Focus STX4 M40dProjektil!Najlepšie Tarraco?e-tronQ3 45TFSICB650R Neo Sports CaféPani MamkoAfrikaCupra AtecaAlienAudi Q3RWD = FUN
Úvod / Auto/Moto / Auto testy / Audi Q3 45TFSI - Sú otcovia odvedľa?

Audi Q3 45TFSI - Sú otcovia odvedľa?

„Pomarančové smoothie prsknuté limetou a dekorované sociálnym klišé s príchuťou pragmatickej invencie. Tento nemecký kokteil je výborným kandidátom pre mestský život mladej dynamickej matky.“  Napísal som na sociálnu sieť s fotografiou veľmi pekne nakombinovanej oranžovej Q3ky a dostali sa mi 2 druhy pozorovateľných reakcií. Paradoxne a napriek tomu, že post oslovoval ženy, reakcie boli... od chlapov. 

 

Prvá tvorila otázku s výčitkou, či sú otcovia odvedľa a či nemajú nárok? Keďže „na sieti“ sa reaguje rýchlo, vecne a bez emócií, odpísal som, že nie! Druhú reakciu tvorila rovnako otázka, či žene v Audi v Q3 45TFSI nebude vadiť, keď jej na križovatke ujde BMW X2 M35i? Tam som reagoval tak, že vadiť by to mohlo pokiaľ by mala X2 žiarivejšiu farbu. A dnes pri písaní samotného článku o tomto aute však pociťujem potrebu to predsalen rozviť a pomenovať viac detailov v pár nasledujúcich bodoch:

 

1.     Audi Q3 je veľkostne radené medzi hnuteľný majetok, ktorý už neuráža ego a ešte neprovokuje Cadillac Escalade. Čo znamená, že chlap sa nehanbí ísť podvečer natankovať, prípadne využiť ženin povoz, pokým je jeho 6, 8 alebo RS na kontrole v servise, ale rovnako sa nehrnie na každé stretnutie petrolheadov.

 

2.     Môj druhý predpoklad vraví o tom, že Audi Q3 v mojej testovanej kombinácii je dizajnovo jeden veľmi pekne zvládnutý crossover. Ženy fungujú na vizuál a chcú sa páčiť – vždy. Okrem toho sa toto auto riadi tak dobre a je tak pohodlné a príjemné na denno denné žitie, že vám ho nežná polovička proste nebude chcieť požičať a vždy rada vybehne, kamkoľvek, sama. 

 

3.     Farba laku Pulsorange s čalúnením palubnej dosky Orange (na dotyk pôsobí ako dokonalý antukový povrch najdrahšieho tenisového kurtu na svete) je kombinácia ktorá je absolútne žiarivá, krásna a nežná zároveň. Pokiaľ ste otec, zrejme máte deti a pokiaľ máte deti, tkvie v tom predpoklad, že ste mali pohlavný styk so ženou a z toho by mohlo vyplývať, že ste heterosexuál. A preto nemôžete riadiť Audi Q3 Pulsorange s interiérom Orange. (pozn. autora: pripúšťam, že Q3 sa dá nakonfigurovať aj tak, aby nie že vyzerala chlapsky, ale aby nevyzerala až príliš žensky, v portfóliu má samozrejme aj bežnejšie farby a určite bude aj v nich vyzerať dobre. A rovnako pripúšťam, že výskyt chlapa za volantom tohto pomaranča je podmienený nejakým vyšším cieľom – nakoniec, jazdil som v tom tiež).  

4.     Ženy zvyknú vedieť upratať a držať prostredie, v ktorom žijú čisté a zdravé. Interiéry Audi mám veľmi rád. Sú síce trochu sterilné, ale stále viac mi vyhovuje ich čistota, poriadok, ergonómia a ten dobrý pocit za volantom počas jazdy. Vraví sa síce, že baby majú v autách, na počudovanie, veľký neporiadok, ale dovolím si oponovať, zďaleka nie každá. A verím, že väčšina majiteliek Q3 si vo svojich autách udržujú stav zodpovedajúci prémiovej kvalite Audi. A k tomu majú na dverách zvnútra tie coolové, opačne ovládané kľučky.

 

5.     Veľkosť resp. priestrannosť bývajú faktory, ktoré vyhodnocujú hlavne matky. Q3 sa javí ako vcelku rozmerné auto a nemal som nikdy pocit, že by mi nejak dramaticky vadili jeho vnútorné rozmery. Dennú rutinu s vozením detí do zariadení s povinnou dochádzkou, do práce, obchodu, či na stretnutie zvláda absolútne perfektne s pridanou hodnotou jednoduchšieho parkovania. Aj keď, myslíte si, že žena s Q3 zaparkuje do medzery, kde sa nezmestila žena s Q5? 

6.     Označenie 45TFSI vraví o silnejšom motore s výkonom 230 benzínových koní a toto vnímam ako jediný zásah muža, ktorý si pri kúpe auta pre svoju ženu, plní aspoň jednu predstavu. Žene o nej vravieť netreba, stačí uviesť, že s tým môže pokojne a bezpečne predchádzať iné, pomalšie autá. To, že stretne na križovatke X2 M35i s výkonom 306 koní nikdy nezistíte. Môžete však predpokladať, že sa tak stalo potom, ako vám žena rozpovie príhodu z križovatky kde popisuje, že tá Sunset Orange od BMW je oveľa krajšia/škaredšia (vyber podľa nálady ženy). Jediný, komu by vadilo, že mu X2 M35i ušla, bude zrejme muž, ktorý sa nechal ovplyvniť pragmatizmom manželky a nekúpil RS Q3.

 

7.     Automatická 7 stupňová prevodovka S tronic bude vyhovovať úplne všetkým. Jazdiť s Q3 je tak fantastický hladké a plynulé, zrejme aj vďaka pohonu všetkých 4 kolies quattro. Skúsiť premýšľať o manuáli, podľa mňa, nedokáže ani chlap. Jednoducho by to narušilo dokonale vyrovnanú jazdnú funkčnosť Q3.  

8.     Ostrej jazdy sa toto auto v ženských rukách dočká len málokedy. Ja som ale 45ku vzal na neďaleký kopec a s parťákom na silnej motorke sme skúšali ako veľmi bude crossover so svojou váhou 1810 kg, pohonom quattro a  230 k zaostávať. 45TFSI a jeho turbo stačia na to, aby vyvetrali nejednu motorku a Q3 sa prekvapivo v zákrutách nestratila. Na výjazdoch bola motorka, pochopiteľne, za sekundu o 100 ďalej, ale samotné krúženie okolo apexu bol viac ako vyrovnané. Audi sedelo, držalo, a brzdilo. Všetko niekoľkokrát za sebou bez toho, aby sa nejak extra zapotilo. A nakoniec, neviem, či mi to Maťo nechal, ale pokus ujsť motorke sa ... podaril. 

 

 

Dovolím si finálne zhrnutie: Audi Q3 45TFSI je výborný produkt. Konfiguráciu si zvolí každý podľa toho, čo všetko tam chce jeho žena, Audi ponúka mnoho možností. Audi Q3 pochopiteľne, môžu riadiť aj muži. Technicky je to možné. Za ich volantom však preferujem ženy, ktoré v nich vyzerajú sebaisto a sexi. Aj preto si myslím, že Q3 by si nemali kupovať staršie dámy – tým patrí minimálne označenie Q5, pretože si za tie roky zaslúžia. Mladé, štíhle, dynamické maminy, také by mali jazdiť Q3 a nech im tam tí chlapi natlačia hoc aj 230 koní. Tak to vidím ja!

 

Hodnotenie: Audi Q3 45TFSI dostáva na vysvedčení plnohodnotnú päťku. obrubníkov (z piatich možných)!

 

 

Autor: Marek Varga, Foto: Filip Damé

 

Advertisement