OsemIndian FTR 1200T5 Focus STX4 M40dProjektil!Najlepšie Tarraco?e-tronCB650R Neo Sports CaféAfrikaCupra Ateca
Úvod / Auto/Moto / Auto testy / Ford Mondeo Kombi - Family Royal

Ford Mondeo Kombi - Family Royal

Sedel som pri bare v luxusnom podniku, barman s unaveným výrazom nalieval tretiu dvojitú a baba na pódiu už dávno prestala byť atraktívna. V ťažkej úvahe o zmysle bytia, povrchnosti ľudstva a nasadení pre MI6 som zalieval samotu a snažil sa zabudnúť. V tom som sprava začul niečo ako „... vodka, martini, pretrepať, nemiešať ...“! Pokúšal som sa zbystriť otupený sluch. Čo to povedal? 

Dievča opustilo tyč, zišlo z pódia a zrazu bolo nebezpečne blízko. Otočila sa k rozostrenému cudzincovi a mrkla na mňa falošným pohľadom. Barman sa vzďaloval. Niečo nie je dobre, niečo je inak. Ešte pár sekúnd som sa snažil upriamiť pozornosť na dvojicu pri bare, ešte chvíľu som dokázal odolávať jedu, ktorý mi niekto primiešal do pitia a zo všetkých síl sa snažil udržať pri vedomí. Posledné čo som počul bolo. „Volám sa Mondeo. Ford Mondeo!“

Je ráno. Neskoré. A zvoní telefón. Dlho. Zodvihnem a na druhom konci počujem neurčitý hlas: „No ako, James Bond? Rozdrvil si írskeho nepriateľa? Keď som odchádzal vyhrával si 6:0. O 2 hodiny fotíme, tak sa daj dokopy!“

Akože, ČO? Vôbec ničomu som nerozumel. Ale pochopil, keď som na stole našiel kľúče s modrým oválom loga Ford. Ford Mondeo. Tentokrát nie z poslednej bondovky, kde si ho Daniel Craig na pár sekúnd požičal vo verzii sedan, ale zo skutočného života v rodinnej verzii s veľkým ... krídlom výbavy Titanium S.

Ford Mondeo Kombi pôsobí veľké. Pretože je veľké. Ani kombi zadok však neuberá profilu dynamiku a 18 palcové disky kolies dotvárajú veľmi kladný celkový dojem. Dlhé, relatívne nízko posadené auto vyžaruje dostatočnú dávku vážnosti, ktorá nie je hraná. Jednoducho pri pohľade na stojace či idúce Mondeo v tejto konfigurácii viete, že to nebude nejaký hatchback s plecniakom. Je to vskutku veľmi dobre a pekne  navrhnuté kombi ako vystrihnuté z rodinného thriller-u s happyend-om.

Veľké auto nemá vrtochy ale danosti. Je potrebné sa k istým veciam postaviť čelom. A to doslova. Pokiaľ pri parkovaní zacúvate ku stene tak, aby ste netrčali z boxu a niekto vám neodral EČV, neotvoríte kufor. Respektíve s trochou gymnastiky a praktickej jógy vytiahnete popri veľkých, polootvorených dverách aspoň časť požadovaného nákladu. Cúvacia kamera a parkovací systém tento jav vyriešia hneď potom ako im uveríte a dokážete sa spoľahnúť. Lenže ako sa spoľahnúť na vtipného blázna či amatérskeho mága? Asistent a cúvacia kamera sa zapína automaticky po zaradení spiatočky, očakávané. Ale následne aj pri pohybe auta vpred tvrdošijne zobrazuje ubiehajúcu cestu a akustické signály asistenta varujú aj pred letiacou muchou či 15 km ďaleko kývajúcim sa topoľom. Na kamere nevidíte nič, pred autom nič a predsa pípa. Mágia! Faktom je, že tieto anomálie prichádzajú sporadicky a nebudú vás extra obťažovať. Nakoniec si privyknete a naučíte sa dať čas a priestor systému, ktorý vám chráni lak a dôstojnosť.Vonkajšia elegancia pokračuje aj po otvorení dverí a pohľadom do interiéru len súhlasne pokývete hlavou. VýbavaTitanium S si dáva na sebe záležať. Prevedenie interiéru a použité materiály vyvolávajú pocit izby lepšieho 4 hviezdičkového hotela. Zladené, oku lahodiace a čísté miesto, kde je vám príjemne teplo a cítite sa jednoducho dobre. Napriek bohatej výbave nemáte pocit, že niekto po palubovke rozsypal vedro tlačítok. Všetko má svoje miesto a nepotrebujete šiesty zmysel, aby ste sa naučili ovládať všetky prvky výbavy. Veľmi dobré.

Motor je vpredu. Prečo to stojí za pripomenutie? Pretože má objem 2,2 litra, 147kW (200 koní) a krútiaci moment 420 Nm. Po prvých razantných zrýchleniach som však začal premýšľať nad tým, kam sa podela časť stáda a kto ukradol newtometre? V obrovskom kufri som žiadne kone nenašiel a z chladenej odkladacej priehradky pred vodičom sa záložné newtonmetre nevysypali. Auto má s dobre stavaným vodičom takmer 2 tony a pokiaľ naložite celú rodinu s batožinou na 80 dní okolo sveta, kone majú čo robiť, aby im na krku nepraskli žily. Mondeo kombi nie je žiaden šprintér. Je skôr rozvážnym vytrvalcom s jasnou stratégiou. Rýchlo, pohodlne a čo najďalej. 

Voľte diaľnicu, jednoznačne! Akonáhle sa Mondeo dostane na diaľničné limity, jazda s ním je absolútne bezchybná. Jazdný komfort, pohodlie v interiéri a naozaj skvelé audio budú vašimi sprievodcami na dlhých cestách za prácou alebo oddychom. 

Istí Nóri raz vzali sušené sobie mäso a isté Mondeo s motorom Econetic, aby si spravili výlet v dĺžke 2161km na jedinú nádrž. Diesel konzumujúca 2,2-ka TDCi Duratorq DPF to síce nedokáže, ale napriek tomu vás zavezie veľmi ďaleko. Diaľničný presun pri rýchlosti 110km/h vás bude stáť 5,8 litra, ak pridáte na 130km/h ustáli sa na 7,8l. V meste je Mondeo trochu nemotorné, ale poradí si. So spotrebou 5,4 litra v komótnom senior štýle, vám nebude vadiť keď sa pri hľadaní veľkostne vyhovujúceho  miesta trochu viac povozíte.Najlepšie na záver. V Mondeu si sadnete za volant a máte pocit že ste súčasťou auta. Napriek jeho veľkosti a váhe riadite absolútne s prehľadom a radosťou. Nevadí, že extrémne nezrýchľuje, nevadí, že sa vlní pri ostrejšej reakcii na volante. Nebuďte nervózni, nekmášte volantom a len si vychutnávajte tie presné pohyby pri prejazde zákrutou. Plynule, rozvážne a pokojne. Napriek tomu dostatočne rýchlo a komunikatívne, aby ste si to užili aj na vlnitej okresne ceste. Podvozok je ďalšou súčasťou toho, čo vodičovi Mondea vylúdi na tvári úsmev. Výborné tlmenie a istota v zákrute v rámci jeho fyzikálnych možností. Váha nepustí, takže radšej pomalšie a presne, ako rýchlo a v panike, že ten plotík oproti vás bude mrzieť. Riadenie je tuhé a citlivé takže pri svižnej jazde pozor na vyjazdené koľaje. Inak reaguje skvelo a rýchlo a tak aj vo veľkom kombi nájdete dávku športovosti pre zapálených otcov.

Poslednou vecou, ktorú stojí za to spomenúť je zistenie, že Mondeo hltá obývačkové sedacie súpravy ako veľhad kráľovský malé antilopy. Jednoducho sklopíte zadné sedačky a tlačíte. Dovtedy kým gauč nezmizne  v útrobách a vy pohodlne zabuchnete zadné dvere. Zase iný spôsob motoristickej radosti, ktorý vám síce nezvýši tep, ale vyvolá uznanlivý ohlas prizerajúcich sa susedov.
Ford Mondeo Kombi bude vaším rodinným kráľom. Má dostatočnú dávku ušľachtilosti a vyberané správanie. Budete ho ctiť a ono bude spravovať a riadiť vaše cesty. 


Text: Marek Varga
Námet: Marek Varga, 

Kompletná fotogaléria na RoadLife Facebook
Advertisement