Porsche Panamera STMercedes-Benz S400dRolls-Royce CullinanTlačený časopis 2018i30 Fastback TestMX-5 RF TESTMitsubishi Eclipse Cross TestEčko je vraj droga radosti?Honda Jazz TestLand Rover DiscoveryT-Roc on the Rock"Hello"Karoq vs KaroqSeat Arona – TransshowMazda CX-3 testKTM 1090 Adventure Test
Úvod / Auto/Moto / Auto testy / Nový Hyundai i30 2017

Nový Hyundai i30 2017

Veľa ľudí sa snaží kráčať s dobou, no len niektorým sa to darí. Nesmieme zabúdať na to, že sú tu aj takí, ktorým na tom nezáleží vôbec a tak na nás pôsobia dojmom, že pri nich cestujeme v čase. Opačný extrém však tiež nie je víťazstvo. Pokiaľ prídete na trh s niečím veľmi nadčasovým, na čo ľudia ešte nie sú pripravení, zahrávate sa s ohňom. V prípade áut to vnímam podobne.
 
Od novej i30tky som skutočne nič nečakal. Možno by bolo lepšie povedané, že som nevedel, čo presne čakať. Povedané najpresnejšie, ako viem - vedel som len farbu "ARA BLUE" a tá sa mi už na prvý pohľad pozdávala. Mám rád pestré odtiene. Pôsobia tak príjemne rušivo, oživia častokrát fádne pôsobiace cesty bielo-čierno-strieborné a pritiahnu pohľady. 

Už pri prvom skutočnom kontakte s týmto autom mi bolo jasné, že Hyundai prešiel kus cesty. Aspoň po stránke vizuálnej. Správne veľká, mierne vysunutá predná maska dodáva autu ten správny nádych dobovej vyspelosti. Pristane mu - dokonca mu pri pohľade na ňu dodáva spoločne s LED svetlometmi istú štipku ostrosti. Tieto svetlá v tme osvetľujú okolie naozaj veľmi, dobre, no pre mňa najpodstatnejšie je, že Hyundai ako úplne prvá značka zo všetkých, ktoré som mal možnosť vyskúšať, vyrobilo systém automatického prepínania diaľkových svetiel tak, že funguje na jednotku s hviezdičkou. Veľa krát sme sa o tom aj u nás v redakcií bavili, že vám pri iných autách všetci idúci oproti blikajú naspäť, čím vás oslepujú a to všetko úplne právom, lebo vaše svetlá sa rozhodli, že blížiace sa auto jednoducho nevidím. Ja som vždy zdieľal názor, nech sa tieto funkcie ani len nepredávajú, pokiaľ nefungujú ako majú a miesto pohodlia prinášajú akurát starosti. V tomto aute však neoslepíte nikoho, funguje s chirurgickou presnosťou za každého počasia. Konečne!Posed v tomto aute je taktiež skvelý. Sedadlá sú veľmi dobre tvarované, nepotrestajú vás ani pri dlhej ceste. Za môj testovací týždeň som prešiel takmer 2500 km a skutočne bez akejkoľvek ujmy. 

Ovláda sa výborne. Motor 1.6 CRDI s výkonom 100 kW spolu so 7 stupňovou prevodovkou vytvárajú skvelého služobníka. Na dlhých cestách s naloženým kufrom a ďalšou osobou na palube som sa so spotrebou pohyboval okolo 6,4 litra nafty na 100 kilometrov. A to som išiel vcelku svižne. Cieľ jednej z ciest novej i30 bolo chorvátske, dobre známe mesto Zadar - presnejšie, jeho historické centrum. Úzkymi uličkami prechádzalo úplne bez problémov. 

Ako ste sa už mali možnosť dozvedieť na našej facebook stránke RoadLife, Ara Blue - alebo po našom - Ara modrá, patrí k skupine papagájov Ara, ktoré žijú v centrálnej časti juhoamerického kontinentu, vo vnútrozemí južnej Brazílie od rieky Tapajós po západnú Bahiu, Goiás a pohorie Mato Grosso. 


Autor: Peter Kliment, Foto: autor