Kia Sportage 2018Hra o tróne(N)mancipátorV12 od AMGTemný prízrakAgent Myší kožuštekObrubník Poker a ZlatovláskaZlaté KrídloFiesta ST 2018 Srdcová sedmaKráľ horyHaute CoutureSurové železo!Tlačený časopis 2018
Úvod / Auto/Moto / Auto testy / Hyundai i30 Fastback – (Juke)box

Hyundai i30 Fastback – (Juke)box

V poslednej dobe ma čoraz viac štvú kombinácie dobrých áut a nevhodných motorov alebo prevodoviek. Alebo oboje. Či som zhýčkaný prémiovým segmentom alebo iba starý a nervózny ako dedo o 3 ráno pri povinnom prostatickom cvičení neviem, ale stále viac mi vadí, pokiaľ automobilka vyrobí potentné auto (rozumej podvozok karoséria, riadenie) a vopchá do neho maloobjemový šľahač na mliečnu penu.

Hyundai so svojím modelom i30 vcelku pekne obsiahol potreby Slováka a na cestách ich vidím stále viac, hlavne v poslednej generácii, ktorá sa citeľne priblížila európskym, ako vizuálnym tak praktickým potrebám. Rovnako dobre zapadla aj vyslovene rodinne orientovaná verzia i30 kombi, ktorej červená ma v minulom teste, teda okrem iného, reálne nadchla. Nakoniec mi popod ruky doslova preletel variant, ktorému kostnú dreň daroval bývalý BMW M Division manager Albert Bierman, ktorý má dnes na vizitke funkciu Executive vice president for vehicle testing and high performance development, ... pre Hyundai. i30 N Performance je jeden podarený ostrý hatch, ktorý sa okamžite, aj vďaka novinárskemu „hajpu“, zaradil medzi renomované ostré hatchbacky. Ale musím potvrdiť, že toto N-ko sa naozaj podarilo.

Dnes sedím v ďalšej alternatíve i30 s prívlastkom Fastback a nestíham vstrebávať pozítívne dojmy, krížené s trpkou príchuťou emisnej reality. Šedá metalíza Micron Gray, ktorú namaľovali aj na moju testovačku autu rozhodne pristane. Osobne by som však vyberal inú z 11-tich možností, tento druh karosérie si zaslúži niečo viac svieže ako dnes tak modernú šeď. Za zamyslenie stojí napríklad Clean Slate alebo Engine Red. Čo poviete?Auto som prvýkrát zbadal odzadu a moja prvý myšlienka skryto pochválila dizajnéra slovami „pripomína mi to Mercedes C kupé“. V decentnej šedej mal Fastback okolo seba chvíľkovú auru prémiovej vznešenosti. Neskôr som ho postavil vedľa skutočného C kupé a ako sarkasticky podotkol kolega Miro, „áno, je to úplne iné auto“. Napriek tomu, Hyundai i30 Fastback považujem za historicky najkrajšiu i30ku. Dynamický profil si pokojne môže vravieť športový, k čomu prispieva aj relatívne dlhá kapota a krátky zadný previs. Úzke okná mierne obmedzujú výhľad, a za volant si sadáte s pocitom rovnajúcim sa stavu pri skoku, tzv. „ritniaka“, do studne. Sedadlo je v základnej polohe veľmi nízko, čo samozrejme umocňuje športový pocit, ale pre bežne vysokých ľudí s normovanou dĺžkou dolných končatín je to moc. Stačí si však nastaviť potrebnú výšku sedadla a všetko je vyriešené.

Opisovať ergonómiu, vnútorný priestor, funkcie systémov a výbavy nebudem, napíšem len, že Hyundai je už konkurencie schopným autom aj pre európskeho zákazníka. Všetky dáta nájdete úhľadne vyobrazené a zosumarizované na stránkach venovaných práve i30 Fastback, takže smelo klikajte a konfigurujte si svoje budúce auto. Čo zaujalo mňa bol práve priveľký kontrast vrámci spolupráce šasi, podvozku, riadenia a ... motora s automatickou dvojspojkovou prevodovkou (7 stupňové DCT).


 
Pokiaľ by som mal jazdecký zážitok s i30 Fastback zhrnúť do jednej opisnej vety, bolo by to takto: „Profesionálny boxerský súboj s hudobno-tanečnou vložkou unavenej baletky po poldeci griotky.“ Auto je relatívne tuhé, posadené do bojového postoja s nízkym, až pretekárskym posedom za volantom. Riadenie je presné, celkom strmé a dosť tuhé aj v režime Normal, kde by som vítal ľahšie krútenie volantom, hlavne pokiaľ jazdíte každý deň a často parkujete. No a teraz ten šľahač, ... ehm, prepáčte, ten motor. Jednotka pod prednou kapotou má tieto prednosti – je benzínová a má 4 valce, čo je dnes hodnotovo, na úrovni drahých kameňov. To že má turbo ja osobne neoznačujem za výhodu, ale vlastnosť, ktorá je v súčasnosti žiadaná. Objem 1353 cm3 radím medzi tie väčšie motory (naozaj som to napísal?). Príhoda o šľahači teda nie je dnes celkom na mieste a Fastbacku blahoželám aspoň za tento motor. Výkon 140 koní a silu 242 Nm je cítiť a v priamke vie byť Fastback celkom fast. V zákrute mu koní samozrejme neubudne a riadenie veľmi pekne navádza auto k vrcholu zákruty a zadok efektne pomáha nosu vykrúžiť správny oblúk. Ale potom príde potreba zatlačiť do plynu, aby sa auto v zákrute zahryzlo a ... potom sa to stane!Hyundai i30 Fastback 1,4 T-GDi 7DCT je v každom prípade podarené auto s normálnym motorom (6,5 litra na 100 km) aj fajn prevodovkou. Ale konkrétne pri tejto skladbe mi vadil už spomínaný kontrast medzi autom samotným a jeho pohonným ústrojenstvom. Pri bežnom jazdení takmer nepocítite oneskorené reakcie motora a prevodovka radí, ... povedzme, že starostlivo. Akonáhle na auto zatlačíte, a to spravíte, pretože vás k tomu provokuje nastavenie podvozka a riadenie, motor prestane reakčne stíhať. Na výjazdoch si musíte stlačenie plynu plánovať vopred, aby ste sa neposlali do kríkov a predné pneumatiky v serpentínach mnohokrát nedotáčavo kričali o pomoc. Riešením bolo spomaliť a vchádzať do zákrut pomalšie. Iste, ale potom vám pevné riadenie aj dobrý podvozok boli nanič. Zostávalo iba „vhodiť mincu“ a vypočuť si aspoň nejakú dobrú hudbu.

Ale, veľké ale, verím, že toto všetko je len príprava na skutočný Fastback. Na Hyundai i30 Fastback N Performance. Go on Hyundai, držím palce!


Autor: Marek Varga, Foto: Pavol Gemeiner