Top zábavaKia XCeed 1,6 T-GDIQueen of DustRozhodnutieSandokanTaké normálne autoElektrický rytierŠťastné a Mercedes!Ceed GTNáčelníkFocus STToto nečítajte!2,0 TSI DSGElektroMechanikSky-G vs. Sky-DRečnícka otázkaMs. MercedesOsem
Úvod / Auto/Moto / Auto testy / Mercedes-Benz A 180 d sedan - Rečnícka otázka

Mercedes-Benz A 180 d sedan - Rečnícka otázka

Rečnícka otázka (prípadne básnická, rétorická, deliberatívna, či rozvažovacia) je otázka, ktorá aj napriek opytovacej intonácii neočakáva odpoveď, pretože už obsahuje samotné tvrdenie alebo záver myšlienky. Na rečnícku otázku priemerne vzdelaný človek nehľadá špekulatívnu odpoveď, pretože ju postrehol v samotnom znení. Je to akoby chvíľkové zamyslenie sa básnika/rečníka, pretože buď, ... zabudol ďalší text alebo chce obecenstvo naladiť, napríklad na novú tému. Ale k veci!

 

Našou vecou je dnes polárne biele (príplatok 210 e) auto so známou hviezdou na maske chladiča, ktoré vo svojej základnej triede, označenej prvým písmenom abecedy, získalo dvojičku s prívlastkom sedan. Klasické medvedie hAtch-čko má dnes brata, ktorý vyzerá ako zakladateľ twerkingu a hrdí sa klasickým, za zadné sklo vystrčeným, plechovým kufrom. Mercedes-Benz A (v propozíciach nájdete označnie typ A) je malý súčasný sedan, ktorý dostal povolenie vykynožiť zo sveta Hondu City a Renault Thaliu. Či chceme na cestách autá, čo vyzerajú ako ranené lastovičky? (pozn. redakcie: rečnícka otázka)

 

„Čo ja viem, nie je moc pekné, fakt neviem, ale asi skôr nie!“, bola častá odpoveď na nepoloženú otázku o dizajne najmenšieho sedanu od Mercedesu. Ľudia sa vyjadrovali sami od seba, jednoducho získali potrebu sa vysloviť a argumentovať prečo Mercedes, kráľ limuzín a sedanov v postaveniach, rozhodol o výrobe malého auta, ktoré sa predčasne narodilo C-čkovej matke a A-čku od AMG splodené na bavorskom festivale piva a sebatrýzne. A mne ho následne šéfredaktor zaradí do kalendára testov, hneď potom ako sám zverejní koncept VISION EQS, ktorý osobne považujem za stelesnené dizajnové blaho. Je toto organizovaný zločin Mercedesu prepojený na redakčné špičky? (pozn. redakcie: rečnícka otázka) 

Takto nejak sa vyvinuli situácie, otázky a predsudky ohľadne nového A-čkového sedanu, ktorý na začiatku pôsobil ako hodnotný zástupca kreatívnej agentúry Visual Outsider. Pravou príčinou názvu tohto testu bolo však niečo úplne iné! Niečo, k čomu som dospel až po niekoľkých stovkách kilometrov, riadnym užívaním auta na dennej báze zisťovaním, že Mercedes-Benz A 180 d sedan vyvolával potrebu okolia dávať rečnícke otázky, ktoré však neboli priamou súčasťou prednesu, ale konšpiratívnou kritikou, na ktorú nikto nechcel počuť protiargumenty. Pozor ľudia, pozor! Nový A-čkový sedan možno klame telom, ale z týždňového testu mi vyplynulo, že je to jedno vynikajúce denné auto s nadmierou jazdného komfortu! 

Vnímanie krásy je tak subjektívna záležitosť, že pomaly mi prestáva dávať zmysel ju akokoľvek komentovať. Buď sa pozrite na naše fotky alebo skočte k predajcom, nech vám predvedú svoje nové Ačko v 3D realite. Pokiaľ by ste si predsalen chceli prečítať môj osobný vizuálny názor, nech sa páči tu je:

 

Hladké línie prednej časti sú už známe, klasické nové A-čko s prižmúrenými „očami“ medvedíka, ktorému prvý krát neuleteli včely (medík teda nebude) s vynikajúcimi LED svetlami a nevtieravým krojením blatníkov a predného nárazníka. Zadná časť mi pripomína súmernú tvár mladej ženy zdobenú násilnými očnými linkami, ktoré sa potme strácajú a vyniknú pekné červené kontúry (zadných svetiel). Decentný nápis A180d a centrálna hviezda na veku kufra pôsobia nerušivo a celá zadná časť veľmi elegantne. Hodnotenie profilu som už z časti opísal vyššie. Toto auto je deratizérom škaredosti vo vlastných radoch. A-čko s novou karosériou je tu preto, aby potvrdilo, že malý sedan nemusí byť hnusný a aby zahubilo, spomínané druhy. Viem, reč bude o cene, že za to kúpite 5 jazdených Thálií atď.. Ale ja sa pýtam. Naozaj chcete vlastniť škaredé auto? (pozn. redakcie: rečnícka otázka) 

Indoor je to Mercedes ako sa na A triedu patrí. Dnes je cítiť príbuznosť s veľkými sedanmi, a osobne som mal z A 180 d s balíkom línia Style (multifunkčný, športový volant v koži, LED svetlá, 17“ disky kolies)  veľmi príjemný pocit. Vo vnútri som sadal do imitácie kože ARTICO / látka Bertrix dvojfarebná čierna / nevská sivá, s oranžovou linkou na palubovke. Priznávam, keď som prvýkrát otvoril dvere a strčil hlavu dovnútra, zacítil som chloroform a pach zubnej ambulancie dohromady. Pravdou je, že tento vnem spôsobili viac oči a predstava bielošedej nevskej filozofie udržiavania poriadku po deťoch pôsobila toxicky. Posed je inak veľmi dobrý a volant je naozaj kusom dizajnovo dominantného prvku interiéru. A-čko samotné je už plné digitálu, takže žiadne analógové múmie nehľadajte, všetko je znázornené graficky podporené hlasovými funkciami multimediálneho systému MBUX.


 

 

1461 cm385 kW (116 k), Hmotnosť 1455 kg, V max 206 km/h, zrýchlenie 10,6 sekundy, od 24.105 EUR s DPH. Tieto čísla naznačujú, že sa jedná, ... že sa nejedná o nič špeciálne a pokiaľ by sme chceli byť vtieraví detailisti, tieto parametre za túto cenu nájdeme, ... takmer všade, minimálne podobné ak nie lepšie. Môj pohľad má však nastavenú inú optiku a nový A-čkový sedan vidím pod iným uhlom. Dynamika mnou testovaného auta bola v medziach jeho účelu, veľmi uspokojivá. Tomu korešpondovala spotreba, ktorá v celkovom priemere vyšla na 5,2 litra, čo sú s dojazdom cez 800 kilometrov výborné a užívateľsky veľmi komfortné hodnoty. 7 stupňový automat 7G-DCT má pri rozbehu potrebu meškať za plynom, ale samotné prevodové stupne servíruje ako teplý cukrár svoje créme de la créme.


 

 

Jazdný komfort? V malom A-čku s krátkym rázvorom, na našich cestách? Kto neverí, nech tam beží, ale toto auto žehlilo bratislavsko-slovenské nerovnosti ako jadrová ponorka sekundárne vlnenie Golfského prúdu. Absolútne nečakaná porcia mäkkosti, takmer žiadne rázy do karosérie, skvelá práca tlmičov, ktoré sa perfektne vysporiadali s neodpruženou hmotnosťou kolies bola tak prekvapivá, že som bol skontrolovať tlak v pneumatikách, či nedošlo k navádzaniu na podfúknutie. Extra porciu príjemných pocitov ponúkal aj extra kultivovaný posilňovač riadenia, ktorý spolu s malým polomerom otáčania dokázal krátky sedan obracať takmer v každej situácii na prvú. 

Mercedes-Benz Typ A 180 d sedan je jedno charakterovo dospelé a uhladené, až prekvapivo kultúrne auto. V praxi ho vidím ako úžitok pre jednotlivca, prípadne pár alebo matku s malými deťmi, hlavne v rámci dennej mestskej prevádzky. Ako auto pre vodiča, ktorý vyžaduje aktívnu modernú kooperáciu, pohodlie tvoriace istú mieru bezpečnosti a celkovo príjemnú existenciu na cestách s vynikajúcou pridanou hodnotou. Tou sú rozmery, z ktorých plynie aj ľahké ovládanie a nestresujúce manévrovanie. No a 410 litrový priestor v kufri. A pre tých, ktorí majú snahu špekulovať s cenou a porovnávať – veľmi správne, každý túto možnosť máme. S tým, že niektorí z nás jednoducho chcú ... Mercedes-Benz. 

 

 

Autor: Marek Varga, Foto: Pavol Gemeiner

Advertisement