Focus STX4 M40dProjektil!Najlepšie Tarraco?e-tronQ3 45TFSICB650R Neo Sports CaféPani MamkoAfrikaCupra AtecaAlienAudi Q3RWD = FUN
Úvod / Auto/Moto / Motorky / Honda GL1800 Gold Wing 2018 (M/T) – Snehová vločka

Honda GL1800 Gold Wing 2018 (M/T) – Snehová vločka

Leto a dlhá motorkárska sezóna definitívne skončili a ja som veľmi rád, že som posledné tohtoročné motorkové chvíle strávil v sedle Gold Winga, tentokrát s manuálom a v bielej perleti. 

Viete ako to je, niekomu sadne viac červená, niekomu modrá. Mne sa táto biela na Gold Wingu páči asi najviac. Pôsobí tak trochu „policajne“. A skutočne, mal som pocit, že keď som sa každé ráno rútil po stredovej čiare v zápchach do práce, autá sa mi uhýbali akosi ochotnejšie. Totiž, na „bežnej“ motorke to človek nepotrebuje, ale Gold Wing je naozaj široký a bez spolupráce vodičov áut by som sa dopredu veľmi rýchlo, resp. vôbec nedostal. Týmto ďakujem všetkým, ktorí mi utvorili koridor, ako Milan zvykol vravieť. Zrejme si mnohí mysleli, že sedím na policajnej mašine.

Honde Gold Wing s automatom som sa už veľmi podrobne venoval a všetko platí aj u Snehovej vločky, až na tú prevodovku. A tu som opäť prekvapil sám seba. Keď som jazdil s automatom, zdalo sa mi, že pre Zlaté Krídlo je práve toto, DCT, tá správna voľba. Po takmer dvoch týždňoch s manuálom si zase myslím, že práve manuál je ten pravý pre Gold Wing. Z toho vyplýva, že tak manuálna prevodovka, ako aj DCT sú v cestovateľskej Honde výborné. Manuál má pochopiteľne naviac výhodu, že vždy tam máte zaradené to, čo považujete v danej chvíli za najlepšie alebo za zábavnejšie. Práve to druhé je veľmi dôležité. Motorka je hlavne o zábave, o pocite slobody a o skrotenej sile. Manuál toto prináša akosi presnejšie. Vždy je to tak. Čím viac vecí za nás rieši automatika, čím viac podporných alebo asistenčných systémov, tým menej zábavy a viac frustácie.Napriek enormnej hmotnosti (plne naložená motorka znamená viac ako pol tony pohybujúcej sa masy) je až neskutočné, ako sa Snehová vločka nechá ľahko nakloniť na stupačku. Kruhové objazdy som si vždy musel dať tak tri krát dokola, ak bolo miesto. A pritom som škrabal stupačkou asfalt ako ihla gramofónovú platňu. S ľahkosťou a pohodou. Podvozok je tak stabilný a pevný v maximálnom náklone, že som sa pokojne mohol aj ľavou rukou pustiť riadidiel a mávať zástupom obdivovateľov alebo dočahovať vozovku.Honda Gold Wing nestojí zrovna málo peňazí, to už vieme. Dovolím si však tvrdiť, že je v ňom cítiť každé jedno euro. Boxer motor s kolosálnym krútiakom, podvozok excelentný, sedadlá a ochrana proti vetru výnimočné. 

Snehová vločka takto symbolicky a krásne uzatvorila moju sezónu a ja sa už teraz, snáď spolu s Vami, teším na tú nasledujúcu!

Text: Hamlet, Foto: Filip Damé
Advertisement