Focus STX4 M40dProjektil!Najlepšie Tarraco?e-tronQ3 45TFSICB650R Neo Sports CaféPani MamkoAfrikaCupra AtecaAlienAudi Q3RWD = FUN
Úvod / Auto/Moto / Motorky / Triumph Rocket III 2019 s 2,5 litrovým motorom?

Triumph Rocket III 2019 s 2,5 litrovým motorom?

Keď Triumph prišiel v roku 2004 s trojvalcovou motorkou, ktorá mala objem 2294 ccm, myslím že každý motorkár hneď padal na riť. Tie veľké tri kýble, čo sa trasú pod zadkom vás jednoducho nemôžu nechať chladnými. Na jednej takej som sedel, kúsok som sa zviezol. Je to obrovský, ťažký kolos, ale výkon mu nechýba (140 koní, 200 Nm). Motorka skutočne iba pre veľkých chlapov. 

 

Dnes, po 15 rokoch, Triumph prichádza s nástupcom. Presné špecifikácie by mali byť zverejnené až v máji tohto roku, ale už teraz sa objavujú špekulácie, ako by to mohlo vyzerať.

Kvôli prísnym emisným normám to vyzerá (aj z fotografií) na výfukový systém 3-1-3 a tá jedna rúra v strede znamená veľký katalyzátor. Výkon by mal byť pochopiteľne o niečo vyšší a teda najlepším spôsobom ako to dosiahnuť v atmosférickom trojvalci je zvýšenie objemu.

 

Z gule môžeme veštiť teda približne 2,5 litrák s výkonom okolo 180k a krútiacim momentom cca 240-250 Nm. Nie je to tak dávno, keď takýto výkon a krútiak mali takmer nedostupné autá veľkých objemov so šesťvalcovými motormi.

 

Ruka v ruke s výkonom a objemom ide hore aj hmotnosť. Pôvodný Rocket mal suchú váhu 320 kg. Jasné, dá sa zvládnuť aj poltonová motorka, veď keď už sa to hýbe, nie je problém. Minulý rok som si vyskúšal Goldwinga s manuálom aj automatom a tam sa tá hmotnosť k pol tone blížila. Lenže ten má plochý šesťvalec s objemom 1,8 a „proklate“ nízko ťažisko.

 

Trojvalec dvaapólka od Triumphu bude riadna gulomasáž. Dúfam, že to nebude motorka iba na ukazovanie, počúvanie hromového zvuku a na leštenie. Niektoré veľké a ťažké motorky (ako napr. Suzuki Intruder 1,8) chcú ísť akosi stále rovno. Zákruty si s nimi veľmi neužijete a skôr je to boj s motorkou, aspoň ja som mal ten pocit. Nuž, nie každý je však kolenodráč a v pohode si v zákrutkách spomalí aj na 50 a potom si prdká ďalej. 

Každopádne, bolo by fajn si môcť novú Raketu Trojku niekedy cez leto vyskúšať. Ak sa do našich končín, samozrejme dostane. Zároveň s Rocket-om by mal prísť na trh tiež nový Thruxton s guľatučkou retro polokapotážou vpredu a obidva modely by sa mali predstaviť v novej ultralimitovanej edícii TFC. Triumph totiž sľubuje aj celkom nový individuálny program s rovnomenným názvom: Triumph Factory Custom (TFC). Zákazník si teda bude môcť doladiť tú svoju vysnívanú motorku individuálnymi doplnkami a farbami, či povrchmi.

 

Mimochodom, už by mohla byť jar nie?!? :)

 

 

Autor: Hamlet, Zdroj: https://gas2.org/2019/01/24/revealed-2019-triumph-rocket-iii-truxton-concept/

 

 

Advertisement