OsemIndian FTR 1200T5 Focus STX4 M40dProjektil!Najlepšie Tarraco?e-tronCB650R Neo Sports CaféAfrikaCupra Ateca
Úvod / Auto/Moto / Motoršport / FIA ETRC – európske ťahače na Slovakia Ringu

FIA ETRC – európske ťahače na Slovakia Ringu

Historicky prvé preteky európskej špičky ťahačov na našom okruhu naplnili tribúny. Pripojili sa k ním aj GT4-ky v súboji o Severný pohár. A aby toho nebolo málo, pripojili sa k ním aj jazdci už tradičného Swift Cupu Europe a Kia Lotos Cupu. Samozrejme, ako športový redaktor som tam nemohol chýbať a spoločnosť mi robila obetavá priateľka, ktorej preteky vôbec nič nehovoria. Dostal som od nej otázku, na ktorú som nevedel odpovedať. “Koho napadlo pretekať sa na kamiónoch?”

Úprimne, neviem. Jedno ale viem určite. Bol to skvelý nápad, ktorý ponúka úplne iný svet motorizmu, na aký sme zvyknutí. Doplnila to ďalšou. “To vás baví celý deň pozerať sa na autá?”. Veru že baví. Vidieť 5,3 tonové kolosy s cca 1100 ps (Mercedes-Benz C 43 AMG ich má 367) rútiacie sa v trojici vedľa seba do prvej pravej? Tak to už áno. Neviem ako jazdci, ale ja som každý štart absolvoval na kyslíkový dlh. A nie iba pri ťahačoch.

Prvý dvojpretek hlavného podujatia ETRC bol plánovaný na sobotu. Suverénnym spôsobom typu štart – cieľ vyhral maďarský jazdec Norbert Kiss na Mercedese. S 5 sekundovou stratou došiel Čech Adam Lacko a tretie miesto si uchmatol obhajca titulu Nemec Jochen Hahn. Atraktivitu druhého preteku zvyšuje to, že prvých osem jazdcov štartuje v opačnom poradí. Túto šancu využil Španiel Antonio Albacete. Druhé miesto si vybojovala výborne jazdiaca jediná žena štartového poľa, Nemka Steffi Halmová. Ak zoberiem do úvahy rozmery ťahačov, rovnakú maximálnu povolenú rýchlosť a technickú náročnosť predbiehania, Adamovi Lackovi sa podaril husársky kúsok. Zo siedmeho miesta na štarte sa postavil na bedňu. To všetko sľubovalo ešte zaujímavejšie nedeľné súboje.

Tretí pretek ETRC v poradí, teda prvý nedeľný si privlastnili známe nemá. Jochen Hahn si po štarte nedokázal udržať pole position a o možnosť voľnej trate prišiel hneď v prvej zákrute. Právo určovať rýchlosť si uchmatol Norbert Kiss a udržal si ho až do samotného záveru. Na druhé miesto sa prebojoval Antonio Albacete a bronzový pohár si domov odniesol Hahn. Zemiaková medaila ostala sympatického Čechovi Lackovi. Zmena poradia prvej osmičky a štart druhé nedeľného preteku. Pole tak získal Gerhard Korber. Nevydržalo mu to však dlho a už v prvej zákrute sa vedenia ujala výborne štartujúca Steffanie Halmová. Za ňu sa prepracovali Hahn s Kissom a začala sa naháňačka. 2,7 sekundový náskok si dokázala udržať až do prechodu cieľovou čiarou a to aj vďaka tomu, že Kiss bol pripravený využiť každé zaváhanie Hahna a ten takticky uprednostnil obranu druhého miesta pred súbojom o prvé.

A kto bol víťazom víkendu? Určite Norbert Kiss. V každom preteku sa mu podarilo dostať sa na stupne víťazov a z toho 2 krát stál na tom najvyššom.  V celkovom bodovaní šampionátu ETRC vedie Adam Lacko so 182 bodmi. Norbert Kiss sa výborným bodovým ziskom dostal na druhé miesto so 139 bodmi tesne pred 135 bodového Jochena Hahna. Pevne verím, že víkend na Slovakia Ringu budú príjemne spomínať nie iba víťazi či ostatní jazdci, ale rovnako aj diváci. Celé podujatie sa podarilo zorganizovať aj vďaka partnerom, medzi ktorými si prívlastok generálny zaslúžil Mercedes-Benz Slovensko

Autor: Peter Baran, Foto: Slovakia Ring