OsemIndian FTR 1200T5 Focus STX4 M40dProjektil!Najlepšie Tarraco?e-tronCB650R Neo Sports CaféAfrikaCupra Ateca
Úvod / Auto/Moto / Motoršport / Hyundai pripravuje pôdu na WRC

Hyundai pripravuje pôdu na WRC

Hyundai zintenzívňuje prípravu na WRC založením športovej divízie a angažovaním nového šéfa továrenského tímu

• Veterán WRC Michel Nandan bude šéfom tímu
• Založenie Hyundai Motorsport GmbH• Hyundai WRC i20 sa bude vyvíjať v novej športovej centrále v Alzenau, Nemecko
• Investície do globálneho programu automobilového športu zvýrazňujú kontinuálny rast značky Hyundai

Spoločnosť Hyundai Motor Co. v rámci príprav na návrat do šampionátu  majstrovstiev sveta v automobilových súťažiach WRC (World Rally Championship) angažovala ako šéfa tímu skúseného veterána Michela Nandana. Francúzsky technický špecialista, ktorý zastával kľúčové pozície vo WRC od polovice 90. rokov dvadsiateho storočia, bude viesť továrenský tím Hyundai pre WRC.

Hyundai oznámil svoj zámer vrátiť sa na majstrovstvá sveta v automobilových súťažiach WRC už v septembri minulého roka na parížskom autosalóne. V súčasnosti Hyundai vyvíja pretekový špeciál podľa špecifikácie WRC na báze aktuálneho modelu i20, s ktorým chce absolvovať už celý ročník šampionátu v roku 2014. Hyundai na to založil dcérsku spoločnosť Hyundai Motorsport GmbH, ktorá bude zastrešovať vývoj a športové nasadenie modelu i20 WRC. Prezidentom Hyundai Motorsport GmbH sa stal Gyoo Heon Choi. 
"Hyundai s nadšením pripravuje návrat do WRC, kde sa vraciame nielen s ambíciami zúčastniť sa, ale aj vyhrať," povedal Tak Uk Im, výkonný viceprezident a COO Hyundai Motor. "Hyundai a WRC sa perfektne hodia k sebe a naše skúsenosti z automobilových pretekov bezprostredne využijeme na zlepšenie výkonnosti a jazdných vlastností našich sériových modelov."

Hyundai považuje WRC za ideálnu platformu na propagáciu vášne a dynamiky rastúcej značky na medzinárodnej úrovni. Vzrušenie a atraktivita, ktoré poskytujú majstrovstvá sveta v automobilových súťažiach v kombinácii s technologickou vyspelosťou sériových modelov dokonale reprezentujú hodnoty značky Hyundai.Hyundai nie je nováčikom vo svete WRC, v tejto prestížnej disciplíne automobilového  športu pretekal v rokoch 2000 až 2003. Teraz Hyundai ďalej zdvihol latku pri príprave svojho návratu do WRC vytvorením vlastného továrenského tímu, ktorý bude mať osobitnú centrálu v Alzenau, Nemecko, neďaleko od Frankfurtu nad Mohanom, kde má sídlo európska centrála značky Hyundai. Keď sezónu 2013 WRC odštartuje legendárne Rallye Monte Carlo, pre Hyundai sa začína rok príprav na návrat do svetového šampionátu v automobilových súťažiach intenzívnym vývojom pretekového špeciálu i20 WRC pod vedením nového šéfa tímu. Michel Nandan povedal: “Je to pre mňa veľká česť, že ma Hyundai požiadal o pomoc pri príprave návratu do WRC. Projekt je ešte veľmi čerstvý, no rýchlo napreduje a tím bude dobudovaný v priebehu roka. Je pred nami ešte veľa práce, no s novou centrálou v Alzenau a ambicióznym jadrom vysoko motivovaného personálu už teraz robíme veľké pokroky.”

Testy predbežnej verzie pretekového špeciálu i20 WRC sa už začali v Kórei  aby bolo možné uskutočniť analýzu komponentov a podvozka pred ďalšími testami naplánovanými na rok 2013. Michel Nandan dodáva: “Úmyselne používame predbežnú verziu i20 na testovanie dôležitých komponentov aby sme ich overili ešte pred vstupom do šampionátu. Táto fáza bude pokračovať počas celého roka 2013, kedy sa budeme pripravovať na našu prvú sezónu vo WRC v roku 2014. Dovtedy musíme urobiť ešte niekoľko zásadných rozhodnutí, ako napríklad výber jazdcov. Súčasne budeme monitorovať priebeh sezóny 2013.”

Investície Hyundai do globálneho automobilového športu podčiarkujú kontinuálny rast značky a jej flexibilitu, ako aj upevňovanie jej globálnej pozície na trhu. Príležitosť na technologický transfer z WRC do sériových modelov robí z návratu do automobilového športu vítanú a logickú voľbu pre Hyundai.

Hyundai v automobilových súťažiach
Značka Hyundai po prvý raz oficiálne vstúpila do automobilového športu v roku 1998, kedy po dve sezóny súťažila vo WRC v triede F2. V roku 1999 továrenský tím ohlásil, že v roku 2000 vstúpi do najvyššej triedy. S novo vyvinutým pretekovým špeciálom WRC na báze 3-dverového modelu Accent v nej Hyundai súťažil do roku 2003.


Zdroj: Hyundai
Advertisement