Q3 45TFSICB650R Neo Sports CaféPani MamkoAfrikaCupra AtecaAlienAudi Q3RWD = FUNBlack is backSport TurismoTechnokratLord of the RingHra o tróne(N)mancipátorV12 od AMGTemný prízrak
Úvod / Auto/Moto / Motoršport / Nový hráč v serií FIA WTCC: Volvo S60 Polestar TC1.

Nový hráč v serií FIA WTCC: Volvo S60 Polestar TC1.

Značka Volvo sa opäť vracia do série závodov WTCC s ambíciou zamútiť vody a dokázať, že v kombinácií s Polestar naozaj vytvoria športového ducha značke. Pre rok 2016 predstavili úplne nový závodný špeciál, vytvorený a skonštruovaný spoločne s divíziou Polestar. Len pre upresnenie, Volvo odkúpilo firmu Polestar v lete tohto roku. Odteraz sa bude označenie Polestar (predtým Polestar Racing) používať ako názov modelov špeciálnych vysokovýkonných vozidiel Volvo. 

Táto značka však nieje neznámym hráčom. Spolupracovali s Volvom už od roku 1996.  Cieľom automobilky je vytvoriť reálnu športovú divíziu, ktorá má v budúcnosti konkurovať divíziam ako AMG od Mercedesu alebo M od BMW. Na podobné smerovanie som čakal už roky. Predsalen mám pocit, že aj gentleman dokáže oceniť kvalitné bezpečné auto so športovým duchom. Poznáme to, muž by rád niečo športovejšie a manželka niečo viac praktické a bezpečné. No a v tomto vidím práve priestor pre značku Volvo. 

Na okruh vstupujú s dvoma vozidlami vychádzajúcimi z platformy Volvo S60. S hmotnosťou 1100kg, predným náhonom (FWD), 400kou koní pod kapotou, a objemom 1595cc má všetky predpoklady na úspech! Momentálne najsilnejšia motorizácia s úpravou od Polestar, ktorú si môžeme zadovážiť je benzínový supercharged V6 s výkonom 345k, ktorý sa z pokoja preberie na 100km/h za menej ako 5 sekúnd. Toto je presne ten artikel, po ktorom by som v prípade "kompromisu" pozeral. Samozrejme by som sa potešil aj ostrejšej verzií modelu, ktorý by iného ako športového ducha nemal.  A ako vidím, aj týmto projektom S60 TC1 nám Volvo dáva najavo, že sa aj v tejto športovej sfére na scénu vynára nový hráč.


 

Politika automobilky je priniesť potešenie z výkonu aj medzi bežných zákazníkov, čo nám robí radosť. Osobne si myslím, že aj bolo na čase a tejto myšlienke veľmi fandím. „Jazda na vozidle Volvo Polestar je mimoriadny zážitok. Rozhodli sme sa priniesť túto skúsenosť viacerým vodičom vozidiel Volvo a využiť všetky zdroje, ktorými disponuje spoločnosť Volvo, pri vývoji značky Polestar ako názvu modelov našich vysokovýkonných vozidiel," uviedol Hakan Samuelsson, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Volvo Cars. V budúcnosti sa niečoho čisto športového určite dočkáme. 

Len čas ukáže, či naozaj aj takto konzervatívna značka, dokáže čeliť nemeckej konkurencií v športovom segmente. V každom prípade sa máme na čo tešiť, a neostáva nám nič len dúfať, že model TC1 uvidíme aj na slovensku v plnej kráse.


Autor: Peter Kliment, Foto: Volvo 
Advertisement