Q3 45TFSICB650R Neo Sports CaféPani MamkoAfrikaCupra AtecaAlienAudi Q3RWD = FUNBlack is backSport TurismoTechnokratLord of the RingHra o tróne(N)mancipátorV12 od AMGTemný prízrak
Úvod / Auto/Moto / Motoršport / Porsche 718 Cayman GT4 Clubsport – Cítite tú atmosféru?

Porsche 718 Cayman GT4 Clubsport – Cítite tú atmosféru?

Čítajme medzi riadkami. Porsche dnes predstavuje nové Porsche 718 Cayman GT4 Clubsport. A hádajte čo? 

V strede umiestnený ŠESŤVALCOVÝ motor má objem 3,8 litra, výkon 425 koní a silu 425 Nm. Prvú hodnotu dosahuje pri 7,500 otáčkach za min., tú druhú pri 6,600 otáčkach a červené pole leží na čísle 7,800. Znamená to jediné, zaobíde sa bez prepĺňania! Teda, aspoň to je výsledkom môjho čítania medzi riadkami. 

Výkon je prenášaný na zadnú nápravu prostredníctvom šesťstupňovej dvojspojkovej prevodovky, samozrejmosťou je mechanický samosvorný diferenciál. Výsledkom evolúcie a širšie použitie technológií z motoršportu je nielen zvýšenie výkonu, ale aj zvýšenie prítlačnej sily.  

S ohľadom na definíciu Clubsportu, ktorá hovorí o aute blízkom produkčnému vozidlu by to malo znamenať, že rovnakú pohonnú jednotku dostane aj sériová verzia modelu 718 Cayman GT4. Verme, že to nie je len moje želanie a chýry o prepĺňaní turbom boli plané. Zároveň vyslovujem domnienku, že podobne ako 991.2 GT3 bude PDK ako opcia k dispozícii aj v civilnom aute.

Vráťme sa ešte ku Clubsportu, oproti predchodcovi získal nielen 40 koní naviac, ale aj druhú verziu. Základná „Trackday“ je určená pre ambicióznych amatérskych pretekárov, druhá „Competion“ je určená pre národný a medzinárodný motoršport. Predné zavesenie je prevzaté z veľkého brata 911 GT3 Clubsport, brzdná sústava je tvorená oceľovými kotúčmi s priemerom 380 milimetrov a šesťpiestikovými strmeňmi. Základná celková hmotnosť dosahuje 1.320 kilogramov.Základná verzie Trackday je určená najmä pre jazdcov zúčastňujúcich sa privátnych eventov a preto má nielen pasívne tlmiče, ochrannú klietku, záchranný otvor na streche, škrupinové sedadlá, ručný hasiaci prístroj a homologovanú 80 litrovú bezpečnostnú nádrž, ale aj klimatizáciu. Cena začína na sume 134,000 EUR bez dane.

Pre model Competition je možné tlmiče nastavovať v troch stupňoch, rovnako je možné nastaviť vyváženie brzdnej sily pre prednú a zadnú nápravu. Nádrž je prispôsobená aj na vytrvalostné preteky a preto má objem 115 litrov. Rýchle odbavenie v boxoch garantuje integrovaný systém zdvihákov na stlačený vzduch. Hasiaci systém je automatický.    Porsche 718 Cayman GT4 Clubsport je prvým produkčným pretekárskym autom, ktorého časti sú vyrobené z organických kompozitov. Dvere vodiča a spolujazdca a zadné krídlo sú vyrobené zo zmesi organických vlákien, ktoré sa získavajú predovšetkým z poľnohospodárskych vedľajších produktov, ako sú ľanové alebo konopné (zdravíme Amsterdam) vlákna, a majú podobné vlastnosti ako uhlíkové vlákna z hľadiska hmotnosti a tuhosti.

Porsche predpokladá, že 718 GT4 Clubsport nadviaže na predajné úspechy predchodcu, ktorého sa predalo 421 kusov. Objednávať môžete hneď, prvé kusy sa dostanú k zákazníkom vo februári.

Autor: Miro Vilím, Zdroj: Porsche  
Advertisement