Q3 45TFSICB650R Neo Sports CaféPani MamkoAfrikaCupra AtecaAlienAudi Q3RWD = FUNBlack is backSport TurismoTechnokratLord of the RingHra o tróne(N)mancipátorV12 od AMGTemný prízrak
Úvod / Auto/Moto / Motoršport / A sme na BABE

A sme na BABE

Buď ju miluješ aj so všetkými jej neduhmi, alebo ju nemáš rád a neriešiš. Taká je Baba. Tá naša, spoločná, Pezinská. Ja ju milujem a o to viac ma teší, že aj tento rok, už tretí krát po sebe, sa na nej uskutočnia preteky do vrchu. Proplusco Slovakia Baba 2017 má už takmer 120 prihlásených vozidiel. To všetko by nebolo možné bez nadšencov a správne strelených ľudí zo Slovak National Hillclimb Teamu, ktorí na štart postavili 8 svojich posádok. Prečo strelených? Dôjdeme k tomu.

Každé fungujúce telo potrebuje hlavu, ktorá ho riadi. V tomto prípade sú tie hlavy dve, dvaja Petrovia, Florek a Ambrúz. Chalani, ktorí zrušili všetky svoje letné a zimné dovolenky, mobilizovali všetko a všetkých, ktorí boli okolo, len aby dokázali čo najlepšie pripraviť trať a všetko okolo. Veď predsa ide o dvojpretek a v neposlednom rade, je to kandidátsky pretek na ME, ktorého sa zúčastnia a pozorovatelia z FIA. Že to nie je ľahké, to každý vie. Ale že to bude tak náročné? 

Horský prechod Pezinská Baba je relatívne dosť vyťažený a tomu zodpovedá aj stav povrchu vozovky, do ktorého okrem riešenia havarijných stavov nebolo už nejaký ten rok investované. Jamy, niekde hlboké aj 5 cm nie len že nevyhovujú pretekárom, reálne sú už nebezpečné aj pre bežných účastníkov premávky. Aké by bolo riešenie? Pre úrady – osadiť značku so znížením rýchlosti a spokojne si ďalej sedieť v teplej kancelárii.  Že sa to dá aj inak, toho príkladom sú „florekovci“. Obehali sa sponzori, vybielili vlastné účty veci sa dali do pohybu. Ako by mali úrady fungovať? Tak, ako Odbor dopravy v Pezinku, konkrétne paní Andelová a ľudia okolo nej. Maximálna ochota, pomoc, rady. Urobili oveľa viac, ako by ktokoľvek čakal. A aj vďaka nim sa mohla začať oprava – ešte raz – zo súkromných zdrojov. Regionálna správa ciest, teda inštitúcia primárne zodpovedná za súčasný takmer tragický stav, sa k tomu postavila po svojom. Aj napriek tomu, že bolo všetko dohodnuté a financie mali na to chalani pripravené, určila si vlastné priority. Maľovanie nejakých prechodov neviem kde. To už nie je iba smutné. 


 
Urgovalo sa a podarilo sa cestárov dostať tam, kde ich bolo najviac treba. Chlapi pracovali na ceste, ale v zákulisí sa toho dialo omnoho viac. A každá ruka bola dobrá. Od kompletnej úpravy a vyčistenia depa, až po rozvážanie pneumatík po trati či maľovanie čiar. Na inštalovanie dvojitých zvodidiel sa apelovalo už dávno. Na pretek sa prenajali a ja len dúfam, že motorkári nie sú pre túto spoločnosť iba nejaký nutne tolerovaný druh a kompetentní ich dajú nainštalovať trvalo. Veď si môže trošku znížiť objem uliatych dukátov keď už máme jeden z najdrahších kilometrov diaľnic v EU. 

Osobitným prípadom je PZ SR. Na jednej strane úprimná ochota pomôcť, hlavne DI Pezinok, Senec a Malacky. Na druhej strane – policajné hliadky, ktoré budú na mieste konania preteku, sú platené. V princípe prenajaté. Tu sa už úplne zastavuje moje myslenie. Futbalových fanúšikov, ktorí pri ceste na štadión často rozbijú pol mesta, sprevádzajú desiatky či stovky policajtov „za naše“. Tu, kde to ľudia robia ozaj pre slušných ľudí a nadšencov, sa nejaké 3 dvojčlenné hliadky musia zaplatiť. To vám už ozaj práši?

Čítam si ďalšie poznámky k článku a začína to vo mne vrieť. A preto sa vrátim k pôvodnému zámeru. Rád by som vás, fanúšikov a nadšencov motoristického športu, pozval na 3 ročník pretekov do vrchu, organizovaný Slovak National Hillclimb Teamom, pod názvom Proplusco Slovakia Baba 2017. V dňoch 7. až 9. júna uvidíte množstvo zaujímavých kopcových špeciálov a čo je dôležité pre mňa, v jednom z nich budem za volantom sedieť aj ja. Tak spravte si čas a dobehnite pokecať, podporiť a ja sa s vami rád podelím o zážitky z preteku a s vecami, ktoré tu nemôžu byť zverejnené. 

A úplne na záver – obrovská poklona a vďaka za všetkých, ktorým Pezinská Baba prirástla k srdcu. Obrovská poklona a vďaka vám, PÁNI Peter Florek a Peter Ambrúz ako aj ľuďom okolo vás. 


Autor: Peter Baran
Advertisement