Shooting BrakeMadam M.Raptor AirlinesE-lienBMW X7 M235i xDrive Gran CoupéCompetitionMustang a MarilynCAPS LOCKSports TourerKráľ CoupesaurovProjekt VáňaMajster NKodiaq RSBaby AMGV ako...
Úvod / Auto/Moto / Pohľad z Venuše / Mercedes-Benz EQC 400 4MATIC Edition 1886 – Temný rytier

Mercedes-Benz EQC 400 4MATIC Edition 1886 – Temný rytier

Uvedomili ste si niekedy, že Batman je vlastne len obyčajný človek, bez akýchkoľvek super schopností? Ikonická komiksová postava od DC Comics, žijúca od roku 1939, v podstate môže byť ktokoľvek z nás. A kľudne sa ním môže stať aj charizmatický elektromobil Mercedes-Benz EQC 400 4MATIC. 

Komiksový Temný rytier sa vyznačuje atletickou postavou, je kondične vysoko zdatný a disponuje vyspelou technológiou. Aha, v podstate je to stelesnené EQC. Symetrická atletická postava EQCčka má silu 408 koní a disponuje vyspelou technológiou, ktorá môže obyčajnému smrteľníkovi pripomínať super schopnosti. Temný rytier EQC prišiel, aby vyčistil znečistený vzduch v skutočnom Meste. A viete že, náš Temný rytier nie je ani taký temný? 

Vyzerá skôr ako veľký strieborný macko, ale to sa na titulku a dramatické intro nehodí. EQC vyzerá inak ako sme na SUV od Mercedesu zvyknutí, i keď rodinnú príslušnosť nedokáže zaprieť. Pôsobí maximálne jednoliato. Jeho dizajn je mix výborne zladených prvkov jednoduchých línií v kombinácii s technologickým futurizmom. V  čistých líniách exteriéru sa krásne vyníma farebná vsuvka, čierna predná maska chladiča, ktorej horný okraj lemuje jemný pás LED svetiel s technológiou MULTIBEAM. V strede masky sa ako sebavedomý frajer vyníma velikánsky znak automobilky, ktorý je tretím okom Temného rytiera. Svoju inakosť od áut čerpajúcich ropné produkty najkrajšie deklaruje ozdobnými modrými LED svetlometmi, ktoré sú ako dokonalá očná špirála. Úlohou špirály je zvýrazniť už tak krásne okno do duše... auta. Skôr ako predok ma uchvátila zadná časť, ktorá vo mne vzbudzuje strach, rešpekt a obdiv v nasledovnom pomere: 20:40:40. Strach mi navodzuje pohľad na svetelný pás pozdĺž celého zadku, ktorý mi pripomína záhadné prilby hudobnej kreácie Daft Punk, rešpekt vzbudzuje číslo 400 a obdiv je na mieste, že sa to všetko dokonale podarilo zladiť. 

Všetko to začalo patentovým číslom 37435. Pán Carl Benz si v roku 1886 patentoval automobil No. 1, ktorý mal pre nás nemysliteľných 0,75 koní. EQC má 407,25 koní naviac a aby sa na Číslo Jedna nezabudlo, rok 1886 má Mercedes-Benz EQC 400 4Matic vytetovaný nielen na predných blatníkoch ale aj na viac, či menej výrazných miestach interiéru.  Pod obrovskou kapotou sa schováva jeden z dvoch elektromobilov, vďaka ktorým sa finálne číslo výkonu EQCčka vyšplhá na spomenutých 408 koní a krútiaci moment 760 Nm. Toto auto veru žiadnu superschopnosť nepotrebuje. Na to, aby sa stal superhrdinom v Meste mu stačia dva elektromotory. Zrýchlenie takéhoto kolosu z 0 na 100 km/h nastane za 5,1 s aj vďaka elektrickému pohonu všetkých kolies 4MATIC. Stále sa mi nechce veriť, že celý čas sa bavíme o elektromobile. Moja utkvelá predstava o elektromobiloch bola, že sú to nudné autá z povinnosti chrániť planétu. Ale tento Batman, Temný rytier alebo len normálne nazývané EQC, to je úplne iná liga.  

 
Interiér vozidla je avantgardná spŕška technologického dizajnu. Je vskutku vábivý. Vďaka výberu farebných kombinácií, futuristických tvarov s čistými líniami ako aj technickými vymoženosťami navodzuje pocit moderného luxusu, ktorý dokáže osloviť deti, dospelých ale aj starších občanov Mesta. Nikdy by som nepovedala, že farby ako indigová, medená (očami chlapa hnedo–ružová), oranžová a strieborná, by mohli byť v kombinácii v jednom aute. EQC je synonymom pohodlia, priestrannosti a nielen vizuálnej funkčnosti. Stredobodom pozornosti je dlhý združený displej (prístrojový a multimediálny) spojený skleneným panelom. Ovládanie multimediálneho systému MBUX je možné dotykom priamo na displeji, na touchpade umiestneného v stredovom tuneli, inteligentným ovládaním hlasom alebo ovládaním funkčných tlačidiel na volante. K perfektným jazdným asistentom patrí aj projekčný displej premietaný pred vodiča. 

K luxusnému pocitu patrí aj parfém Temného rytiera, z ktorého sála omamná vôňa, možnosti masážnych sedadiel, výber náladového osvetlenia a veľa malých detailov, ktoré sú základom luxusu a k Mercedesu jednoducho patria.  Pod zobrazením ikonky EQ sa nachádzajú ukazovatele elektromobility, od možnosti nabíjania, cez stav vozidla, spotreby a tok energie. Toto veru v žiadnom benzínovom aute nenájdete. Tak ako je v klasických autách s poriadnym zvukovým efektom možnosť výberu jazdných režimov, EQC má v ponuke okrem už dobre známych jazdných režimov ako ECO, COMFORT, SPORT, INDIVIDUAL aj Maximum Range. Jazdný režim Maximum Range poskytuje maximálny dojazd, avšak s rukou na srdci si dovolím napísať, že je to oproti iným režimom nuda. Veľmi užitočné informácie v rámci  okienka EQ je zoznam nabíjacích staníc v okolí, ktorom sa nachádza aj voľba priamej navigácie na dané miesto. Jeden z poskytovateľov nabíjacích staníc, ktoré som počas testu využívala má veľmi aktuálnu aplikáciu (pozdravujem ZSE Drive), ktorou si dokonca zistíte, či je pištoľ, ktorú potrebuje vaše auto, aktuálne voľná. 

Tu mi nedá nenapísať moje sklamanie z niektorých obyvateľov Mesta. Žiaľ, stále sú medzi nami takí, ktorí ešte nie sú pripravení na príchod elektrických superhrdinov a úmyselne im obsadzujú ich vyhradené miesta, ktoré slúžia na dobíjanie ich energie. Verím tomu, že osveta je na dobrej ceste a ak ani to nepomôže, stále existujú reštrikcie alebo tabuľa hanby, ktorými by sa takýto neprispôsobiví obyvatelia naučili akceptovať potreby elektrických superhrdinov. EQC si nabíja svoje baterky v závislosti od typu nabíjacej stanice, takže doba nabíjania je relatívne premenlivá.  Svoj prídel energie je na takzvaných rychlonabíjačkách s výkonom 50 kW schopný prijať napríklad z 30% na 100% niečo vyše hodiny. Za ten čas si aj vy môžete dopriať niečo chutné na dobytie svojej energie alebo vyvetrať hlavu iným typom psychohygieny. Zamýšľala som sa aj nad obyvateľmi Mesta, ktorí zachraňujú svet iným spôsobom a trávia prevažnú časť svojho dňa zavretí v práci bez možnosti dlhšej pauzy. 

Ako to už býva na svete zvykom, pre každého je v ponuke niečo. Ak nemajú možnosť nabíjania na komerčných nabíjacích staniciach, je tu možnosť pohodlného domáceho nabíjania zadovážením si nabíjacej skrinky – WALLBOXu. A je tu ešte aj stav núdze, kedy sa dá využiť aj klasická elektrická zásuvka, Temný rytier má medzi svojimi zbraňami aj nabíjaciu pištoľ pre domáce nabíjanie. Maličký háčik je v tom, že takéto nabíjanie trvá a trvá.... 20% kapacity batérie sa mi podarilo z domácej zásuvky nabiť za 12 hodín. Spotreba energie, počas testu, kedy sa Temný rytier pohyboval 50:50 v Meste a mimo Mesto bola 31,6 kWh/100 km. Pre nás z Venuše (menej zdatné osoby z fyziky) je adekvátnejší ukazovateľ dojazdu. Reálny dojazd pri plnom nabití batérií v období roka, kedy sa vonkajšia teplota pohybovala okolo 3 – 6 °C bol 320 km. 

Elektromobil dnešnej doby neznamená, že sa musíte pripraviť na sparťanské podmienky. Mercedes- Benz EQC 400 4MATIC je nadštandardné auto, ktoré okrem luxusu ponúka zoznam asistentov (dlhší ako počet maturitných otázok) starajúcich sa o bezpečnú jazdu a o pohodlie pasažierov. Aktívny asistent parkovania, Parktronic, aj s 360° kamerou, čo pri prerastených medveďoch ocenia nielen dámy, rozšírená realita MBUX, aktívny asistent sledovania povolenej rýchlosti, asistent sledovania dopravných značiek, aktívny asistent zmeny jazdného pruhu, aktívny asistent brzdenia a veľa iných. Myšlienka elektromobility, spojená s uvedomením si následkov našich činov, logicky navodzuje záver, že v aute sa nebude „plytvať“ nedostatkom miesta a preto má možnosť maximálneho využitia aj štvorčlenná rodina. Do batožinového priestoru s objemom 500 litrov sa zmestí naozaj čokoľvek. Cena za luxusný elektromobil, s ktorým máte reálne možnosť využiť silu 408 koní, začína na 64.000 EUR. Ako vieme, Temný rytier je jedinečný, špecifický a preto je o svoje špecifiká navýšený o 32.742 EUR od základného prevedenia. Ak sa vám to zdá veľa, zamyslite sa, čo všetko môžete získať. Môžete pozitívne ovplyvniť nielen čistotu vzduchu v Meste, ale aj výchovu ďalšej uvedomelej generácie. Okrem tých vznešených plusov, ktoré získate vďaka Mercedes-Benz EQC 400 4MATIC, získate aj servis na 6 rokov, alebo do 160 000 km.  

Myšlienka z Venuše na záver nesmie chýbať. Je prirodzené, že ľudstvo má strach alebo skôr rešpekt z nepoznaného (po prvom naštartovaní som zostala zmetená a bála som sa toho ticha, i keď z luxusného zvukového systému Burmester znela upokojujúca hudba), ktorý auto ako Mercedes-Benz EQC 400 4MATIC môže vyvolávať. Dajme pokroku šancu, nebojme sa elektromobility a smelo sa pustime na cesty aj s elektromobilom...  

Autor: Amy Zaťková, Foto: Pavol Gemeiner
Advertisement