Shooting BrakeMadam M.Raptor AirlinesE-lienBMW X7 M235i xDrive Gran CoupéCompetitionMustang a MarilynCAPS LOCKSports TourerKráľ CoupesaurovProjekt VáňaMajster NKodiaq RSBaby AMGV ako...
Úvod / Auto/Moto / Pohľad z Venuše / ČoTy? 2019 – Pohľad z Venuše

ČoTy? 2019 – Pohľad z Venuše

Je to neuveriteľné, ale zase prešlo 365 dní! Opona za rokom 2019 sa už pomaly spúšťa a čochvíľa budeme vítať a oslavovať rok 2020. To zrýchlenie prejazdov jednotlivými rokmi sa desivo stupňuje. Možno aj preto, lebo v rámci redakcie RoadLife máme to šťastie, týždenne meniť svoj život a prevteliť sa do života ľudí, ktorí nami recenzované autá reálne vlastnia. 

Priznám sa, že ma veľmi teší, že tento rok môžem vyjadriť aj ja svoj názor, ktoré autá z roku 2019 boli pre mňa najviac spomienkové. Nezvyknem bilancovať a hodnotiť prežité roky a polemizovať nad tým, čo by mi mohol život v ďalšom roku priniesť. To, čo mi život priniesol, beriem ako niečo, čo sa malo stať, aj to dobré aj to menej dobré a všetko, čo sme si odžili, nás posúva niekam po ceste týmto svetom. 

Všetci vieme, že my – ženy sa pozeráme na svet inými očami ako muži. Je to iný pohľad na svet prameniaci v matriarchálnej životnej úlohe, bez akýchkoľvek feministických prvkov a preto hľadanie odpovedí aj na jednoduché otázky môže byť úplne nelogické a komplikované. Ale také sme my – ženy. Preto sa odpoveď na otázku ČoTy? 2019 môže úplne odlišovať od tých, ktoré si prečítate od chlapcov z redakcie. A myslím si, že tak to je správne. Každý z nás má na svete inú úlohu, iný názor a iné preferencie. Vďaka tomu môže existovať aj automobilová rozmanitosť. Vo  svete žien nestačí len toľko, aby bolo auto technicky dokonalé a vizuálne lákavé. Pre mňa je esenciálnou podmienkou, aby z auta vyžarovalo čosi emočné, aby som mohla cítiť prepojenie auta a jazdca, aby som spolu s autom mohla písať „náš“ príbeh. Takže sa bežne stáva, že ak sa u nás v redakcii pozeráme na jedno auto, každý z nás ho bude vnímať úplne ináč, lebo rodová rôznorodosť. Selekcia tých „najspomienkovejších“ áut nebola vôbec ľahká, pretože každé jedno auto, ktoré som mala možnosť testovať malo svoje špecifické naj, pre ktoré by malo byť zahrnuté v zozname ČoTy? 2019. Život je však krutý a nemôže byť každý na stupni víťazov. 

Ako zástupca rodu z Venuše to vidím asi takto: Na 5. mieste sa umiestnili: Ford Mondeo a Kia ProCeed GT. Ford ako Bondovo auto a Kia ako Otcovo auto? Každé je iné, napriek tomu sú obe skvelé a preto si zaslúžia byť ruka v ruke na 5. mieste. Ford Mondeo je reprezentant sedanov, v ktorom citeľne zažívate ducha Ameriky. Cítiť z neho závan starej Ameriky, kedy sa Fordy spolu s Indiánmi premávali na cestách ako králi. Naďalej má v sebe tú gracióznosť a eleganciu, ktoré si vyžadujú dress code 30-tich rokov. Nedá mi nenapísať, že mne sa k tomuto nenápadnému elegánovi žiadni liberál v elasťákoch nehodí. Chce to dekórum, ktoré si patrične zaslúži. Páči sa mi myšlienka, že slušný manžel vozí deti práve v aute, v ktorom sa kedysi vozil aj James Bond.  A možno  sa aj z toho manžela stane nenápadne reprezentatívny agent v utajení.Kia ProCeed GT - konečne krásne KOMBI! Praktické, zvodné a s odznakom GT aj dynamické! Aj keď to vyznie akokoľvek zvláštne, tento kombík je oveľa viac ako len auto slúžiace náročnej rodine. Najväčším pútačom nielen pre pohľady pánov je bezpochyby jeho zadok. Odkiaľ mohli čerpať námet tu nemusím opisovať, hlavne že sa to podarilo. V teste som ženám radila, že ak nechcú prísť o vzácne chvíle s manželmi, musia im zabrániť, aby sa dostali do priameho kontaktu s ProCeedečkou, lebo ich chytí za srdce a už bude neskoro. Skvelá kombinácia  úžitkovej praktickosti, športového vzhľadu a možnosťou celkom svižnej jazdy pre prípady, kedy sa ocitnete v aute sami. Pridaná hodnota, ktorá aj napriek zodpovednosti voči rodine dopraje otcom „žiť“ ich chlapčenský sen. A to všetko za veľmi rozumnú cenu.  

4. miesto patrí Hyundai i30 Fastback N Performance, ktorý je jednoducho eNmancipátor 2. Počas jednotlivých zážitkov v rámci projektu #deNNíkzVenuše sa táto jeho úloha potvrdila. Bol, je a bude pre mňa eNmancipátor, ktorý otvára cestu pre začlenenie sa (nielen) žien do sveta aktívneho motorizmu. Tá krásna belaso modrá je jednoducho neprehliadnuteľná na sivých cestách každodennosti. Tak, ako sa v aute vyníma dobrý vkus pre voľbu auta, tak prichádzajú uznanlivé pohľady, gestá a slovné vyjadrenia tej prajnej časti našej spoločnosti. 275 koní pod kapotou dostupného auta pre širokú verejnosť sa skvele hodí slečnám, dámam, mladým mužom ale aj pánom v aktívnom veku. Nezabudnem na to, ako som stála na semafore a pán v Porsche idúci okolo mi ukázal palec hore. Toto sú práve tie chvíle, tie momenty, keď viete, že auto patrí medzi spomienkové. Z pohľadu z Venuše je eNko skvelým štartovacím autom pre tých, ktorým šeď automobilov nevonia a chcú niečo iné, niečo viac, ale na konte im chýba budget alebo nechcú prémiové triedy.   

3. miesto a bronz získava Mazda 3

V jednoduchosti je krása. Keď sa pozriete tejto šelmičke do očí, zistíte význam týchto slov. Jej žiarivá aura pochádzajúca z inej kultúry, inej filozofie a u nás sa parádne udomácnila. Mazda ide svojou cestou a jej skalní fanúšikovia sú jej za túto filozoficko – technologickú cestu vďační. U Mazdy sa zatiaľ neujali vysávače a im podobné spotrebiče, ktoré patria skôr do domácnosti ako do garáže. Mazda je ako Robert de Niro. Kvalitný prototyp herca, staršej generácie, bez zbytočných bulvárnych škandálov, ktorý svoje umenie prezentuje svojou prácou, skutkami. Jej univerzalita, poctivosť a bezkonfliknosť si bezpodmienečne zaslúži bronzovú priečku. 

 
2. miesto a striebro patrí autu s komplikovaným názvom, Mercedes-Benz GLC 300 4MATIC kupé, ladná, mierne korpulentná pani zo skvelej rodiny. Vo väčšine prípadov by sa možno pani urazila, ale toto je kompliment. Jej reprezentatívne vizuálne superlatívy sú stvorené pre ozajstných fajnšmekrov. Luxus a elegancia pre náročnú klientelu. Áno, Mercedes to vie. Zvláštna zmes SUV  a coupé je stelesnením baletky, ktorá nosí v sebe nielen eleganciu, kultivovanosť a krásu, ale aj silu. Nuž, ale povedzme si na rovinu, za kvalitné vystúpenie si treba aj priplatiť. 

And the winner is... 

1. miesto a zlato udeľujem Honde Civic Type R. Možno jej prvé miesto patrilo aj po iné roky, ale z pohľadu Venuše je to jej premiéra. Aj keď viem, že práve 10 generácia Civicu patrí medzi najkontroverznejšie modely, stále som presvedčená, že patrí na miesto víťazov. Môžete ho milovať, alebo aj nie. Môžete hľadať 100 vizuálnych unlike-ov, prečo to už nie je auto, ale monštrum, prečo by ste ho nechceli. Otázne je, či práve tí, ktorí ho najviac „ohovárajú“ mali tú možnosť vyskúšať si ho/ju. Či zažili tie kone pod kapotou, či plne precítili ten bond – to spojenie auta a vodiča. Nie je dokonalé a naplno ho ocenia asi len fanatickí nadšenci tohto predátora, ale ak je to tak, tak k ním patrím. Jazda autom je zážitok a nezáleží na tom, či stojíte v rannej kolóne a vzadu sa vás už dieťa po stý krát pýta, kedy tam už budeme, alebo si užívate cestu krajinou, nebodaj patríte k tým, ktorí využívajú možnosti jázd ponúkané národným Ringom. V akomkoľvek jazdnom štýle je tento samec neprehliadnuteľný.  

Odpoveď na otázku ČoTy? 2019 z Venuše zostavila Amy Zaťková
Advertisement