Audi Q3Final CountdownRWD = FUNBlack is backSport TurismoTechnokratLord of the RingStinger GTKonzultantHra o tróne(N)mancipátorV12 od AMGTemný prízrak
Úvod / Auto/Moto / Prvé dotyky / BMW X3 M40i – Štylistika

BMW X3 M40i – Štylistika

Keď som na pár hodín „ukradol“ našej externej spolupracovníčke Elle (mimochodom píše pre nás testy od ženy pre ženy do sekcie Pohľad z Venuše a test tejto svalnatej X3 nájdete v najbližšom tlačenom čísle), malo to byť iba o rýchlom využití auta na služobný účel. Hmm, lenže ..., toto má 6 valcov, konzumuje benzín a vyvoláva trápne stavy premotivovaným vodičom naftových limuzín. A k tomu všetkému, naozaj efektne hrmí do výfuku, vie medziplyny a má ... 360 koní!
 
Je to SUV, áno. Aj keď vás, čitateľov, teraz nevidím, viem že sa nečudujete. Termín SUV je dnes rovnako častý ako kapitánove verbálne zvrat(k)y, ale stane sa, že sa sem tam objaví aj jedna ucelené veta s pointou a myšlienkou. A v našom motoristickom svete, je to práve niečo ako BMW X3 M40i – jedna normálna, jednoduchá veta s významom, štylizovaná tak, aby dnes ... mala zmysel. Tak sa nemeckí chalani s titulmi zo strojariny chytili okolo ramien, exli litrové čapáky a postavili športiak pre masy. Teda auto karosárskeho typu SUV so silným motorom a burácajúcim výfukom. Úchylné? Nie, perfektné!

X3 M40i samozrejme nie je jediná. Keď si trpezlivo počkáte, kolega Miro vám onedlho napíše test Mercedesu GLC 63S AMG, čo je niečo ako vynásobiť M40i tromi (a toto už podľa mňa úchylné je). Takže X3ka jediná naozaj nie je, ale je jednou z mála, ktorú by som si ako rodinné auto naozaj vedel predstaviť. Prečo?


 
1. dostatočne veľká pre 4 člennú rodinu, ako vo vnútri, tak v kufri
2. akceptovateľne malá na denné jazdenie mestom za pracovnými, či rodinnými povinnosťami
3. veľmi dobre vyzerajúca s dostatočnou dávkou dôstojnosti
4. dostatočne mocná a hlasná pre športovo ladeného tatka a dostatočne agilná na rýchle manévre (netreba to však preháňať). A tiež podvozkovo tvrdá pre masochistickú časť jeho natívnej formy existencie 
5. ohromujúca pre susedov v podzemnej garáži ráno po studenom štarte
6. štýlová pre ženu s dcérou
7. dostatočne provokatívna pre premúdrelých pragmatikov
8. bezpečná pre rodinu (aspoň tak počas jazdy pôsobí, haváriu som neskúšal)

BMW X3 M40i je skvelá motoristická štylistika dneška. Pomenujme to ako odbor automobilovej vedy, ktorá sa zaoberá štýlom, t.j. využitím konštrukčných prostriedkov, ktoré sú typické pre autora (značku) alebo skupinu – ich prejav a sloh. Tento druh štylistiky môžeme charakterizovať aj ako náuku o forme a motoristickom štýle. X3 M40i je jedna z nádherných definícii, popisujúcich schopnosť automobiliek (v tomto prípade BMW) nájsť vo svete noriem a nezmyselných pravidiel cestu k radosti!


Autor: Marek Varga, Foto: Pavol Gemeiner
Advertisement