Porsche Panamera STMercedes-Benz S400dRolls-Royce CullinanTlačený časopis 2018i30 Fastback TestMX-5 RF TESTMitsubishi Eclipse Cross TestEčko je vraj droga radosti?Honda Jazz TestLand Rover DiscoveryT-Roc on the Rock"Hello"Karoq vs KaroqSeat Arona – TransshowMazda CX-3 testKTM 1090 Adventure Test
Úvod / Auto/Moto / Prvé dotyky / Ford Edge Sport

Ford Edge Sport

Len pár dní dozadu sme dostali príležitosť sa ako úplne prví na Slovensku zoznámiť s vrcholným SUV modelom od Fordu hrdo nesúcim meno Edge. Rázne a výstižné meno, na európskom trhu zatiaľ neostrieľané, vo výbave nesúcej označenie Sport. Po spoločne strávenom víkende môžem s odhodlaním povedať, že som veľmi rád mal tú česť tento voz aspoň na krátku chvíľu spoznať. Určite by som sa s ním nebál ísť športovať, či už na tenis alebo na golf. 

Vo Farbe Electric Spice vyzerá výborne. Neviem síce prečo mi hneď dvaja ľudia nezávisle od seba z môjho okolia po príchode domov povedali, že som prišiel na horčicovom aute. Okamžite to vo mne vyvolalo zvedavosť nad otázkou, či v priebehu rokov zmenila horčica tak radikálne svoju farbu alebo zle vidím... 

No ale spät k Edgu. Výbava Sport obsahuje prvky ako adaptívne riadenie, ktoré mení svoju tuhosť v závislosti nad štýlom jazdy, športové odpruženie alebo 20 palcové disky. Je fresh. Už na prvý pohľad mi bolo jasné, že Edge si trúfa zapôsobiť nie len na fungujúce rodiny žijúce život s istou dávkou rutiny, no aj na mladých, aktívne a často nepredvídateľne žijúcich ľudí. To sa mi páči. Je super, keď viete, že 49 krát do roka v nedeľu pôjdete pozrieť s deťmi starých rodičov žijúcich za mestom lebo zvyšné 2 týždne budete na letnej dovolenke v stredomorí a týždeň strávite na lyžovačke v Alpách. V takomto prípade je Edge určite správnou voľbou. Veľa ľudí však (určite niesom jediný) častokrát nevie, čo prinesie ďalší deň. Na dlhodobé plánovanie priestor takmer nie je. Musíme vždy reagovať operatívne a premyslene. Na vlastné auto sme preto nároční. Potrebujeme auto, s ktorým nebudeme musieť robiť kompromisy. Potrebujeme nový Edge!

  

Je veľký, mohutný, priestranný, s veľkou dávkou  komfortu a funkcií nie len pre vodiča, ale aj pre cestujúcich. Jazdí sa s ním skvelo. Motor 2.0 TDCi Duratorq Bi-Turbo v kombinácií so 6-stupňovou automatickou prevodovkou a s výkonom 210 k nieje žiadny šprintér no ako celok vám Edge dodá naozaj silný pocit bezpečia a komfortu.  Active noise control (aktívne odzvučenie nežiadúcich zvukov motora a prevodovky v kabíne) vám vyrobí z tohoto auta kanceláriu na kolesách, v ktorej môžete v tichosti premýšľať nad vecami potrebnými prebrať na najbližšom pracovnom stretnutí, na ktoré práve idete. O toto sa starajú prekvapivo reproduktory, vysielajúce do priestoru zvukové vlny. Zvukom proti zvuku - za mňa coool! 

Sám som zvedavý, či moje pozitívne dojmy potvrdí aj samotný týždňový test a preto nejdem rozoberať do hĺbky to množstvo vecí, ktoré obsahuje. Poviem len, že si na ne veľmi rýchlo zvyknete a necháte toto auto kontrolovať dianie okolo seba spolu s vami. Dokonca si to obľúbite. A keď na vás príde dlhá chvíľa, ešte sa s ním aj môžete porozprávať vďaka SYNC 3 systému. Je to chytrák, ktorý bude vo veľa situáciach poznať okolie kde sa nachádzate lepšie ako vy. Váš osobný sprievodca.

  

Za mňa je to auto, o ktorom som presvedčený, že si nájde svojich priaznivcov aj u nás, na našom trhu. A to je len dobre. Nech môžem častejšie obzerať jeho krivky a tie svetlá, vďaka ktorým ho rozoznáte na kilometer. Mám rád tieto neokukané hračky. Vytŕča z davu!


Autor: Peter Kliment, Foto:  Foto: Dodyk Hudák