Sport TurismoS batohom bokomN lightTechnokratLord of the RingStinger GTKonzultantIndiánske letoKia Sportage 2018Nová Honda CR-VHra o tróne(N)mancipátorV12 od AMGTemný prízrakFiesta ST 2018 Srdcová sedma
Úvod / Auto/Moto / Prvé dotyky / Porsche Panamera ST 2018 – Prvý dotyk

Porsche Panamera ST 2018 – Prvý dotyk

Ihneď ako som vysadol z rozpustilého a poblázneného MINI, usadám za volant takmer 5 metrov dlhého auta a v rovnako oduševnenom tempe mám pokračovať po extra kľukatých serpentínach, vhodných pre motokáru alebo skôr skateboard. Prvých pár minút som neveril, ale bohuprisám, dá sa to ... dá sa to, pokiaľ sedíte v Porsche Panamera ST.

Nová Panamera s prívlastkom Sport Turismo (ST) je autom, ktoré vás vo vnútri, počas jazdy, nenechá na pochybách, či sa jedná o skutočné Porsche a zvonku vám vysvetlí, že športovo a luxusne ladená rodina smie existovať. Je to formát, pre mnohých nezmyselných, verzií rodinných kombi v podobe Audi RS6 alebo Mercedes E63 AMG Wagon, ale v podstatne dynamickejšom obale.

Benzínový V6 biturbo s objemom 3 litre, je základ, ktorí mnohí považujú za nedostatočne silný, napriek jeho 330 koňovému stádu. Z pohľadu zrýchlenia v priamke, áno viem s tým súhlasiť s doplnením, že auto skutočne veľmi dobre tlmí vonkajšie ruchy a ponúka pohodlné cestovanie aj vysokou rýchlosťou. V tomto prípade sa zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 5,5 sekundy, môže zdať, povedzme, neohurujúce. Finta je však v medzikuse, ktorý sedí medzi volantom a sedadlom. Pretože podvozok a riadenie sú pocitovo ako, prepytujem, z 911-ky a pružnosť a agilita s akou je auto schopné vrhať sa do zákrut a nepišťať ako ranená srna, sú absolútne fantastické. Po presadnutí z krátkeho MINI som mal iba jediný problém, neuťať zadné koleso o obrubníky na vnútornej strane pravotočivých zákrut, tam máte totiž, aj vďaka hlbokému posedu za volantom, najmenší dohľad. Motor má klasicky pekný zvuk, auto v režime Sport Plus efektne frfle do výfukov celková sila motora je určite postačujúca.
 
Porsche Panamera Sport Turismo mi dáva zmysel. Je to úžitkové auto solventnej rodiny so zmyslom pre športovú eleganciu. Nádherný, moderný interiér spojený s dynamickou siluetou prémiového kombi, ktoré vlastne ako kombi ani nevyzerá. A to mám rád, ... tú jedinečnosť.


Autor: Marek Varga, Foto: Pavol Gemeiner