Projektil!Najlepšie Tarraco?e-tronQ3 45TFSICB650R Neo Sports CaféPani MamkoAfrikaCupra AtecaAlienAudi Q3RWD = FUN
Úvod / Auto/Moto / Prvé dotyky / Škoda Rapid – Posledný

Škoda Rapid – Posledný

Toto nie je test a nie je to ani prvý dotyk. Auto akým je Škoda Rapid netreba už nijak zvlášť  predstavovať. Svoju misiu si splnilo. Rapid poslúžil, pomohol, vychoval. A teraz je čas, aby sa rozlúčil, aby odišiel. Rapid, ktorý som mal možnosť na pár dní riadiť je totiž ... posledný!

To je tak obyčajné auto, tak neutrálne a tak štandardné, až sa mi žiada napísať mu na rozlúčku samostatný článok. Čudné! Písať o niečom, dnes marketingovo nezaujímavom znie z pohľadu motoristického novinára, resp. novinára ako takého, ako potreba soliť si rezné rany paralelne so šnupaním wasabi. Lenže ja milujem edície, limitky, special offers a všetky ostatné marketingové omáčky. 

A čo mám rád ešte viac? Možnosť oblapiť niečo, čo si už nežiada popularitu, čo nepotrebuje lesklý obal a vo výsledku už ani nepotrebuje, aby sa o tom vedelo. Niečo, čo už si všetku tú slávu zaslúžilo. A preto má pre mňa punc jedinečnosti už len informácia, že model končí, že je posledný. A preto som ho chcel ešte raz vidieť a zažiť, chcel som sa povoziť a precítiť, či je naozaj tak veľmi posledný, až by sa ma to nejak emočne dotklo. Nie! Nie je až tak posledný a nie až tak sa ma to nedotklo! Rapid je vo výsledku zariadenie, ktoré je v absolútnom poriadku a nepotrebuje žiadne teatrálne prejavy náklonnosti, či úžasu! V širokouhlom zábere je to skvelé univerzálne auto pre potreby človeka prepravovať sa z miesta na miesto, vziať so sebou aj iných homo-sapiens aj s ich doplnkovou výbavou. Necháva možnosť si vybrať koľko bude stáť a čo všetko bude ponúkať. Za normálne prachy ste dostali kus auta s malou jaskyňou namiesto kufra a ešte aj malý obdiv suseda s Fábiou. 

Paradoxne bol Rapid konfrontovaný aj nepriateľským táborom pokrytcov, ktorí pokiaľ by niekedy mali vôbec možnosť Rapid užívať, nemohli by tvrdiť nezmysly, ktoré bohabojne prezentujú ako zaručené fakty! Že je nepekný? Podivný? Drahý? Nespoľahlivý? Že je to Škodovka? Viete ako sa ešte vraví tým, čo s opovrhnutím kladú tieto otázky? Nespokojenci. Sú večne nespokojní a chovajú sa ako kojenci – ich nulové skúsenosti a minimálne poznanie vyúsťujú iba v živočíšne primitívne vyjadrenia. V modernom slangu sa to nazýva „sprostý hejt alebo diss“ a je to jediná zbraň plytko zmýšľajúcich ľudí s malou dávkou sebaúcty. Alternatíva 2, sú iba veľmi hlúpi. Zároveň platí, že alt.1 nevylučuje alt.2 a naopak.

Odriadil som si posledný Rapid preto, aby som fixol spomienku na jedno obyčajné, funkčné a dobré auto pre bežného človeka. Zbohom Rapid, chýbať mi nebudeš, pretože sa teším na Tvoju krásnu sestru Scalu, ale každému, kto by chcel na teba len tak, bezbreho kydať, dávam aspoň takto virtuálne, po papuli!


Autor: Marek Varga, Foto: Jakub Čajko
Advertisement