Porsche Panamera STMercedes-Benz S400dRolls-Royce CullinanTlačený časopis 2018i30 Fastback TestMX-5 RF TESTMitsubishi Eclipse Cross TestEčko je vraj droga radosti?Honda Jazz TestLand Rover DiscoveryT-Roc on the Rock"Hello"Karoq vs KaroqSeat Arona – TransshowMazda CX-3 testKTM 1090 Adventure Test
Úvod / Auto/Moto / Prvé dotyky / Volvo XC60 – Predstavenie 2017

Volvo XC60 – Predstavenie 2017

Deň pred letným slnovratom predstavila spoločnosť T.O.P. AUTO Slovakia, a.s., importér vozidiel Volvo na slovenskom trhu, novú XC60. Nástupca obľúbeného a predajne mimoriadne úspešného modelu je postavený na platforme SPA a s novými bezpečnostnými technológiami (ktoré od Volva jednoducho automaticky očakávate), dynamickým a zároveň elegantným dizajnom, krásne luxusným interiérom a širokou ponukou motorizácií bude nepochybne silným hráčom vo svojom segmente. Za seba musím povedať, že aktuálny švédsky dizajnový jazyk absolútne triafa moje chute. S každým ďalším novým modelom Volvo prináša perfektný dizajn exteriéru a interiéru a excelentnú kvalitu spracovania.

Nové Volvo XC60 je vybavené množstvom nových technológií, ktoré sú krokom k cieľu vytýčenému automobilkou na rok 2020: Absolútna bezpečnosť zaručujúca, že vo vozidle Volvo nedôjde k žiadnemu smrteľnému a ani vážnemu zraneniu posádky. Popri švédskej oceli je kľúčom k dosiahnutiu vytýčeného cieľa množstvo bezchybne pracujúcich bezpečnostných systémov. Prelomový systém City Safety je súčasťou štandardnej výbavy a podporuje vodiča, sleduje situáciu, varuje pred hroziacim nebezpečenstvom a v prípade potreby zasiahne. Systém dokáže zistiť prítomnosť iných vozidiel, chodcov, cyklistov a veľkých zvierat pred vozidlom. V prípade, ak vodič nereaguje na varovnú signalizáciu, automaticky zabrzdí v snahe predísť zrážke. Ďalším bezpečnostným prvkom sú nové funkcie asistenta riadenia, ktorý v prípade potreby impulzom v riadení podporí vyhýbací manéver, či dokonca automaticky navedie vozidlo mimo nebezpečného smeru. Systém prevencie opustenia vozovky koriguje polohu volantu a v prípade potreby aj pribrzdí, ak hrozí vybočenie z cesty. Nový bezpečnostný systém s názvom Oncoming Lane Mitigation dokáže pomocou asistenta riadenia zmierniť intenzitu čelnej zrážky. Systém monitorovania mŕtveho uhla (BLIS) zasa využíva funkciu asistenta riadenia na znižovanie rizika zrážky pri zmene jazdného pruhu. V rámci voliteľnej výbavy ponúka aj XC60 pokročilý asistenčný systém polo-autonómneho riadenia Pilot Assist, ktorý ovláda volant, akceleráciu a brzdenie na dobre označených cestách až do rýchlosti 130 km/h. Informačno-zábavný systém Sensus vrátane doplnkových služieb pre vodiča sa dočkal grafického vylepšenia aj nových funkcií. Rovnako ako v sérii 90 je k dispozícii integrácia smartfónov s podporou funkcií CarPlay a prostredníctvom siete Wi-Fi môžu byť prenosné zariadenia vo vozidle pripojené na internet.


Aktuálna ponuka motorizácií začína s modelom D4 AWD na výkone 190 koní a 400 Nm so zrýchlením z 0 na 100 km/h za 8,4 sekundy a maximálnou rýchlosťou 205 km/h, silnejšia D5 AWD má 235 koní a 480 Nm, čo umožňuje zrýchlenie na 100 km/h za 7,2 sekundy a maximálnu rýchlosť 220 km/h. Neskôr pribudne základná verzia s pohonom predných kolies a výkonom 150 koní. Benzínová verzia má základ v T5 AWD (254 koní, 350 Nm) a ponúka zrýchlenie 6,8 sekundy a maximálku 220 km/h, silnejšia verzia T6 AWD poskytuje 320 koní a 400 Nm (0-100 km/h za 5,9 s a Vmax 230 km/h).

Vrcholom ponuky pohonných jednotiek je plug-in hybridný systém pohonu T8 TwinEngine so zážihovým motorom s výkonom 320 koní a elektromotorom s výkonom 87 koní, ktorý tak dosahuje kombinovaný výkon 407 koní a zrýchlenie z 0 na 100 km/h už za 5,3 sekundy. Maximálna rýchlosť 230 km/h je s ohľadom na hybridný systém rovnaká ako pre model T6. Prenos výkonu motorov na všetky štyri kolesá prostredníctvom medzi-nápravovej spojky jednotne zabezpečuje osemstupňová automatická prevodovka s obchodným označením Geartronic.     
Cena modelu XC60 sa na Slovensku začína od 47.400,- EUR s DPH za model D4 AWD Momentum a vrcholí pri cene 68.400,- EUR (bez príplatkov) za model T8 eAWD TwinEngine Inscription.


Autor: Miro Vilím, Zdroj: Volvo