BMW X3 M40i Porsche Panamera STMercedes-Benz S400dRolls-Royce CullinanTlačený časopis 2018Honda Jazz Testi30 Fastback TestLand Rover DiscoveryMX-5 RF TESTT-Roc on the RockMitsubishi Eclipse Cross Test"Hello"Ečko je vraj droga radosti?Karoq vs KaroqSeat Arona – TransshowMazda CX-3 testKTM 1090 Adventure Test
Úvod / Časopis RoadLife / 4. kvartál 2017 / Renault Espace Magnetic Energy TCe 225 EDC – Rodinný satelit

Renault Espace Magnetic Energy TCe 225 EDC – Rodinný satelit

Neďaleko za mestom, za tým veľkým a dostatočne hlavným, sa rodia menšie zhluky rodinných domov, či malých bytoviek. Byty a domy ustálených rozmerov, umne naskladané na malých pozemkoch s dôrazom na maximálnu efektivitu spojenú s proklamovaným pocitom vidieckeho bezpečia, zdravého životného prostredia a generovania falošného pokoja v detskej duši, rastú geometrickým radom. Ľudia z týchto prímestských kmeňov, odborne nazývaných satelitov, sa po večeroch tešia zo susedských pohovorov na spoločne vybetónovanej ulici bez zelene, pri plechovke moderného nealko piva skoro tak intenzívne, ako sa každé pracovné ráno vrhajú do svojich áut, aby sa opäť spoločne stretli, ... v kolosálnej dopravnej zápche.

Nemôžu za to, ja viem. Teda nie všetci za to môžu, ale jeden spoločný menovateľ majú. Všetci do jedného, ktorí stoja v kilometrových kolónach, mnohokrát niekoľko hodín, aby sa dostali do mesta, do práce, môžu za to, že si vybrali život na mieste, kde vo výsledku trávia iba pár hodín bdelého času. Jedného dňa som vstal veľmi skoro, s krajcom chleba medzi zubami vkĺzol do útrob francúzskeho vesmíru a šiel empiricky vyskúmať, prečo nie sú vodiči žijúci v prímestských satelitoch usmiati a šťastní. Podľa vzorca 1,5+8+2+1,5+8 som zistil, že pokiaľ žijete za mestom na pozemku o veľkosti pinpongového stola v dome, z ktorého okna vezmete susedovi z kuchynskej linky kávu a nevlastníte Renault Espace, ste ukážkovým príkladom psychosomatickej likvidácie ľudského genofondu alebo ašpirantom na rituálnu samovraždu. 


Autor: Marek Varga, Foto: Pavol Gemeiner


Kompletný test nájdete v Marekovom teste v decembrovom vydaní (2017) tlačeného časopisu RoadLife.