Audi A6 PHEVSEAT Tarraco FRZOE znamená životPiaty elementAudi Q7 60 TFSIeShooting BrakeOriginálRaptor AirlinesE-lienBMW X7 M235i xDrive Gran CoupéMustang a MarilynCAPS LOCKSports TourerKráľ CoupesaurovProjekt VáňaMajster N
Úvod / Časopis RoadLife / Číslo 3 (2017) / BMW i3 – CaféRacer

BMW i3 – CaféRacer

Približne v 60-tych rokov minulého storočia si motocykloví nadšenci v Anglicku začali upravovať svoje stroje s cieľom dosiahnuť minimalistický dizajn, maximálnu rýchlosť a ľahkú ovládateľnosť. Ich motorky museli byť originálne, funkčné a mať nízku hmotnosť. Hoci v tom období nebolo bežné vlastniť automobil, v prípade týchto jazdcov rozhodne nešlo o hmotnú núdzu, ale najmä o status, snahu odlíšiť sa a určité rebelantstvo. A keď už si svoju vysnívanú motorku konečne postavili, naštartovali a vyrazili. Na kávu.

BMW i3 nie je motocykel a rozhodne nie je retro. Napriek tomu má s pôvodnými CaféRacers spoločné viac, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Predtým, ako som doň po prvýkrát sadol, môj pohľad na elektromobily bol štandardne skeptický a pochyboval som, že tento typ vozidla by ma niekedy mohol zaujať. Boy was I wrong.

Dizajn tohto auta je polarizujúci – buď sa Vám vyslovene nepáči, alebo si Vás získa. Bez ohľadu na to, do ktorej skupiny patríte, nemôžete mu uprieť jeho originalitu a jedinečnosť. Od zlostného výrazu prednej masky cez dvojfarebnú úpravu exteriéru a dvadsaťpalcové galusky až po zadné svetlá skryté za sklom piatych dverí – i3-ka otáča hlavy aj po viac ako štyroch rokoch od uvedenia na trh. Ak by som mal vybrať prvok, ktorý sa mi vyslovene nepáči, na rozdiel od väčšiny kritizujúcej prudko klesajúcu líniu okien za B-stĺpikom, ktorú naopak decká vďaka výhľadu zo zadných sedadiel veľmi ocenili, mi fakt vadí gumený prút vytŕčajúci z plutvy na streche.


Autor: Matej Sedláček


 
Kompletný článok a výborné fotografie plne elektrického BMW i3 nájdete v ďalšom vydaní tlačeného časopisu RoadLife už v decembri 2017

Advertisement