Sandman 2V ako...Sedem SandmanKia XCeed 1,6 T-GDIRozhodnutieSandokanElektrický rytierCeed GTNáčelníkFocus STToto nečítajte!ElektroMechanikSky-G vs. Sky-DMs. MercedesOsem
Úvod / Eventy / Roadtripy / Korčula (HR) 2017 Najkrajšia pláž - 2. časť

Korčula (HR) 2017 Najkrajšia pláž - 2. časť

Druhá časť hľadania najkrajšej pláže hovorí o tom, ako som sa vybral mnohokrát pešo. Nie že by to testovacie, prieskumné auto BMW X6 M50d nezvládalo, sily aj xDrive arogancie pre nespevnené cesty malo dosť, ale jednoducho cez jasný zákaz vjazdu sa autom nechodí. Zostalo mi iba napratať do batohu nejaké figy, fľašu vody a vybrať sa tam, kde mapa hlási možný výskyt pláže. Samozrejme po svojich.

Ďalšia časť hľadania najkrajšej pláže je o skrytých zákutiach ostrova, kde sa nedostanete autom, ani motorkou či bicyklom a na niektoré miesta ani pešo, pokiaľ nie ste dobrodruh. Mňa nové, neznáme miesta extrémne priťahujú, čiže napriek žiadnemu chodníku, blížiacej sa tme, nedostatku sladkej vody v suchom lese som šiel, až pokým som neprišiel. Viac v nasledujúcom fotoreporte:

PLÁŽ NA PEŠO Č. 1 - OPEKAČKATesne za značkou zákazu vjazdu, takže ďalej už iba po svojich. Pláž bez mena, ktorej som dal pracovný názov "opekačka" bola reálne vzdialená 7 kilometrov od miesta zákazu.


A na tomto mieste som si vravel, či som ten zákaz nemal porušiť? Nádherné šotolinové cesty, urovnané, široké a vlnité. BMW X6 M50d s xDrive by sa určite nevyľakalo. 


Rally erzety pokračovali a gradovali to tým, že sa prostredie menilo aj farebne. Holé cesty, stromové tunely, hnedá, šedá, červená. Dobre sa kráčalo, pretože stále som videl niečo nové. A stále ľutoval, že som neporušil ten zákaz. A predstava, že tu mám k dispozícii EVO alebo STI, rovno dostanem endorfínový šok.


Na tomto mieste som sa začal báť. Nikde nikoho, vietor, podivné zvuky z neďalekého rozostavaného domu, kde sa po dvore povaľovali hračky, na šnúre viselo nejaké prádlo, ale o existencii niečoho ľudského a živého nebolo ani slychu. Dosť hrozivé miesto. Ale stále krásne cesty a miliarda olivovníkov.


7 kilometrov šľapania a nakoniec toto. Romantika so zapadajúcim Slnkom bola ok, miesto zastrčené, ideálne na opekanie s nejakou domorodou slečnou, ale "poriadok" tu teda nebol. Vysoká tráva degradovala katalógový look a nánosy mora umočňovali dojem, ýe ste na mieste, kde naozaj ešte nikto nebol. Miesto pekné, výhľad láskavý, ale technicky samotná pláž nič moc.


PLÁŽ NA PEŠO Č. 2 - EXHIBÍCIA PLASTOV


Krásne pobrežné cestičky lesom, ktoré sa krútia ponad skaly a sem tam ukážu krásny výhľad na more, vedia prekvapiť aj nepreniknuteľnou pralesnou stenou vhodnou na mačetu. Vracať sa stovky metrov ku nejakej nepotvrdenej obchádzke sa mi nechcelo. Tak som zvolil bolestivý variant a predral sa na slobodu.


Odmenou za roztrhané tričko bola krásna malá pláž pre milencov na malom člne. Z oboch strán krytá skalami, od pobrežia hustým, suchým lesom, takže každý krok niekoho, kto by vás chcel prepadnúť a nafotiť pri aktoch, by bol sprevádzaný hlasným praskotom konárov. Dokonalé miesto pre absolútne súkromie. Až na jeden malý detail ...


Všetko čo more nestrávi, vyhodí na breh. Krásna malá pláž ako stvorená pre dvoch, dostala plastovú ranu, ...


PLÁŽ NA PEŠO Č. 3 - ODPLATA
S výhľadom aj na otvorené more a modrým člnom existuje miesto, kde si pokojne viem predstaviť dovolenku, tzv. robinsonádu. Úhľadná pláž s veľkým a malým kamenným domcom je však pravdepodobne určená iba pre miestnych. Sem turista zablúdi len málokedy, pretože túto pláž si treba zaslúžiť, respektíve odslúžiť. Potom ako sa vykúpete a zrelaxujete, vás čaká extra strmý, niekoľko desiatok minút trvajúci výstup späť k autu. 


Fotka veľa nepovie, ale toto stúpanie ma miestami nútilo ísť na štyri a dať to na lezúňa. Predstava, že sem niekto ide kempovať so všetkým príslušenstvom českého turistu je strašidelná.


Ale inak je to jedna z favoritov ostrova Korčula. Nie je TOP, ale je tu veľmi pekne.


Autor: Marek Varga, Foto: autor

 

Pokračovanie nájdete v článku Korčula (HR) 2017 Najkrajšia pláž - 3. časť
  
Advertisement