Projektil!Najlepšie Tarraco?e-tronQ3 45TFSICB650R Neo Sports CaféPani MamkoAfrikaCupra AtecaAlienAudi Q3RWD = FUN
Úvod / Eventy / Roadtripy / Korčula (HR) 2017 Najkrajšia pláž - 3. časť

Korčula (HR) 2017 Najkrajšia pláž - 3. časť

Posledná, tretia časť bádania a hľadania najkrajšej pláže na ostrove Korčula v Chorvátsku zaznamenáva pár miest, kde sa oplatí vyraziť. Ako autom tak na bajku, či pešo ak ste sadomasochisti a chcete si zodrať nohy po kolená. Odľahlé pláže vám musí niekto doporučiť, pretože napriek ich funkčným a viditeľným označeniam, sa do takého terénu autom nepustíte.
 
Keď sa X6-ka zhúpla z asfaltu na šotolinu a hlásenie navigácie podľa bodu zadania na mape hlásilo rovnaký smer, ako šípka na hnedej kovovej stonke vedľa cesty, vravel som si, ja musím. Ale byť bežným turistom, ktorý objaví smerovku, ktorá ho navádza zísť z cesty a predrať sa so svojím príplatkovým lakom poza vinič, hustý olivový háj, po kameňoch a prachu - no nešiel by som.

ČAVIČA LUKA
Spustite sa na juh od mesta Čara smer Zavalatica, pomedzi vinohrady a dobre hľadajte - na ľavej strane nájdete spomínaná stonku so šípkami a potom sa už netreba báť pustiť auto do prachu. Fotka ilustruje pohľad opačný, vtedy som sa vracal smerom na mesto Čara, pretože som šípky na prvýkrát čo? No prehliadol.


Plaža Čaviča Luka - skalnato, ílovito hlinitá pláž s farbou evokujúcou sopečnú aktivitu (žiadna známa sopka tam nie je) s kapacitou tak 30 ľudí. K miestnej mini kaplnke vedie krátky betónový slíž, ktorý vás dovedie na miesto, kde sa môžete modliť k bohu mora, ktorého meno zadefinujte podľa vašeho presvedčenia. Dá sa vnímať ako miesto pre naturálnu romantiku alebo adrenalínový výlet s deťmi, kedy budete striehnuť, ktoré si kedy rozbije hlavu o skalu. Vizuálne pekná pláž pre mladých a veriacich nadšencov.


PLAŽA PLAVINA


Kus cesty k pláži, riadne zašitej v divočine, je dopriate vodičom obľubujúcim nespevnený povrch, doplniť si k pokojnej jazde rally erzetu. Prvé tri zákruty zvládnete len s malým nutkaním pritlačiť plyn. Ale potom, ... zabudnete na posádku, na spotrebu, na všetko a tlačíte štvorkolku do bezvedomia. Skvelý, vyrovnaný povrch dovoľuje ísť vyššou rýchlosťou, nebojíte sa, že niekde niečo utrhnete. Jednoducho si len užívate výkon a snahu xDrive - teda v mojom prípade. X6 je ťažká, takže som musel dávať veľký pozor, aby sa mi nezošmykla dole do mora, ale šlo to.


Pekné, skryté, zeleno skalnaté miesto. Sem príde len málokto, pretože v okolí sa tažko parkuje a najbližšie asfaltové miesto je asi 4 kilometre ďaleko.


PLAŽA SAMOGRAD - NAJKRAJŠIA PLÁŽ NA OSTROVE KORČULA


Autom po ceste, ktorá vám po každých 100 m vraví, aby ste sa otočili. Teda pokiaľ máte auto akým je BMW X6 v jeho najširšej (vďaka širokým pneu) konfigurácii M50d. Jednoducho je to veľké a mal som strach, aby som to niekde neodrel. V posledne časti cesty k pláži zaparkujete v "pralese" a pokračujete pešo po ostrých kameňoch až k moru. Stojí to však za to a pláž Samograd hodnotím ako najkrajšiu, najčistejšiu, najpríjemnejšiu a najzaslúženejšiu pláž ostrova Korčula.

Tu odbočte vpravo a nebojte sa pokračovať.


Odtiaľto už len pešo. Žabky a šľapky neodporúčam, kamene dajú pocítiť svoju tvrdosť a kráča sa relatívne dlho.
Je naozaj nádherná. Pokoj a čistota - skutočné hodnoty pre relax. Oplatilo sa kráčať aj riskovať lak a disky na aute.


Autor: Marek Varga, Foto: autor


Advertisement