Sandman 2V ako...Sedem SandmanKia XCeed 1,6 T-GDIRozhodnutieSandokanElektrický rytierCeed GTNáčelníkFocus STToto nečítajte!ElektroMechanikSky-G vs. Sky-DMs. MercedesOsem
Úvod / Eventy / Roadtripy / Korčula (HR) 2017 Najkrajšia pláž - 1. časť

Korčula (HR) 2017 Najkrajšia pláž - 1. časť

Je ich mnoho pekných. Dokonca veľa z nich sa dostalo na stránky cestovných kancelárií, letákov, či reklamných prospektov vodných taxikárov. „Dopravíme vás na najúžasnejšiu pláž na ostrove“, alebo „Jazda snov na najkrajšiu pláž v Chorvátsku“. Poniektorí pritvrdili a napísali „Rýchločlnom za 15 minút na jednej z najkrajších pláží sveta“. Veď čo, ľudia-turisti, zaplavený dovolenkovým šťastím si zaplatia aj za väčšie hlúposti.

Faktom je, že pláže na ostrove Korčula stoja za návštevu. Teraz myslím, tie komerčné, verejne známe. Sú pekné, udržiavané a spoplatnené. Nájdete na nich reštaurácie, požičovne vodného haraburdia a neúnavných vyberačov parkovného. A potom sú tu tie, kam chodia prevažne domáci alebo zaľúbené páry. Tie majú totiž schopnosť nájsť najskrytejšie miesta, len aby mali súkromie na ... pozorovanie západu Slnka.

Ja ostrov Korčula hodnotím ako jedno z miest skutočného Chorvátska – takto si predstavujem krajinu olív a levandule. Na Korčuli vládne zvláštny pokoj a harmónia. No a čo sa pláže týka, počas svojho bádania som našiel toto:


LUMBARDA

Má dve pieskové pláže - jediné pieskové pláže na ostrove. Jedna je priamo v meste, tvári sa skôr ako odliv v prístave a druhá je 2 kilometre za mestom. Pláž poskytuje absolútne štandardný zážitok podobný zážitku z jazera Zlaté piesky Bratislava, s tým, že tu nedostanete hot-dog ale Pljeskavicu. Testované BMW X6 M50d však aj napriek svojej veľkosti luxusne zaparkovalo na veľkom betónovom parkovisku tesne pri vode. Pláž je vizuálne pekná, piesok je príjemný a na Chorvátsko nezvyčajný. Ale musíte chcieť zdieľať deky s inými ľuďmi, nechať sa preskakovať hučiacimi deťmi a otravovať afektovaným českým strejdom.


mestská pláž vedľa prístavbu


pláž za mestom


BMW X6 je jednoducho veľké auto. M50d s najsilnejším dieslom ešte so špeciálne širokými pneumatikami. Vyzerá výborné, ovláda sa ľahko, ale akonáhle raz prídete do priestoru, ktorý je fyzicky menší ako rozmery vašej rodinnej obludy, proste smola, ďalej idete pešo.


PUPNATSKA LUKA

Označovaná ako jedna z najkrajších pláží Chorvátska všeobecne. Je k nej zaujímavý panoramatický príjazd s veľmi prudkým klesaním a serpentínami. Pláž je vsunutá do krásnej zátoky obopnutá prudkými kopcami. Nájdete tu všetko od rybacej reštaurácie po požičovňu slnečníkov a lehátok, ktoré mimochodom kazia celý vizuálny zážitok.


príjazd na pláž


ZAVALATICA - PLAŽA ŽITNA

Mestečko Zavalatica so svojou nepútavou betónovou možnosťou vkročenia do vody a pláž Žitna uložená na naozaj krásnom mieste. Špecialitou tejto pláže je možnosť prenajať si dom priamo na nej a tešiť sa na krásnu robinsonádu. Vytriezvenie nastane hneď na druhý deň, keď sa vám na pláž, pár metrov od domu, dovalia hluční turisti a karavanisti - koniec romantiky. Ostrovné cestovky ponúkajú tento dom na prenájom s krásnymi fotkami okolia, ale dávajte pozor, avizovaný kľud a ticho tam nenájdete!


robinsonáda ako vyšitá - ale len do druhého dňa


PRIGRADICA

Skôr osada ako dedina, či mesto. Severovýchodný breh ostrova je tu nehostinný, väčšinou vysoké skaly na pobreží, hlboká voda, vietor. Ale teatrálny príboj a skvelé vlny. Ideálne pre nebojácnych surfistov a besné deti. Mestečko Prigradica je skôr na pokojný pobyt, niet tu cestovného ruchu ani miest, kde by sa človek socializoval. Typický rodinný nafukovačkový pobyt s paštétami a zaváraným mäsom. More však robí naozaj pekné divadlo,  neďaleko odtiaľ vyrábajú parádne lode a majú asi najútulnejší prístav spojený s mestskou plážou.


Pokračovanie nájdete v článku Korčula (HR) 2017 Najkrajšia pláž - 2. časťAdvertisement