Audi Q3Final CountdownRWD = FUNBlack is backSport TurismoTechnokratLord of the RingStinger GTKonzultantHra o tróne(N)mancipátorV12 od AMGTemný prízrak
Úvod / Novinky / Aktuality / Predstavujeme BMW M340i xDrive Sedan

Predstavujeme BMW M340i xDrive Sedan

Schytali to od nás. Najskôr za označenie štvorvalca ako najpríťažlivejšej motorizácie a potom sa nám výzor novej trojky tak trochu nepozdával. Ale BMW vie ako si nás udobriť, ešte pred začiatkom predaja predstavuje oddelenie BMW M GmbH extrémne dynamickú verziu nového športového sedanu v podobe modelu BMW M340i xDrive Sedan.

Pohon zabezpečuje novo vyvinutý radový šesťvalcový benzínový motor s výkonom 374 koní (+48) a silou 500 Nm (+50 Nm), čo znamená zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 4,4 sekundy. Trojlitrový motor dostal hliníkový blok motora aj hlavu valcov. Zmenou prešlo aj prepĺňanie TwinScroll. Spojenie kompaktného oceľového zberného výfukového potrubia a turbodúchadla prispieva k rýchlemu nárastu plniaceho tlaku. Odľahčenie o 25 percent prispelo k rýchlejším reakciám turbíny a väčšia miera otvorenia elektronicky ovládaného obtokového ventilu pomáha k lepším hodnotám emisií. Palivo dodáva technológia vysokotlakového vstrekovania High Precision Injection, pričom vstrekovače pracujú s tlakom až 350 bar. Aktuálnu verziu technológie M TwinPower Turbo dopĺňa plne variabilné ovládanie ventilov VALVETRONIC a variabilné ovládanie vačkových hriadeľov Double VANOS. Výfukový systém M Sport s dvoma koncovkami samozrejme dostal dva filtre pevných častíc pre benzínové motory, vďaka nim spĺňa podmienky emisnej normy Euro 6d-TEMP.Model BMW M340i xDrive Sedan dostal v štandardnej výbave novú 8-stupňovú športovú automatickú prevodovku s funkciou Launch Control. Skrátiť sa mali aj časy preradenia, v prípade potreby sú k dispozícii aj radiace páčky na volante. S plne variabilným rozdeľovaním výkonu medzi kolesá prednej a zadnej nápravy má inteligentná technológia pohonu všetkých kolies zaručiť maximum trakcie, ovládateľnosti a stability. Uprednostňovanie pohonu zadných kolies v rámci pohonu všetkých kolies BMW xDrive umocňuje pre značku typické jazdné vlastnosti, čo sa prejavuje najmä v režimoch SPORT a SPORT+.

Model BMW M340i xDrive Sedan dostal do štandardnej výbavy aj elektronicky ovládaný, plne variabilný zadný diferenciál M Sport, ktorý citeľne ovplyvňuje trakciu a zároveň zvyšuje stabilitu a ovládateľnosť vozidla. Do sériovej výbavy patria aj prvky ako odpruženie M Sport, variabilné športové riadenie, brzdy M Sport a 18-palcové M disky kolies z ľahkých zliatin obuté do pneumatík so zmiešaným rozmerom. Prednú nápravu tvorí dvojité lichobežníkové zavesenie, vzadu pracuje päťprvková zadná náprava. Obe nápravy sú ľahšie, tuhšie, poskytujú lepšiu dynamiku pri prejazde zákrut aj lepšie riadenie. To znamená aj širší rozchod a väčší uhol odklonu kolesa. Spolu so znížením svetlej výšky o 10 mm patrí do štandardnej výbavy podvozku M Sport nového modelu BMW M340i xDrive Sedan aj M-špecifická elastokinematika a nové tlmiče zamerané na ovládanie odskoku. Na požiadanie sa dodáva aj M adaptívny podvozok s elektronicky ovládanými tlmičmi.Výnimočné postavenie modelu BMW M340i xDrive Sedan sa odráža aj v jeho špecifickom dizajne a v prvkoch výbavy. Tvary predného nárazníka, bočných prahov a zadnej časti zlepšujú vstup chladiaceho vzduchu aj aerodynamiku. Medzi unikátne dizajnové prvky patria vypletané obličky BMW na prednej maske, zadný spojler vo farbe karosérie a lichobežníkové koncovky výfukového potrubia. Exkluzívny vzhľad vozidla dopĺňajú prvky ako vonkajšie držiaky spätných zrkadiel, otvory na vstup vzduchu, obličky BMW na prednej maske, koncovky výfukového potrubia a označenie modelu vyhotovené v sivej metalickej farbe Cerium Grey.V interiéri vozidla sa o atmosféru zameranú na radosť z jazdy starajú prvky ako športové sedadlá so špecifickým M čalúnením, ktoré využíva kombináciu materiálov Sensatec a Alcantara, antracitový poťah stropu z ponuky BMW Individual, kožou potiahnutý M volant s radiacimi páčkami a hliníkové obklady interiéru so vzorom Tetragon. Označenie M340i má svoje miesto aj na digitálnej palubnej doske. Ďalším exkluzívnym dizajnovým prvkom nového modelu BMW M340i xDrive Sedan sú predné prahy s označením modelu.

Čo dodať záverom? Nuž, môže byť, no nie? 

Autor: Miro Vilím, Zdroj: BMW
Advertisement