Sport TurismoS batohom bokomN lightTechnokratLord of the RingStinger GTKonzultantIndiánske letoKia Sportage 2018Nová Honda CR-VHra o tróne(N)mancipátorV12 od AMGTemný prízrakFiesta ST 2018 Srdcová sedma
Úvod / Novinky / Aktuality / BMW radu 8: Nové športové GT

BMW radu 8: Nové športové GT

Na okruhu v talianskej Aprilii BMW ďalej usilovne testuje prototyp nového športového vozidla z luxusného segmentu, ktoré bude niesť označenie radu „8“. Ako je už zvykom, auto je oblečené v maskáčoch, napriek tomu sú zreteľné základné proporcie, dlhá predná kapota, nízka silueta a krátka, dynamicky ukončená zadná časť. Detaily, najmä predné a zadné svetlá si môžeme domyslieť podľa ich prevedenia na pretekárskom M8 GTE.

Zvukový prejav na videu z testovania patrí osemvalcu, o kvalite dynamických parametrov nemusíme pochybovať. Nová osmička sa však oproti doterajšiemu radu „6“ posunie ešte vyššie a svojim charakterom bude skôr konkurentom pre Bentley GT, nie pre okruhových športovcov.

Automobilka v tlačovej správe uvádza, že nové BMW radu 8 Coupé „ukázalo svoju výnimočnú ovládateľnosť a precíznosť aj v mimoriadne dynamických situáciách. Vozidlo bude okrem toho schopné splniť aj najvyššie požiadavky v oblastiach komfortu a suverénnej výkonovej rezervy.“

Podľa Klausa Fröhlicha, člena predstavenstva spoločnosti BMW AG zodpovedného za výskum a vývoj: „Testovacie jazdy v najnáročnejších podmienkach nám preukázali, že s vývojom nového BMW radu 8 Coupé sme na správnej ceste. Dynamické hodnoty, ktoré vozidlo doteraz dosiahlo, sú úplne očarujúce. Naši priaznivci sa už môžu tešiť na rýdze a nefalšované športové vozidlo.”


Nové kupé sa vyvíjalo súčasne a v úzkej spolupráci s modelom BMW M8 a s pretekárskym vozidlom BMW M8 GTE. Zatiaľ čo prototyp sériového vozidla podstupuje testy na odolnosť, tímy s podporou BMW Motorsport absolvovali prvé pretekárske nasadenie modelu BMW M8 GTE na 24-hodinových pretekoch Daytona.

Vo svojej triede (GTLM) skončilo najlepšie BMW M8 GTE na siedmom mieste, čo je dobrým základom pre ďalšiu 24 hodinovku v Le Mans a účasť v šampionátoch FIA WEC a IMSA WeatherTech SportsCar Championship (IWSC) v Severnej Amerike.


Autor: Miro Vilím, Zdroj: BMW a imsa.com