AfrikaCupra AtecaAlienAudi Q3RWD = FUNBlack is backSport TurismoTechnokratLord of the RingHra o tróne(N)mancipátorV12 od AMGTemný prízrak
Úvod / Novinky / Aktuality / Honda e Prototype Elektrická zadokolka od Hondy už tento rok vo výrobe!

Honda e Prototype Elektrická zadokolka od Hondy už tento rok vo výrobe!

V Ženeve sa práve v týchto chvíľach predstavuje takmer konečná podoba elektrickej retro-zadokolky Honda s názvom e Prototype. Vychádza priamo z konceptu Urban EV, ktorý Honda predstavila už v roku 2017. E Prototype je však už 5-dverák a tak skutočne naznačuje blížiacu sa sériovú výrobu.

Relatívne veľký rázvor, malé previsy a aj rozchod kolies by mal byť ako stvorený nie len do mesta, ale tiež pre športovejšie jazdné vlastnosti.

Nabíjací konektor je umiestnený netradične v strede prednej kapoty. Vraj aby bol k nemu ideálny prístup z každej strany. LED-ky by mali okolo zásuvky ukazovať stav nabitia. 80% batérie by sa malo rýchlonabíjačkou dať nabiť za relatívne krátky čas – do pol hodiny. Celkový dojazd 200 km by mohol byť postačujúci, pokiaľ bude reálny aj v zhoršených podmienkach ako sú: zima, extrémnejšie teplo a pod. Vypínať kúrenie, či chladenie kvôli tomu, aby sme sa dostali z A do B nie je žiadna lahoda.

Interiér je minimalistický a takisto tam dominuje retro štýl. Až na veľké obrazovky, takmer pozdĺž celej palubovky, naozaj pripomína napr. Civic prvej generácie. Vo vnútri nájdeme skutočné pravé drevo a aj ostatné materiály by mali byť veľmi kvalitné.E-čko nemá žiadne spätné zrkadlá. Kamerový systém by mal takmer úplne eliminovať riziko spojené s mŕtvymi uhlami a v neposlednom rade znižujú odpor vzduchu.

Radiacu páku, či volič prevodovky by ste tu hľadali márne. Na stredovom paneli sú iba tlačidlá: D,R,P. Tie sme si už mohli skúsiť v novej hybridnej CR-V a tiež v Civic-u s dieselom a automatom.

Najzaujímavejší na E-čku od Hondy bude zrejme pohon zadných kolies a veľmi nízko umiestnené ťažisko. 

„Chceme sa od základov zmeniť“ hovorí Takahiro Hačigo, prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Honda. Honda sa zaväzuje elektrifikovať každý nový model uvedený na trh v Európe. Tešíme sa na praktické preverenie tohoto odvážneho rozhodnutia.

Ak by som sa raz dožil situácie, že chcem elektrické auto, tak veľmi rád pôjdem do Hondy. Počkám si však na reálny dojazd aspoň 400 km.

Autor: Hamlet, Zdroj: Honda, Foto: Filip Damé
Advertisement