Top zábavaKia XCeed 1,6 T-GDIQueen of DustRozhodnutieSandokanTaké normálne autoElektrický rytierŠťastné a Mercedes!Ceed GTNáčelníkFocus STToto nečítajte!2,0 TSI DSGElektroMechanikSky-G vs. Sky-DRečnícka otázkaMs. MercedesOsem
Úvod / Novinky / Aktuality / Hyundai i30 N Project C – Pridaj lahkosť!

Hyundai i30 N Project C – Pridaj lahkosť!

Hyundai predáva ostré eNká na tisícky, darí sa mu aj na slovenskom trhu, kde je neohrozeným lídrom predajov vo svojej kategórii. Po Fastbacku N prišiel čas osviežiť záujem o hatchback a môže byť niečo lepšie ako postaviť ostrejšiu a exkluzívnejšiu verziu úspešného auta?  

Projekt C vychádza z klasickej poučky Colina Chapmana a namiesto pridávania výkonu uberá kilá. Na 600 kusov limitovaná verzia dostupná len na európskych trhoch je ľahšia o 50 kg, jej podvozok je o 6 milimetrov nižšie k zemi a vizuálne agresívnejší bodykit zdôrazňuje výnimočnosť.

Rozmenené na drobné, najväčšiu úsporu hmotnosti majú na svedomí devätnásťpalcové kované kolesá od OZ racing, ktoré usporili 22 kilogramov

Diely z karbónom vyztuženého plastu (CFRP) sú použité na prednej kapote (mínus 7,2 kg), bočných prahoch (-499 gramov každý), predný spliter naopak pridáva 240 gramov čistej aerodynamickej funkcie a skvelého výzoru, zadný difúzor z CFRP je ľahší o 386 gramov. 

Napriek novému, agresívnejšiemu tvarovaniu aerodynamických prvkom má ostať hodnota koeficientu odporu vzduchu rovnaká ako pre základný model (0,32).Interiéru dominujú športové škrupiny od Sabeltu, ktoré aj vďaka zadnej časti z CFRP ušetria ďalších 15 kg (každá mínus 7,5 kg). Okrem straty hmotnosti poskytujú lepšiu oporu a dúfajme, že sú ukotvené nižšie ako elektrické kreslá v klasickom eNku.Ďalšími príjemnými zmenami v interiéri je použitie alcantary na volante, radiacej páke a páke manuálnej ručnej brzdy a použitie oranžovej farby na bezpečnostných pásoch čalúnení a prešívaní sedadiel. Oranžovú použili dizajnéri aj na tlačidlá voľby jazdných režimov (namiesto klasickej belasej). Hlavica radiacej páky má pripomínať piest a je vyhotovená z brúseného hliníka. Celok dopĺňa aj plaketka s označením čísla limitovanej edície umiestnená pred sedadlom spolujazdca. Oranžové detaily nájdeme aj na jednotlivých aerodynamických prvkoch, ako aj na strmeňoch bŕzd. Charakteristickou pre limitovanú edíciu je matná šedá farba a CFRP diely majú priznanú karbónovú štruktúru s povrchovou úpravou v laku s vysokým leskom.Výkon dvojlitrového prepĺňaného benzínového motora zostáva nezmenených 275 koní a 378 Nm, čo spolu s úsporou hmotnosti postačuje na tabuľkový údaj o zrýchlení z nuly na 100 km/h za rovných 6 sekúnd oproti hodnote 6,1 klasického modelu N Performance. Maximálna rýchlosť je 250 km/h. Zníženie podvozku o 6 milimetrov, spolu s novou kalibráciou existujúcich tlmičov a nových kratších a tuhších pružín posunuli ťažisko o 8,8 milimetra nižšie. Nahradenie ocele hliníkom na uchyteniach zadných kolies ušetrilo ďalších 4,6 kilogramu. Nové nastavenie sa dotklo aj všetkých jazdných režimov, režim Sport a N drive režimy najú poskytovať lepšiu odozvu a ešte viac zábavy.

Ceny zatiaľ nie sú známe, rovnako nie je zatiaľ potvrdené, či bude Project C dostupný aj na slovenskom trhu. Veľká časť edície je totiž určená pre nemecký trh. Snahou slovenského importu je samozrejme priniesť Project C aj k nám. 

Aktualizácia 14.9.2019: Pre nemecký trh je určených celkom 500 kusov z celej edície s cenou 43.000,- EUR.

Autor: Miro Vilím, Zdroj: Hyundai


Advertisement