OsemIndian FTR 1200T5 Focus STX4 M40dProjektil!Najlepšie Tarraco?e-tronCB650R Neo Sports CaféAfrikaCupra Ateca
Úvod / Novinky / Aktuality / Hyundai predstavuje novú, cenovo dostupnú zadokolku!

Hyundai predstavuje novú, cenovo dostupnú zadokolku!

Genesis Coupé je v Európe jedno z tých nedocenených áut. Športové kupé dostatočne veľké na to, aby ste v ňom vedeli voziť rodinu (v konfigurácii žena + dve ratolesti) a viac ako zábavné na to, aby ste si skoro ráno na svojom obľúbenom kopci vedeli s kamarátmi dať touge battle. Veľký atmosférický šesťvalec, možnosť voľby manuálnej prevodovky a ... pohon zadných kolies!

Po dlhšej odmlke Hyundai aj v Európe predstavuje novú zadokolku. Zatiaľ ide o prototyp, ale chceme veriť, že sa čoskoro dostane do predaja! S ohľadom na konštrukciu očakávame veľmi dostupnú cenu. Môže táto nová zadokolka nahradiť Genesis Coupé? Môže, ale má to, samozrejme, háčik.    

Základné parametre 20 a 20 sú totiž veľmi skromné. Dojazd a maximálna rýchlosť zodpovedá kapacite... líthiovej batérie (10,5 Ah). Áno, nová zadokolka od Hyundai je nie elektrická, ale je to kolobežka. Prečo toľko humbuku kvôli kolobežke? V tlačovej správe sa doslovne uvádza, že nový prototyp elektrickej kolobežky sa môže pochváliť pohonom zadných kolies... Koleso je síce len jedno, ale na mokrom vodorovnom dopravnom značení sa určite bude dať driftovať.

Žarty bokom. Elektrická kolobežka pre mňa predstavuje skutočne zaujímavé doplnkové riešenie mestskej mobility. Dokonca si myslím, že je to ideálny prostriedok pre motoristických novinárov (kolegovia vedia prečo). O to viac, že na rozdiel od doterajších kolobežiek je novinka od Hyundai skutočne kompaktná. Zmestí sa nielen do malého auta bez zásadného obmedzenia kapacity batožinového priestoru, ale aj pod pazuchu. A s hmotnosťou približne 7,7 kg je to doslova mušia váha. Kolobežka je tiež vybavená digitálnym displejom, ktorý zobrazuje stav batérie a rýchlosť. Pre nočné jazdenie je nová kolobežka vybavená dvoma štýlovo zakrivenými prednými LED svetlometmi a dvoma zadnými koncovými svetlami.Osobná elektrická kolobežka, ktorá môže byť v budúcnosti súčasťou výbavy vozidiel Hyundai a Kia, má zabezpečovať mobilitu na tzv. prvú a poslednú míľu. Kolobežku by malo byť možné nabíjať počas cesty autom a teda jej dojazd, ktorý reálne s mojou hmotnosťou ako záťažou bude predstavovať polovicu, bude určite postačujúci.Kolobežka vychádza z konceptu, ktorý bol predstavený na podujatí CES 2017 v Las Vegas. V porovnaní s ním však najnovší model kolobežky presúva pohon z predného na zadné koleso, čím zvyšuje bezpečnosť a stabilitu, pretože ťažisko umiestni bližšie k zadnej časti. Inžinieri skupiny Hyundai Motor Group navyše pridali odpruženie predného kolesa, aby zaistili plynulejšiu jazdu aj na drsnejších povrchoch. V budúcnosti vidí Hyundai potenciál v rekuperatívnom brzdovom systéme, ktorý môže zvýšiť dojazd kolobežiek o ďalších 7%.

Ak sa nová zadokolka dostane do sériovej výbavy v tejto skladateľnej podobe a s udávanou hmotnosťou, zrejme neodolám a zadovážim si ju aj do svojej garáže. Resp. do batožinového priestoru!

Autor: Miro Vilím, Zdroj: Hyundai

Advertisement