E-lienBMW X7 M235i xDrive Gran CoupéBaby RaptorCompetitionMustang a MarilynCAPS LOCKSports TourerKráľ CoupesaurovProjekt VáňaMajster NKodiaq RSBaby AMGV ako...Ceed GTFocus ST
Úvod / Novinky / Aktuality / Lexus UX 300e – Prvá električka od Lexusu

Lexus UX 300e – Prvá električka od Lexusu

Po 15 rokoch skúseností v oblasti elektrifikácie prichádza prvý čisto elektrický model Lexus UX 300e. Nový mestský crossover UX 300e využíva skúsenosti spoločnosti Lexus, ktoré pri počte kusov viac ako 1,7 milióna elektrifikovaných hybridov od roku 2005, môžeme smelo nazvať dostatočné. 

Značka Lexus je známa svojou kvalitou a spoľahlivosťou a nebude to inak ani v prípade tejto električky. Prvý čisto elektrický model Lexus vychádza zo svetovej reputácie v oblasti technológie akumulátorov a odolnosti. Ťaží najmä z vedúceho postavenia výrobcu luxusných vozidiel v oblasti riadiacich systémov akumulátorov, riadiacich jednotiek výkonu a elektromotorov.

UX 300e poháňa novo vyvinutý vysokokapacitný akumulátor s kapacitou 54,3 kilowatthodín, ktorý vozidlu zabezpečuje dojazd 400 km podľa normy NEDC, čo zodpovedá viac ako 300 km cieľového dojazdu podľa normy WLTP. Lítiovo-iónový akumulátor sa skladá z 288 článkov a je umiestnený pod podlahou kabíny a zadnými sedadlami, čo značí nízke ťažisko, priestor a praktické vlastnosti.

Očami ženy je spojenie čohokoľvek s elektrinou akýmsi obrazom chaotického káblovania a množstva snímačov, ktorých funkciu nie vždy celkom presne chápem. Že tomu nerozumiem mi neprekáža, hlavne že to funguje. V Lexuse zapracovali na maximalizovaní a odolnosti akumulátora. Vyzerá to nasledovne: Snímače monitorujú napätie každého článku akumulátora a bloku, ako aj jeho teplotu, aby sa zdokonalila kontrola a životnosť akumulátora. Spolu  pokročilým systémom manažmentu akumulátora vo vozidle je výsledkom maximálne využiteľná kapacita článkov akumulátora a predĺžený dojazd.Pre model UX 300e vyvinula spoločnosť Lexus vzduchový chladiaci systém článkov akumulátora, ktorý je bezpečnejší a ľahší ako systémy chladené vodou. Vďaka cirkulácii chladeného vzduchu vo vnútri akumulátora je možné zaistiť stabilný výstupný výkon akumulátora aj pri vysokej rýchlosti a pri opakovanom rýchlom nabíjaní. Systém spolupracuje s klimatizáciou v kabíne a zvyšuje výkon vozidla, životnosť akumulátora a výkon nabíjania.

Pri vývoji systému vyhrievania akumulátora stála v popredí aj jeho spoľahlivosť. Vykurovacie telesá pod každým modulom akumulátora minimalizujú vplyv chladného počasia na dojazd, takže od začiatku je k dispozícii plný výkon. Pre dlhú a bezporuchovú životnosť je akumulátor vybavený gumovými tesneniami, ktoré ho chránia pred vodou a prachom.

Lexus verí svojej technológii elektrického vozidla natoľko, že ponúka 10-ročnú záruku (alebo záruku na 1.000.000 km) na všetky funkčné poruchy hlavného akumulátora BEV (batériové elektrické vozidlo) a pokles kapacity pod 70 % – za predpokladu, že majiteľ absolvuje pravidelné prehliadky stanovené v pláne údržby. Okrem tejto záruky na akumulátor môže majiteľ modelu UX 300e využívať výhody trojročnej záruky na vozidlo a 5-ročnú záruku (alebo na 100 000 km) na poruchy pohonnej jednotky.V UX 300e je nová, mimoriadne kompaktná prevodovka s 3-hriadeľovým usporiadaním a redukčným mechanizmom, ktorý umožňuje vysoké otáčky motora, zaisťuje vozidlu špičkový výkon pohonnej jednotky a mimoriadne nízku hladinu hluku. Kvôli predĺženej životnosti komponentov a mimoriadne hladkému chodu konštruktéri zapracovali aj na vylepšeniach ako vylepšený povrch zubov ozubených kolies, zvukotesný kryt a optimalizovaný systém mazania.

Úplne nová pohonná jednotka v modeli UX 300e obsahuje vysokovýkonný elektromotor/generátor s výkonom 150 kW (204 k), ktorý poháňa predné kolesá. Vozidlu dodáva prirodzený a svižný charakter pri zrýchľovaní, najvyššiu rýchlosť 160 km/h a zrýchlenie z 0 na 100 km/h za slušných 7,5 sekundy.

Aby aj tento prvý, čisto elektrický Lexus mal rovnakú špičkovú kvalitu ako každé vozidlo Lexus, UX 300e sa vyrába spolu s elektrifikovanými hybridnými modelmi v ocenenom závode Kjušu. Na výrobu dohliadajú vychýrení majstri remeselníci „Takumi“, známi precíznou pozornosťou detailom a náročným štandardom. Majstri Takumi dokonale stelesňujú záväzok spoločnosti Lexus ku kvalite v každom vyrobenom vozidle.Predstavenie mestského crossovera Lexus UX 300e je vo vybraných európskych krajinách naplánované na koniec roka 2020. 

Autor: Amy Zaťková, Zdroj: Lexus

Advertisement