Focus STX4 M40dProjektil!Najlepšie Tarraco?e-tronQ3 45TFSICB650R Neo Sports CaféPani MamkoAfrikaCupra AtecaAlienAudi Q3RWD = FUN
Úvod / Novinky / Aktuality / Mazda MX-5 30th Anniversary Edition – Mechanický pomaranč

Mazda MX-5 30th Anniversary Edition – Mechanický pomaranč

Ak mi nebudete veriť, že do dnešného dňa bola mojou najobľúbenejšou farbou pre Miatu Sunflower Yellow, Marek vám to iste so smiechom potvrdí. Už to ale neplatí, Mazda predstavuje na Chicago Auto Show 2019 výročnú edíciu vo farebnom odtieni Racing Orange.

Tridsať rokov a viac ako milión predaných kusov je skutočne dôvodom na oslavu filozofie, ktorá je našťastie aj v dnešnej dobe virtuálnych ambasádorov, digitálnych kokpitov a elektro pohonov stále aktuálna. 

Nízka pohotovostná hmotnosť, od 1090 kg pre model G132 softtop po 1155 kg pre G184 A/T RF, je zárukou, že atmosférické pohonné jednotky, jedna-päťka s výkonom 132 koní (152 Nm) a predovšetkým nový dvojliter s výkonom 184 koní (205 Nm) zabezpečia dostatočné dynamické parametre. 

Zrýchlenie z nuly na 100 km/h za 6,5 sekundy (6,8 sekundy pre RF) a maximálna rýchlosť 219 km/h (220 km/h pre RF) nepôsobia na papieri ohromujúco, ale skutočný jazdecký zážitok je multiplikovaný perfektným zladením mechanických komponentov a fantastickou ovládateľnosťou. Ak ste to nezažili na vlastnej koži, odporúčam čo najskôr absolvovať skúšobnú jazdu. Mazda si pre výročnú edíciu pripravila farebný odtieň Racing Orange, ktorý má evokovať svitanie vzrušujúceho nového dňa... poetické vysvetlenie pre radosť z mechanického pomaranča. Okrem novej farby sú špecifickými prvkami kované hliníkové disky Rays ZE40 RS30 s priemerom sedemnásť palcov (pre domáci japonský trh má softtop verzia šestnástky), plaketa 30th anniversary obsahujúca sériové číslo modelu, oranžové brzdiče (Brembo vpredu, Nissin vzadu) a oranžové akcenty na sedadlách, výplniach dverí, palubovke a radiacej páke. K sériovej výbave patria tlmiče Bilstein (len pre manuálnu prevodovku) a droga pre každého driftera – LSD (limited slip diferential).

Exkluzivitu zaručuje skutočnosť, že produkcia bude celosvetovo limitovaná na 3000 kusov pre obidve verzie (soft top a RF). Ak sa objaví v slovenskom cenníku, neváhajte, toto je najlepšia výročná edícia v doterajšej histórii Mazdy MX-5. 

Autor: Miro Vilím, Zdroj: Mazda
Advertisement