Projektil!Najlepšie Tarraco?e-tronQ3 45TFSICB650R Neo Sports CaféPani MamkoAfrikaCupra AtecaAlienAudi Q3RWD = FUN
Úvod / Novinky / Aktuality / McLaren Speedtail - Pravda o chvoste

McLaren Speedtail - Pravda o chvoste

Pomalý, škaredý a zbytočný. Nie je to názov westernu, ale moje sklamanie vyjadrené v troch slovách. Sklamanie nad premárnenou šancou, ľútosť, že unikátne trojsedadlové rozvrhnutie interiéru je to jediné, čo spája nové hyper-GT, McLaren Speedtail s legendárnym Macom, biblicky rýchlym F1. Jediný pohľad do minulosti a musím sa čudovať, čo si súdruhovia z Británie myslia? Máme byť s týmto spokojní, máme padnúť na zadok? Pravda, nie som cieľovka a v centrále McLarenu im bude jedno, čo si myslím. Veď všetkých 106 kusov (presne toľko bolo vyrobených eFjednotiek) v cene 1,75 milióna libier bez daní je už rezervovaných. 

Extrémna aerodynamika, brutálny hybridný výkon 1050 koní, suchá hmotnosť 1430 kilo a najrýchlejšie civilné auto od McLarenu. Maximálna rýchlosť a teraz pozor! 403 km/h. Prepáčte, to musí byť preklep. Nie, vôbec mi nejde o to, že nové chrobáky od Bugatti sú rýchlejšie, ani o to, že tie aerodynamické tvary veľmi pripomínajú Kráľovské vajcia Regery s limitovanou maximálkou 410 km/h. Stále spomínam na Mac F1Suchá hmotnosť 1018 kg, 627 atmosférických koní a 650 Nm z mníchovského dvanásťvalca stačilo v roku 1998 na rekordnú rýchlosť 386 km/h, ako maximálku udáva výrobca 389 km/h. A nové Hyper GT? O celých štrnásť kilometrov vyššia rýchlosť ako auto spred dvadsiatich rokov? O pol tony vyššia hmotnosť. Ale no tak! Iné slovo ako "hanba" mi nenapadá.   Osobne sa mi nepáči ani po dizajnovej stránke, exteriér mi pripomína stuhnutý bezpohlavný sliz vyfúkaný v aerodynamickom tuneli, bez akejkoľvek charakteristickej tváre. Senna je oproti tomu drsný charizmatický krásavec. Interiér? Áno, tie tri sedačky majú obrovské výhody. Môžete si naložiť hneď dve kočky alebo kočkošov. A to je asi všetko, akákoľvek charizma úplne chýba.

Mrzí ma to, ale nový McLaren Speedtail, hoc má zrýchlenie z 0 na 300 km/h za 12,8 sekundy, ma necháva chladným. A naštvaným. Čo s tým budem robiť? Kým nedostanem pozvánku na dynamickú prezentáciu... vôbec nič.

Autor: Miro Vilím, Zdroj: McLaren
Advertisement