Q3 45TFSICB650R Neo Sports CaféPani MamkoAfrikaCupra AtecaAlienAudi Q3RWD = FUNBlack is backSport TurismoTechnokratLord of the RingHra o tróne(N)mancipátorV12 od AMGTemný prízrak
Úvod / Novinky / Aktuality / Predstavenie Mercedes-Benz CLA 2019 – CLS a jeho mladšie ja

Predstavenie Mercedes-Benz CLA 2019 – CLS a jeho mladšie ja

Potrebujeme nové CLA, keď už máme sedan triedy A? Mercedes-Benz si vďaka 750.000 predaným kusom predchádzajúcej generácie myslí, že áno a preto dnes oficiálne predstavuje nový prírastok do rodiny kompaktných vozidiel. Druhá generácia má príťažlivejšie proporcie a nielen zásluhou siluety, ale aj štíhlejším svetlometom vpredu a vzadu, vyzerá ako mladícke ja modelu CLS. 

Nové štvordverové kupé Mercedes-Benz CLA má byť nielen najemocionálnejším vozidlom svojej triedy, ale aj najinteligentnejším: ponúka množstvo inteligentných riešení od interiérového asistenta MBUX, cez rozšírenú realitu v rámci navigácie a pochopenia nepriamych hlasových príkazov až po funkciu KOUČ ENERGIZING. Novinka má k dispozícii najnovšie asistenčné jazdné systémy s kooperatívnou podporou vodiča vďaka rozsahom funkcií z Triedy S a ponúka v oblasti aktívnej bezpečnosti najvyššiu úroveň v segmente. CLA dokáže v určitých situáciách prvýkrát jazdiť čiastočne autonómne. Na želanie ponúka svetlomety MULTIBEAM LED, ktoré umožňujú extrémne rýchle a presné osvetlenie vozovky bez oslňovania ostatných účastníkov dopravnej premávky. 

Nová CLA so širokou paletou dieselových aj benzínových motorov, s manuálnou alebo dvojspojkovou prevodovkou a s náhonom na všetky kolesá 4MATIC bude na trh uvedená v máji 2019. Počas prvého roku bude v ponuke aj limitovaný model Edition 1, ktorý vidíte na prvých produktových fotografiách. Nakoľko Mercedes-Benz zatiaľ nezverejnil podrobnejšie informácie o motorovej palete, môžeme len predpokladať, že aspoň na začiatok budú k dispozícii tie silnejšie motorizácie z triedy A a ako topmodel by mal prísť aj plnohodnotný model AMG s výkonom 422 koní vo verzii S.

Nová CLA zostáva verná statusu svojho predchodcu ako dizajnovej ikony. Natiahnutá kapota s charakteristickými prelismi (Powerdomes), kompaktná kabína, široký rozchod kolies s vytiahnutými podbehmi kolies a typická zadná časť GT zvýrazňujú charakter kupé. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou je dlhšia (+48 mm), širšia (+53 mm), disponuje väčším vnútorným priestorom najmä v oblasti lakťov (vpredu +35 mm, vzadu +44 mm) a pliec (vpredu +9 mm, vzadu +22 mm). Z nárastu rozmerov profituje aj batožinový priestor, ktorého šírka sa zväčšila o 113 mm a hĺbka o 24 mm. Aby sme si to ujasnili, nová CLA je od sedanu triedy A dlhšia o 129 mm, širšia o 34 milimetrov, ale predovšetkým má širší rozchod kolies vpredu a vzadu nižšie položené ťažisko, čo prispieva k lepšej jazdnej dynamike. Rozchod vpredu narástol oproti sedanu o 45 milimetrov (medzigeneračne + 63) a vzadu o 35 milimetrov (medzigeneračne + 55). 

Proporcie robia z novej CLA najšportovejšie vozidlo spomedzi všetkých modelov novej generácie kompaktných vozidiel od značky Mercedes-Benz. K tomu prichádza akusticky a vibračne oddelená viacprvková náprava vzadu, sériovo dodávané priame riadenie a hydraulické ložiská vpredu. Stabilizátor s väčším priemerom obmedzuje bočné náklony. Na želanie sú k dispozícii aktívne nastaviteľné tlmiče umožňujúce voliť medzi komfortným alebo športovým nastavením. Novú kalibráciu prispôsobenú podvozku dostal aj systém ESP.Nová CLA disponuje multimediálnym systémom MBUX (Mercedes-Benz User Experience), ktorý pred rokom na CES oslavoval svoju premiéru. Vďaka neustálemu vývoju možno v CLA zažiť najnovšiu verziu asistenta ovládania hlasom Hey Mercedes, ktorý je teraz schopný rozpoznať a zodpovedať výrazne komplexnejšie otázky. Už ho viac nerozptyľujú ďalší baviaci sa cestujúci, ale zodpovie príkazy len toho cestujúceho, ktorý systém aktivoval naposledy prostredníctvom hesla „Hey Mercedes“. Interiérový asistent MBUX prostredníctvom rozpoznávania pohybov ovláda komfortné funkcie a funkcie MBUX. Umožňuje prispôsobiť obsahy obrazovky, ak sa ruka priblíži k dotykovému displeju na prístrojovej doske alebo dotykovému poľu na stredovej konzole. Dokáže rozlišovať medzi vodičom a spolujazdcom a tak napríklad vie, na ktorom sedadle má aktivovať masážnu funkciu. Na zlepšenie telesnej a duševnej pohody je k dispozícii RIADENIE KOMFORTU ENERGIZING, ktoré prepája funkcie klimatizácie, sedadiel, nastavenie svetla a hudby. Novinkou sú balíky ENERGIZING s funkciou KOUČ ENERGIZING založenou na inteligentnom algoritme, ktorý odporúča situačne a individuálne vhodný program. Svetovú premiéru zažívajú na výstave CES aj hodinky Mercedes-Benz vivoactive 3 Smartwatch. Ak sú pripojené hodinky kompatibilné s Garmin Wearable alebo iné kompatibilné hodinky, osobné hodnoty ako úroveň stresu alebo kvalita spánku optimalizujú precíznosť odporúčania. 

Zdroj: Mercedes-Benz, úprava: Miro Vilím
Advertisement