E-lienBMW X7 M235i xDrive Gran CoupéBaby RaptorCompetitionMustang a MarilynCAPS LOCKSports TourerKráľ CoupesaurovProjekt VáňaMajster NKodiaq RSBaby AMGV ako...Ceed GTFocus ST
Úvod / Novinky / Aktuality / Mercedes-Benz VISION EQS – Elektrická trieda S pre budúcnosť

Mercedes-Benz VISION EQS – Elektrická trieda S pre budúcnosť

Štúdia VISION EQS predstavuje najvyšší stupienok elektrickej budúcnosti značky Mercedes-Benz. Spája dva nadčasové prvky, túžbu po mobilite a túžbu po luxuse do jedného celku predstavujúceho luxusnú elektrickú limuzínu.

Základom exteriérového dizajnu je filozofia „jedného oblúka“, ktorá má predstavovať novú dimenziu progresívneho luxusu a majestátneho vzhľadu. 

Dvojfarebné lakovanie a 360 stupňová svetelná línia prebiehajúca po celom obvode automobilu je spolu s prednými a zadnými svetelnými jednotkami, prednou maskou a 24 palcovými kolesami výrazným prejavom nového dizajnu elektrických vozidiel najvyššej triedy využívajúceho kompaktnosť pohonu.

Na konštrukciu bola použitá inteligentná zmes ocele, hliníka, uhlíkových vlákien a trvalo udržateľných materiálov vyrobených z recyklovaných látok. Opäť nachádzame aj akcenty vyhotovené v medenej farbe, ktorá je poznávacím znakom elektrických Mercedesov.

Svetlomety DIGITAL LIGHT vybavené dvoma holografickými modulmi šošoviek a spolu s ďalšími prvkami v prednej maske dokážu vytvoriť ilúziu v priestore sa vznášajúcich svetiel. Zadné svetlá tvorí 229 samostatných svietiacich hviezd.V interiéri čerpá VISION EQS inšpiráciu zo sveta luxusných jácht. Priestorovou architektúrou obklopí cestujúcich ako paluba lode. Mimoriadnu atmosféru dotvára aj výber materiálov v interiéri. Okrem javorového dreva našlo v interiéri využitie aj kvalitné mikrovlákno DINAMICA. Ako zobrazovacie plochy slúžia organicky vystupujúce displeje a projekčné plochy, ako aj inteligentné osvetlenie CONNECTED LIGHT, ktoré priestorovo obklopuje cestujúcich. VISION EQS podporuje vodiča vysoko automatizovanou jazdou stupňa 3, napríklad na dlhých cestách na diaľnici. Vďaka modularite senzoriky možno úroveň autonómnej jazdy do budúcnosti rozšíriť až na plne automatizované jazdenie.Pohon všetkých kolies zabezpečujú dva elektromotory na nápravách a akumulátor umiestnený v podlahe. Vďaka výkonu viac ako 476 koní a krútiacemu momentu približne 760 Nm zrýchľuje VISION EQS z 0 na 100 km/h za menej než 4,5 sekundy. Maximálna rýchlosť presahuje 200 km/h. Predvídavá prevádzková stratégia umožňuje vozidlu dojazd na úrovni až 700 km (WLTP). Pri predpokladanom maximálnom výkone nabíjania 350 kW trvá nabíjanie lítiovo-iónového akumulátora s kapacitou približne 100 kWh na úroveň 80 % výrazne menej ako 20 minút. 

Štúdia vyzerá nádherne a bez problémov si ju viem predstaviť v sériovej podobe aj s elektrickým pohonom. Ale popri EQS by som vo výrobnom programe značky chcel vidieť aj klasickú „Sonderklasse“ s benzínovým dvanásťvalcom...

Autor: Miro Vilím, Zdroj: Mercedes-Benz


Advertisement