OsemIndian FTR 1200T5 Focus STX4 M40dProjektil!Najlepšie Tarraco?e-tronCB650R Neo Sports CaféAfrikaCupra Ateca
Úvod / Novinky / Aktuality / Peugeot 3008 GT HYBRID4 – Bleskové SUV

Peugeot 3008 GT HYBRID4 – Bleskové SUV

Brutálny koncept 308 R HYbrid Concept so systémovým výkonom 500 koní a silou 730 Nm, so zrýchlením z nuly na sto za 4 sekundy (vďaka pohonu všetkých kolies) a elektronicky obmedzenom maximálkou 250 km/h to síce do sériovej podoby (zatiaľ) nedotiahol, avšak takmer identická architektúra sa teraz objavuje v novom SUV od francúzskej automobilky.

Peugeot 3008 GT HYBRID4 má systémový výkon 300 koní a mal by podľa štandardu WLTP jazdiť s emisiami od 29 g CO2/km (pri spotrebe 1,3l/100km) a čisto elektricky prejde až 59 kmCelkový výkon je výsledkom spojenia motoru PureTech s objemom 1,6 litra, výkonom 200 koní s dvomi elektromotormi: predný, spojený s 8-stupňovou automatickou prevodovkou e-EAT8 ponúka výkon 110 koní, druhý umiestnený vzadu a poháňajúci zadnú nápravu má výkon 112 koní.

Pohon HYBRID4 dokáže auto zrýchliť z nuly na 100 km/h za 5,9 sekundy a naopak kapacita batérie 13,2 kWh je dostatočná na to, aby podľa meracieho cyklu WLTP dokázalo v plne elektrickom móde prejsť 59 kilometrov. Dobíjanie batérie je jednoduché a rýchle, pri použití „rýchlonabíjania“ pomocou Wallboxu trvá dosiahnutie plnej kapacity len 1 hodinu a 45 minút.Pohon všetkých kolies ponúka zlepšenú trakciu na cestách, aj v náročnom teréne. Auto mu vďačí za zlepšenú priechodnosť kdekoľvek: na mokrých cestách, snehu, blate alebo v náročných poveternostných  podmienkach, kde je výkon rovnomerne a podľa potreby distribuovaný na všetky štyri kolesá.

Vďaka kombinácii modulárnej platformy EMP2 (Efficient Modular Platform) s novou viacprvkovou zadnou nápravou ponúka auto špičkový komfort pri zachovaní maximálnej jazdnej stability. Využitie tejto nápravy nevplýva negatívne na priestor, objem kufra nad podlahou zostáva zachovaný. Technológia HYBRID4 je dostupná len vo výbavovej verzii GT s exkluzívnym čalúnením Alcantara Greval Grey a dekoratívnymi prvkami „Grey Oak“ z pravého dubového dreva. V aute sú využité aj nové elektronické asistenčné systémy, prevzaté z modelu Peugeot 508: adaptívny tempomat s funkciou Stop & Go a asistent pre udržiavanie vozidla vo zvolenom jazdnom pruhu. V priebehu niekoľkých mesiacov od uvedenia na trh bude verzia HYBRID4 doplnená verziou HYBRID s pohonom len predných kolies, ktorá bude mať celkový (systémový) výkon 225 koní. Ten dosiahne vďaka kombinácii motora  PureTech s výkonom 180 koní s vpredu umiestneným elektromotorom s výkonom 110 koní, kombinovaným s automatickou prevodovkou e-EAT8. Táto verzia bude uvedená na jar 2020.

S vyše 700 000 predanými vozidlami od uvedenia v roku 2016 (a s vedúcou pozíciou v segmente vo viacerých krajinách) získava úspešný príbeh modelu 3008 s verziou HYBRID4 nový rozmer, pretože ide nielen o najsilnejší sériový Peugeot, ale SUV 3008 prvýkrát dostane pohon všetkých kolies. Nový topmodel je už možné objednať vo Francúzsku, v ostatných európskych krajinách bude dostupný od októbra 2019. Počkáme si na slovenskú cenu, ale takto od monitora to vyzerá ako zaujímavá alternatíva k nedávno predstavenému Volkswagenu T-Roc R.

Autor: Miro Vilím, Zdroj: Peugeot
Advertisement