Focus STX4 M40dProjektil!Najlepšie Tarraco?e-tronQ3 45TFSICB650R Neo Sports CaféPani MamkoAfrikaCupra AtecaAlienAudi Q3RWD = FUN
Úvod / Novinky / Aktuality / Škoda Kamiq naživo v Bratislave – Nový mestský kamoš

Škoda Kamiq naživo v Bratislave – Nový mestský kamoš

Už od zajtra sa na bratislavskom autosalóne predstaví nový kompaktný mestský crossover, ktorý kombinuje kompaktné rozmery vhodné do mesta s obľúbenými prednosťami vozidiel SUV: zvýšená svetlá výška (o 37 mm oproti modelu Scala), pohodlné nastupovanie a výhľad z vozidla.

Charakteristickým dizajnovým prvkom sú nové dvojdielne predné svetlomety so svetlami pre denné svietenie umiestnenými hore a už tradičné prelisy a hrany, ktoré poznáme z väčších modelov Karoq a Modiaq.

Škoda Kamiq využíva modulárnu platformu MQB A0 a napriek kompaktnej dĺžke 4 241 mm ponúka vďaka šírke 1 793 mm, výške 1 531 mm a rázvoru 2 651 mm dostatok miesta pre cestujúcich. Základný objem batožinového priestoru je 400 l, sklopením operadiel zadných sedadiel sa dá objem batožinového priestoru rozšíriť na 1 395 l. Na želanie je k dispozícii aj sklopné operadlo sedadla spolujazdca. Vďaka tomu možno  prevážať aj predmety dlhé až 2 447 mm.

Pohon predných kolies zabezpečujú prepĺňané pohonné jednotky vybavené filtrom pevných častíc plniace normu Euro 6d-TEMP. Základný trojvalcový motor 1,0 TSI má výkon 95 koní a ponúka maximálny krútiaci moment 175 Nm. O prenos hnacej sily sa stará výlučne päťstupňová manuálna prevodovka. Motor 1,0 TSI s výkonom 115 koní a silou 200 Nm je štandardne dodávaný s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou. Na želanie je k dispozícii automatická sedemstupňová prevodovka DSG. Vrcholnú motorizáciu tvorí štvorvalcový motor 1,5 TSI s výkonom 150 koní a maximálnym krútiacim momentom 250 Nm. Aktívne riadenie valcov (ACT) v prípade malej záťaže automaticky vypína oba prostredné valce a znižuje tak spotrebu. Aj tento motor je štandardne dodávaný s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou, na želanie je ponúkaná automatická sedemstupňová prevodovka DSG. Jediným naftovým motorom v ponuke je štvorvalec 1,6 TDI s výkonom 115 koní a silou 250 Nm. Tento motor je štandardne vybavený systémom SCR so vstrekovaním AdBlue a filtrom pevných častíc. O prenos výkonu na predné kolesá sa stará manuálna šesťstupňová prevodovka, automatická sedemstupňová prevodovka DSG je k dispozícii za príplatok.

Ekologickým variantom má byť moderná verzia motora 1,0 G-TEC. Tento trojvalcový motor s pohonom na zemný plyn má výkon 90 koní, ponúka maximálny krútiaci moment 160 Nm a je dodávaný s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou. V porovnaní s konvenčnými motormi produkuje menej emisií. 

Kamiq je po Scale druhým modelom značky Škoda s novým konceptom poňatia interiéru, nakoniec prístrojová doska a výplne dverí sú s tými v Scale totožné. Interiéru dominuje samostatný displej s uhlopriečkou 9,2", umiestnený v zornom poli vodiča, ktorý je jedným z najväčších v triede. Na želanie dodávaný Virtuálny Kokpit s 10,25" displejom patrí tiež k najväčším vo svojej triede. Bočné prieduchy ventilácie siahajú až k dverám a opticky tak zväčšujú šírku interiéru vozidla Kamiq.Prístrojová doska s novými veľkoplošnými dekoračnými lištami a výplne predných dverí majú kvalitný, mäkčený povrch s novou špecifickou úpravou. Tá napodobňuje kryštalickú štruktúru a bude v budúcnosti charakterizovať štýl značky Škoda. Na želanie ponúkané ambientné LED osvetlenie v troch rôznych farbách (biela, červená a medená) dodáva veľkorysému priestoru interiéru príjemnú atmosféru a opticky dopĺňa odtiene farieb a farebné kontrastné prešitie poťahov sedadiel. Čalúnenie sedadiel je na želanie z kvalitného mikrovlákna Suedia.

Škoda Kamiq ponúka najmodernejšie asistenčné systémy. Asistent pre udržiavanie vozidla v jazdnom pruhu (Lane Assist) a Front Assist sú súčasťou štandardnej výbavy. V prípade hroziacej nehody proaktívna ochrana cestujúcich Protect Assist, ktorá je rovnako dostupná v štandardnej výbave automobilu, automaticky uzavrie bočné okná a predopne bezpečnostné pásy na predných sedadlách. V prípade nehody cestujúcich ochraňuje deväť airbagov, medzi ktoré patria aj kolenný airbag vodiča alebo zadné bočné airbagy. Štandardne dodávaná multikolízna brzda zabraňuje nekontrolovanému pohybu vozidla po zrážke. 

Ako výbava na želanie je k dispozícii aj adaptívny tempomat (ACC) funkčný až do rýchlosti 210 km/h. Bezpečnosť zvyšujú aj ďalšie asistenčné systémy, ktoré sú k dispozícii za príplatok. 

Kamiq má na výber tri infotainment systémy. Samostatná centrálna obrazovka vrcholného infotainment systému Amundsen, ktorá je umiestnená vysoko na prístrojovej doske v zornom poli vodiča, má displej s uhlopriečkou 9,2 palca. Spolu s 10,25" displejom Virtuálneho Kokpitu, ktorý ponúka 5 režimov zobrazenia Classic, Basic, Modern, Sport s Extended ide o jedny z najväčších displejov vo svojej triede. Základný systém Swing s 6,5" displejom ponúka štyri reproduktory vpredu. Infotainment systém Bolero je vybavený 8" displejom. Informačné systémy Bolero a Amundsen ponúkajú osem reproduktorov. Sound System Škoda, ktorý je dostupný na želanie, má výstupný výkon 405 W a hudbu prenáša desať reproduktorov.

Vďaka stálemu pripojeniu na internet ponúka nový crossover službu Tiesňového volania (eCall) a Proaktívny servis. V prípade nehody automobil odošle informácie o svojej aktuálnej polohe a stave integrovaným záchranným zložkám. Okrem toho je možné k vozidlu priradiť servisného partnera, ktorý sa v prípade servisnej potreby predčasne dohodne so zákazníkom na konkrétnom termíne.

Vysoký stupeň konektivity umožňuje aj služby z balíčka Vzdialený prístup (Remote Access). Pomocou aplikácie ŠKODA Connect App, alebo prostredníctvom webového portálu Škoda Connect je možné diaľkovo zamknúť alebo odomknúť vozidlo alebo skontrolovať, či sú všetky okná zatvorené. Škoda Kamiq ponúka podobne ako iné modely značky prvky Simply Clever, celkovo je ich viac ako dvadsať. Ako prvý automobil svojej triedy ponúka na želanie inteligentnú ochranu hrany dverí. Pri otvorení dverí sa automaticky vysunie plastová lišta. Tento prvok chráni automobil i vozidlá v okolí pred poškodením v mestských zónach s úzkymi parkovacími miestami. Pri nakladaní víkendového nákupu prídu vhod voliteľné elektricky ovládanie piate dvere. V základnej výbave je v batožinovom priestore dostupná odnímateľná LED lampa. Na želanie je k dispozícii mechanicky sklopné, elektricky odistiteľné ťažné zariadenie, ktoré sa vyklopí po stlačení tlačidla v batožinovom priestore.

Novú Škodu Kamiq si budú môcť slovenskí zákazníci objednať na jeseň tohto roku.

Autor: Miro Vilím, Zdroj: Škoda, Foto: Pavol Gemeiner
Advertisement