Sport TurismoS batohom bokomN lightTechnokratLord of the RingStinger GTKonzultantIndiánske letoKia Sportage 2018Nová Honda CR-VHra o tróne(N)mancipátorV12 od AMGTemný prízrakFiesta ST 2018 Srdcová sedma
Úvod / Novinky / Aktuality / Suzuki Swift Sport 2018 - Šum Swiftu

Suzuki Swift Sport 2018 - Šum Swiftu

V žltej Champion Yellow mi okamžite pripomenul žltý oblek Dana Nekonečného, inak nový Swift Sport nemá s výstrednosťou uvedeného pána nič spoločné... Alebo predsa len áno? 

Predchádzajúcu generáciu športového hatchbacku mám zafixovanú ako auto pekných žien. Moje pozorovania hovoria o tom, že v ôsmich z desiatich svišťov sedia príťažlivé dámy. Možno aj to je dôvod, prečo mi je malý Sport sympatický a teším sa na jeho novú generáciu predstavenú na minuloročnom Frankfurtskom autosalóne.

Podobne ako v prípade iných automobiliek, aj Suzuki postavilo svoj športový hatch už len výlučne na päťdverovom základe, napriek tomu je vďaka platforme „HEARTECT“ ľahší o 80 kg, čo znamená váhu pod jednu tonu, konkrétne 970 kilogramov

Vďaka prepĺňaniu podstatným spôsobom narástla hodnota krútiaceho momentu. Namiesto doterajších 136 koní pri 6.900 otáčkach za minútu a 160 Nm pri 4.400 otáčkach za minútu produkuje pohonná jednotka 1,4 Boosterjet 140 koní už pri 5.500 ot./min. a 230 Nm v rozpätí 2.500 až 3.500 ot./min. Výrobca zatiaľ neudáva dynamické parametre, ale s ohľadom na pomer hmotnosti na jednotku sily 4,2 kg/Nm možno očakávať výrazné zlepšenie oproti údajom predchodcu (z nuly na 100 km/h za 8,7 s a maximálna rýchlosť 195 km/h) a predovšetkým viac pružnosti.  
Jedinou prevodovkou zostáva šesťstupňový manuál prenášajúci silu motora na predné kolesá a takto je to, pre toto konkrétne auto, úplne v poriadku. Podvozok Sportu je postavený na tlmičoch Monroe, oproti predchodcovi dostal hrubší stabilizátor. Náboje kolies a ložiská tvoria jeden celok, čo spolu s nárastom vzdialenosti medzi ložiskami znamená vyššiu tuhosť nápravy v zákrutách. Vzadu síce nie je nezávislé zavesenie, ale zvýšenie tuhosti torznej priečky a optimalizované tlmiče majú zabezpečiť dostatočnú pevnosť a kontakt kolies s vozovkou. Rázvor narástol o 20 milimetrov, karoséria a rozchod kolies dokonca o 40 milimetrov. Zníženie podvozku o 15 milimetrov, sedemnásťpalcové kolesá s pneumatikami 195/45 R17  a špecifický dizajn predného nárazníku, prahov, zadného nárazníku a strešného spojlera majú aj vizuálne dávať najavo športové ambície.
 
Interiér dostal červené akcenty, špecifický volant a hlavicu radiacej páky, seriózne pôsobiace športové sedadlá a nové budíky. Nový Swift Sport má byť aj naďalej cenovo dostupným juniorským ostrým hatchom... určeným pre mladé krásne ženy. Neveríte? Pozrite si promo video:


My sa tešíme na slovenskú premiéru a samozrejme na týždeň, kedy sa  k nám malý rýchly Sport dostane do redakčného testu.


Autor: Miro Vilím, Zdroj: Suzuki