E-lienBMW X7 M235i xDrive Gran CoupéBaby RaptorCompetitionMustang a MarilynCAPS LOCKSports TourerKráľ CoupesaurovProjekt VáňaMajster NKodiaq RSBaby AMGV ako...Ceed GTFocus ST
Úvod / Novinky / BMW M440i xDrive Coupé ide do finále

BMW M440i xDrive Coupé ide do finále

BMW radu 4 Coupé absolvuje finálnu fázu skúšok jazdnej dynamiky. Podstúpia ich prototypy, ktoré už majú za sebou jazdné testy vo švédskom zimnom testovacom centre Arjeplog, na testovacom polygóne spoločnosti BMW Group pri francúzskom meste Miramas, na Severnej slučke okruhu Nürburgring ako aj na ďalších pretekárskych okruhoch. 

Na okresných cestách a diaľniciach v okolí vývojového a inovačného centra (FIZ) spoločnosti BMW Group v Mníchove prejde technika podvozka nového BMW radu 4 Coupé poslednou fázou doladenia.

Okrem konceptu vozidla a dizajnu sa vysokou mierou svojbytnosti vyznačuje aj jeho podvozok. Proporcie, aerodynamické vlastnosti a rozloženie hmotnosti dvojdverového vozidla poskytujú ideálne predpoklady pre nastavenie podvozka dôsledne zamerané na intenzívne zážitky z dynamiky. Špecifické vlastnosti obzvlášť vyniknú v priamom porovnaní s novým BMW radu 3 Sedan. Priaznivú aerodynamiku Sedanu sa podarilo vylepšiť o ďalších 0,015 bodu. Nové BMW radu 4 Coupé je o 57 milimetrov nižšie ako 4-dverová verzia. Spolu s tým sa spája zníženie ťažiska vozidla o 21 milimetrov. To, spolu s väčšími hodnotami odklonu predných kolies a o 23 milimetrov väčším rozchodom zadných kolies, vytvára výrazne väčší potenciál jazdnej dynamiky. Výrazné dynamické jazdné vlastnosti športovej limuzíny sa v prípade nového BMW radu 4 Coupé majú posunúť na ešte vyššiu úroveň.Dôsledné zameranie nového BMW radu 4 Coupé na najlepšiu dynamiku jazdy v segmente potvrdzuje aj modelová paleta. Prvý raz sa na vrchole ponuky nachádza vozidlo s označením BMW M Performance. Nový model BMW M440i xDrive Coupé bude poháňať radový 6-valcový motor s výkonom 374 koní doplnený o 48-voltovú mild hybridnú technológiu. Použitie 48-voltového štartovacieho generátora a dodatočnej batérie znamená, že elektrina pomôže odľahčiť spaľovací motor a zároveň ho aj podporuje. Prejaví sa to znížením spotreby paliva, no najmä výraznejším nástupom výkonu pri dynamickej jazde. Elektrická podpora znamená extra dávku výkonu s veľkosťou 8 kW (11 k), čo sa prejaví najmä pre rozbiehaní a zrýchľovaní. Výkon motora nového modelu BMW M440i xDrive Coupé sa na vozovku prenáša prostredníctvom 8-stupňovej automatickej prevodovky Steptronic Sport a inteligentného pohonu všetkých kolies. Športový zadný M diferenciál sa stará o to, aby sa výkon v náročných jazdných situáciách dostával práve tam, kde ho dynamika jazdy dokáže čo najlepšie využiť. Elektronicky ovládané spojky v zákrute obmedzujú počet otáčok medzi vnútorným a vonkajším kolesom. Pomocou nich sa upravujú trakcia aj stabilita jazdy a zároveň prispievajú aj k mimoriadne dynamickému zrýchľovaniu pri výjazde zo zákrut. V tom prípade sa prejavuje aj špeciálne pre tento model upravená elastokinematika podvozka. O precízne ovládateľnú dynamiku modelu BMW M440i xDrive Coupé sa starajú aj obzvlášť výkonné M športové brzdy a 18-palcové disky kolies z ľahkých zliatin so zmiešanými pneumatikami.

Technika je na jednotku, uvidíme ako bude vyzerať finálny dizajn a ako rýchlo si naň zvykneme.

Zdroj: BMW, spracoval: Miro Vilím


Advertisement