Shooting BrakeMadam M.Raptor AirlinesE-lienBMW X7 M235i xDrive Gran CoupéCompetitionMustang a MarilynCAPS LOCKSports TourerKráľ CoupesaurovProjekt VáňaMajster NKodiaq RSBaby AMGV ako...
Úvod / Novinky / CUPRA Formentor – Bude päťvalec v ponuke?

CUPRA Formentor – Bude päťvalec v ponuke?

Rozhodnutie automobilky SEAT vybudovať od základu novú automobilovú značku som považoval za príliš odvážne, avšak dnes, v svetle najnovších informácií som zmenil názor. Mohlo by to vyjsť. Prečo vznikla CUPRA ako samostatná značka? Automobilka definovala 5 hlavných dôvodov: 1. Obchod, 2. Zákazníci, 3. Technológia, 4. Pretekanie a 5. Halo efekt.  

Spoločnosť očakáva dosiahnutie signifikantného zisku z predajov automobilov značky CUPRA a ako svoje hlavné trhy vidí Nemecko, Švajčiarsko, Veľkú Britániu, Španielsko, Francúzsko a Taliansko. Na týchto trhoch chce osloviť zákazníkov hľadajúcich jedinečnosť, sofistikovanosť a výkon. 

Automobilka si dokonca myslí, že značkou CUPRA osloví aj tých zákazníkov, ktorý by si rovnaký model pod značkou SEAT nekúpili. Názov CUPRA je spojením slov CUP RAcing a automobilka sa naďalej chce silno angažovať v motoršporte. Snaha o jedinečnosť a dosiahnutie výkonu má zároveň tvoriť nový imidž celej značky.

Oficiálna tlačová správa potvrdzuje, že CUPRA Formentor, ako prvý 100-percentný model značky CUPRA, sa začne predávať na jeseň a bude k dispozícii so širokým portfóliom motorov „až po benzínový štvorvalec 2.0 TSI s výkonom 310 koní. Od roku 2021 bude k dispozícii aj plug-in hybrid s maximálnym systémovým výkonom 245 koní a elektrickým dojazdom približne 50 kilometrov. Tento týždeň Wayne Griffiths, CEO značky CUPRA, testoval Formentor v skúšobnom areáli závodu Martorell. Sprevádzal ho Jordi Gené, továrenský jazdec CUPRA a mnohonásobný víťaz pretekov cestovných automobilov na okruhoch WTCC (World Touring Car Championship). 

Wayne Griffiths zdôraznil, že „Formentor je prvý model skonštruovaný exkluzívne pre značku CUPRA a predstavuje bod zlomu v našom úsilí osloviť automobilových nadšencov na celom svete. Po inaugurácii CUPRA Garage a prezentácii modelového radu CUPRA Leon, signalizuje Formentor začiatok vzrušujúcej novej etapy a stane sa jedným z pilierov značky.“Stačil by príťažlivý dizajn, individuálne vypracovaný interiér s technológiami digitálnej konektivity a nový systém infotainmentu s displejom 30,5 cm (12 palcov) a paleta motorov známa zo sesterského Seatu na dosiahnutie ambicióznych cieľov? Možno, ale CUPRA má v zálohe obrovské prekvapenie. Nielenže má byť Formentor exkluzívnym modelom pre značku CUPRA a teda nebude dostupný ako SEAT, ale špekuluje sa aj o veľmi zaujímavej motorizácii.

Podľa nášho zdroja z krajiny Helvétskeho kríža (pripomínam, že ide o jeden z dôležitých trhov pre značku) sa motorová ponuka bude koncentrovať na tie výkonnejšie motory z portfólia koncernu. Popri oficiálne potvrdenom motore 2,0 TSI s výkonom 310 koní, ktorý bude k dispozícii výlučne so sedemstupňovým automatom a pohonom všetkých kolies (a bude prvým v ponuke na jeseň tohto roku), príde aj jeho verzia s výkonmi 190 koní a 245 koní. Ak vás zarmúti správa, že základom bude benzínový štvorvalec 1,5 TSI s výkonom 150 koní a pohonom prednej nápravy a dokonca aj naftové 2,0 TDI s rovnakým výkonom a voliteľným pohonom štyroch kolies, nepochybne všetkých poteší informácia o motore, ktorý údajne príde v roku 2021.

Uhádnete? Presne tak, exkluzívnym motorom pre Formentor sa má stať úplne nový 2,5 litrový päťvalec s výkonom 390 koní, samozrejme dostupný výlučne s pohonom všetkých kolies a sedemstupňovou dvojspojkovou prevodovkou. Nejde síce o oficiálnu informáciu automobilky, ale uvedenie tohto motora by dávalo ten najväčší zmysel. Držme palce, aby to vyšlo!

Autor: Miro Vllím, Zdroj: Seat

Advertisement