E-lienBMW X7 M235i xDrive Gran CoupéBaby RaptorCompetitionMustang a MarilynCAPS LOCKSports TourerKráľ CoupesaurovProjekt VáňaMajster NKodiaq RSBaby AMGV ako...Ceed GTFocus ST
Úvod / Novinky / Toyota Yaris Cross SUV – Auto na želanie

Toyota Yaris Cross SUV – Auto na želanie

Život vo veľkým mestách má svoje špecifiká a prináša výzvy, ktorým sa automobilky snažia vyhovieť. Nie je to inak ani s Toyotou, ktorá prispôsobila svoju obľúbenú Yarisku tak, aby aktuálny trend obľúbenosti vozidiel typu SUV mohol zmysluplne poslúžiť aj ľuďom žijúcim aktívnym motoristickým životom vo veľkomestách. 

Malá Yariska trošku nabobtnala a vzniklo z nej vrtké SUV Toyota Yaris Cross. Toto auto vyrobené podľa želaní a preferencií mešťanov ponúka bezpečnosť, flexibilitu využitia a ohľaduplnosť voči životnému prostrediu. Model Yaris Cross bol navrhnutý a vyvinutý pre Európu, kde sa bude od roku 2021 aj vyrábať. 

Skúsenosti značky Toyota v oblasti hybridného pohonu sú zárukou, že dnes už štvrtá generácia hybridnej sústavy, určená pre model Yaris Cross, prinesie výnimočný výkon a efektívnosť. Je skonštruovaný na novej platforme GA-B pre kompaktné vozidlá od spoločnosti Toyota. S pôvodným modelom má spoločnú koncepciu dizajnu a usporiadania „malého veľkého“ vozidla, ktorá charakterizovala pôvodný Yaris a ponúka priestranný interiér s kompaktnými vonkajšími rozmermi. K tomu je potrebné dodať, že je to športové úžitkové vozidlo (SUV), ktoré využíva know-how z obľúbenej RAV4-ky a C-HR. Zvýšená svetlá výška a dostupnosť inteligentného pohonu všetkých kolies (AWD-i) umocňujú jeho autentický charakter SUV. Číselné parametre Yaris Cross sú matematicky vyjadrené ako rázvor kolies 2560 mm, celková dĺžka 4180 mm, šírka 1765 mm a celková výška 1560 mm. Svetlá výška verzie Cross je oproti hatchbacku o 3 cm vyššia. Nech je už toto SUV akokoľvek poeticky dynamické a vzhľadné, musí byť hlavne praktické a funkčné. U Yaris Cross to začína pri elektrickom otváraní dverí batožinového priestoru, pokračuje využiteľnosťou a funkčnosťou priestorových možností. Týždňový nákup, ktorý uložíte do batožinového priestoru 390 l sa vďaka systém pružných pásov zafixuje a nebude sa kotúľať kade tade. Nastaviteľná výška podlahy prináša flexibilitu vo využití bezpečného úložiska pod podlahou, alebo zväčšeného priestoru pre veľký náklad. Kryt podlahy je možné rozdeliť na dve časti a využiť zároveň priestor pod podlahou aj priestor na väčšie predmety. Pre lepšiu variabilitu a využiteľnosť priestoru najmä pri preprave väčších a dlhších predmetov je sedadlá možné sklápať v pomere 40:20:40.  Yaris a Yaris Cross sú prvé modely, ktoré využívajú najnovší hybridný systém pohonu od spoločnosti Toyota. Sústavu tvorí nový 1,5-litrový trojvalcový zážihový motor pracujúci v Atkinsonovom cykle, ktorý je presne navrhnutý na znižovanie trenia a mechanických strát a optimalizáciu rýchlosti spaľovania. Výsledkom je vysoký krútiaci moment pri nízkych otáčkach motora a vynikajúca spotreba paliva. Tepelná účinnosť motora je hodnotená na 40 %, čo je viac, než majú porovnateľné vznetové motory, a zabezpečuje výrazne nízku spotrebu paliva rovnako ako nízke emisie CO2.

Nová hybridná sústava má maximálny výkon 116 k (DIN). Emisie pre model s pohonom predných kolies začínajú pod úrovňou 90 g/km CO2 a verzia s pohonom AWD-i na úrovni menej ako 100 g/km. (Údaje korelované podľa NEDC).Yaris Cross, tak ako hatchback, využíva výhody novej platformy vozidiel GA-B, ktorá jej zabezpečuje vysokú mieru tuhosti karosérie a dobre vyvážený podvozok, vďaka čomu je vozidlo citlivé a obratné. Dynamické vlastnosti sú ešte viac vylepšené v hybridnom modeli s pohonom AWD-i, ktorý je vybavený systémom zadného odpruženia s dvojitými priečnymi ramenami.

Model Yaris Cross patrí do mestskej džungle. Toto autentické SUV s veľkosťou XS, ponúka  zákazníkom vozidlo s vyššou polohou za volantom, praktickým charakterom a priestranným interiérom s kompaktnými vonkajšími rozmermi, ktoré sa prispôsobuje podmienkam jazdy v meste. Dizajn vozidla evokuje klasické vlastnosti SUV. Aj keď je veľkosti XS, je charakterizované vyššou karosériou a väčšími kolesami/pneumatikami, ktoré vyjadrujú pevnosť a účelnosť.Jedným z prvkov, ktoré definujú nový Yaris Cross ako autentické SUV, je dostupnosť inteligentného pohonu všetkých kolies (AWD-i) – čo je pre hybridný model jeho triedy jedinečná funkcia. Pohon AWD-i poskytuje dodatočnú stabilitu a trakciu pri každodennej jazde, v zlých podmienkach a na povrchu s nízkou priľnavosťou. Ide o elektrický systém, ktorý je kompaktnejší a váži menej ako mechanické jednotky AWD, vďaka čomu hybridný model Yaris Cross AWD-i dosahuje nižšiu spotrebu paliva a emisie CO2 než ktorýkoľvek z jeho konkurentov vybavených pohonom všetkých kolies zo segmentu B-SUV.

Systém AWD-i pri rozjazde a zrýchlení smeruje krútiaci moment na zadnú nápravu. Pri bežnej jazde pracuje vozidlo s pohonom predných kolies, ale za sťažených podmienok (mokré, klzké povrchy, piesok a pod.) sa automaticky aktivuje pohon všetkých kolies.Základom bezpečnosti nového modelu Yaris Cross je jeho platforma GA-B. Aby spĺňalo tie najvyššie a najprísnejšie skúšobné normy, bude vozidlo využívať aj súpravu aktívnych bezpečnostných systémov a pokročilých asistenčných funkcií s názvom Toyota Safety Sense, ktoré pomáhajú predchádzať širokému spektru bežných nehôd. Vodičovi poskytujú pri jazde rôzne dôležité informácie a včasné upozornenia a v prípade potreby pomôžu aj automatickým brzdením a zásahom do riadenia vozidla.

Ako to dnes všetci pociťujeme, svet sa mení a s ním sa menia aj požiadavky užívateľov automobilov. Automobilky na tieto požiadavky pohotovo reagujú a to je dobré. 

Autor: Amy Zaťková, Zdroj: Toyota

Advertisement