Q3 45TFSICB650R Neo Sports CaféPani MamkoAfrikaCupra AtecaAlienAudi Q3RWD = FUNBlack is backSport TurismoTechnokratLord of the RingHra o tróne(N)mancipátorV12 od AMGTemný prízrak
Úvod / RLU / Eleanor

Eleanor

Tá Ford. Tá Mustang. Tá Shelby. Všetky označenia mužského rodu dostali vo finále ženské meno. Tá Eleanor. Dôvod? Chlapi ju milujú a v 96% sú to heterosexuáli. A iba v žene sa dá obsiahnuť všetka tá krása, romantika, ladnosť pohybov a vzrušenie ale aj hnev a neutíchajúca zlosť.  Spoznal som 2 elementy nesúce toto exotické meno. Jeden plechový a vzdialený a jeden s ľudským srdcom a neskutočným šasi.

Narodila sa v 67-om minulého storočia a genetická informácia od ujka Shelby-ho z nej vytvorila divu, velebenú motoristickým národom Kolumbovej Ameriky. Jej rodné meno bolo Ford Mustang a papá Carroll Hall Shelby ju neskôr postavil podľa svojich predstáv o dokonalej a nežnej elegancii plnej sily. Podľa svojich predstáv o úžasnej žene. Od tej doby ju všetci poznali iba ako Shelby, ktorá nikdy nevidela svoju matku. 

Narodila sa 1979 rokov po štarte nášho letopočtu a počas troch dekád a jedného roka sa z malej copatej baterky s nemiznúcou energiou stala výnimočná žena. Dostala 3-písmenové meno a spojenie so Shelbyho predstavou v tej dobe neexistovalo. Táto dáma prežívala šťastné detstvo u oboch rodičov, ktorí z nej svojou výchovou formovali kvalitného človeka. Verejnosti neznáma, jednotlivcami obdivovaná a dobývaná slovenka Ela.

"Pár rokov dozadu som nepoznal ani jednu. Shelby bola prvá, o ktorú som zakopol na všemocnom internete. Bola zaujímavá, mala svoju autoritatívnu noblesu a chuť prizabiť každého, kto by jej chcel strčiť ruku pod sukňu. V čase „60 sekúnd“, keď sa stala ešte známejšou, už ako Eleanor, som ju začal považovať za atraktívnu beštiu, ktorá bola tak nedostupná, až ju chceli vlastniť všetci. Drsný Mustang dostal ženské meno a americké svaly sa zmenili na americkú krásu. Plechová Eleanor je v súčasnosti vnímaná ako zberateľská maškrta a jej cena je vysoká.

Slovenská El sa mi mihla životom niekde pri vytočenj trojke, vytreštených očiach prilepených na apexe a jazykom za uchom. Inak povedané, veľmi povrchne som zaregistroval siluetu jej karosérie počas egoistického a traumatizovaného hľadenia na seba samého. Chyba. Ale obzerať sa za krásnymi tvarmi s rizikom rozdrúzgania si vlastných úst o najbližšiu prekážku nie je zodpovedné. Tú hubu som si nakoniec rozbil aj tak, ale bol to len krok vpred.  Bližšie k tomu aby som prenikol do tajov, živej, ľudskej Eleanor. Human El je súčasná a nie je na predaj!"

Shelby sa stala populárnou vďaka úspechom svojho otca, ktorý jej meno povýšil na renomovanú značku a svoje prednosti začala bezostyšne ukazovať na verejnosti. Bola a stále je nádherná. Jej tvary nestrácajú zmysel a s odkazom na časy predošlé sa dodnes pyšne vystatujú svojou jedinečnosťou. Uhladená agresivita v titanovej šedej bola jedom a liekom zároveň.  

Pokojné detstvo, normálne bláznivá kapitola teenage, dospievanie pod taktovkou života. Profilovanie charakteru, formovanie finálnych tvarov, nadobúdanie cenných skúseností a učenie sa na vlastných chybách. Takýto bol vývoj slovenskej El, ktorý pokračuje cestou k naplneniu predstáv o dokonalom bytí. Stala sa z nej exkluzívna bytosť, ktorej podstatu pozná iba pár vyvolených. Vraví sa, že je lepšie jeden krát vidieť ako sto krát počuť. Ja tvrdím, že je najlepšie cítiť a prežiť. Iba tak sa človeku dostane skutočného poznania. 

"O plechovej americkej kráske som už veľa počul, raz videl jej dokonalú repliku, ale nikdy nemal možnosť ju osobne spoznať a cítiť. Rešpektujem jej minulosť, jej vývoj a status legendy. Pompézny 6,7 litrový 8 valec s výkonom 525–770 koní z nej robí skutočný american muscle car a môžem len pochvalne pokyvovať hlavou. Zrýchlenie z 0 na 100km/h za 4,5 sekundy a maximálna rýchlosť 275 km/h sú na jej dobu neuveriteľné čísla a ja si ju za to vážim. Má charakter, má svoju bublavú povahu a vie sa odmeniť rovnako ako pomstiť. 

O ľudskej Eleanor som zo začiatku veľmi málo počul, pár krát ju videl, vôbec nepoznal a jednoducho iba vedel, že existuje. Musel by som klamať a znelo by to ako klišé, pokiaľ by som tvrdil, že ma najskôr zaujala jej vnútorná krása. Pokiaľ by Fiat Panda vyzeral ako Ferrari, rovnako by som neskúmal aký má motor a výbavu ale len potichu slintal. Áno, fantastický podvozok bol predmetom môjho záujmu pri prvom vizuálnom kontakte so živou slovenskou Eleanor. Lenže Ferrari nie je pre každého a aj pokiaľ by to bola vnútri Panda, nemal som to v daný moment ako zistiť. Som však príliš zvedavý a dnes už viem, že human El nie je Panda. Ani zďaleka. Rázny a pevný postoj, ladné pohyby a držanie tela s extra dávkou ženskosti. Chôdza s dostatočnou ale neprehnanou porciou sebavedomia a akejsi nenútenej voľnosti. Krivky, prejav, charakter, inteligencia a schopnosť vyvolávať emócie, to všetko som už mohol vyskúšať a cítiť. A môžem stále pokračovať, chcem pokračovať, pretože je to prudko návykové. A jazdné vlastnosti? Unlimited!"

Písať nejaké neforemné porovnanie auta a ženy sa niekomu bude možno zdať nepatričné, úchylné, drzé, či dehonestujúce. Absolútne nie. Tieto dve Eleanor majú niečo spoločné. Sú jedinečné! A ja tú americkú chcem cítiť spoločne s tou slovenskou na Route 66.

Všetko najlepšie k narodeninám Lady El ...
 

Advertisement