Sandman 2V ako...Sedem SandmanKia XCeed 1,6 T-GDIRozhodnutieSandokanElektrický rytierCeed GTNáčelníkFocus STToto nečítajte!ElektroMechanikSky-G vs. Sky-DMs. MercedesOsem
Úvod / RLU / Aj ja, aj ty, aj ona. A on?

Aj ja, aj ty, aj ona. A on?

Nuž, kde začať. Asi najlepšie od úplného začiatku, Adama a Evy. Už tam sa formujú úplné odlišnosti medzi dvomi pohlaviami. Od Adama a Evy preskočíme až do roku 2006, kedy prvý krát, afro-americká aktivistka menom Tarana Burke, použila na vtedy celkom rozšírenej sociálnej sieti (MySpace), dnes tak často spomínanú „frázu“ MeToo... 

Tarana pochádza z Harlemu, je učiteľkou, aktivistkou a feministkou. Paradoxom je, že keď výraz použila prvý krát, vôbec nešlo o žiadne hnutie spojené so sexuálnym harašmentom/obťažovaním, ani nič podobné. Bolo to politické hnutie s názvom Grassroots. Hnutie MeToo, ktoré v dnešnej dobe nadobudlo celkom slušné globálne „krídla“, upozorňuje na  obete sexuálneho harašmentu/obťažovania hlavne na pracoviskách. Keďže sa toho chytili hollywoodské hviezdy ženského pohlavia, povedzme si úprimne, nadobudlo to taký americký charakter kampane. Žiaľ, faktom je, že bez vetra sa ani list nepohne, a keby to nemalo pravdivé základy, asi by to po prvých pár dňoch slávy zhaslo. Ale nie je to tak. Je to celospoločenský problém, ktorý tu bol, je a nemyslím si, že nebude v budúcnosti ohrozovať ženy – mladé, zrelé, staré, naše, vaše. 

Nie, ak by ste práve nadobudli pocit, že toto nebudete čítať, lebo sa z toho vykľuje feministický článok, buďte v pohode. Nie som feministka, ani nemám také ambície. Ale mám oči. Ako to však súvisí s motorizmom? Možno nie úplne doslovne, ale badám akési premostenie na hnutie MeToo. Existuje niečo ako, nazvime to šikanovanie žien za volantom zo strany mužských vodičov. A sme doma. Priznávam, niekedy je ich nespokojnosť voči vodičkám opodstatnená. Ale nie vždy! Ani ja si servítku často pred ústa nedávam, keď som v aute sama, a vidím že sa to (ona, ale aj on) moce tam kde nemá, a nalepená na čelnom skle, smrť v očiach, mysliac si, že je v práve, vám ukazuje vulgarizmy, nebodaj nechápe, kde je problém. Prečo? Veď ona je tá obeť MeToo. Tým, že je to jednoducho fakt,  dané prírodou, technickou zdatnosťou, ale aj mozgovou štruktúrou, či sa nám to ženám páči, alebo nie, MOTOWORLD je na 90% mužská záležitosť. Pán Boh nám nerozdeľoval schopnosti fifty –fifty. Čo by to bol za nudný svet?  Treba to priznať, že vy ste lepší, resp. ste v prevahe vo svete motorizmu. Ale to vám nedáva právo, že na nás/ženy budete vytrubovať, ukazovať päsť, resp. inú časť hornej končatiny, nebodaj nás zablokujete a donútite si vypočuť vaše urážlivé reči na adresu šoférskych schopností/neschopností žien. To predsa nie je gentlemanské, a myslím si, že je to pod vašu úroveň. My tiež na vás nekričíme, keď neviete spustiť práčku, alebo navariť obed. Ide však o to, že či sa to týka všeobecne obťažovania, sexuálneho obťažovania alebo obťažovania na cestách, stále je to o ľuďoch. Vždy je to na ľuďoch, na jednotlivcoch, resp. ich inteligencii, psychickom rozpoložení a možno aj frustrácie z niečoho v živote, ako sa k danej problematike postaví. 

Preto na vás apelujem, páni šoféri, namiesto toho, aby ste si vy vyrábali vrásky, a nám traumy, radšej sa nad tým pousmejte, a povedzte si, že aspoň budete mať čo porozprávať kamarátom pri pive. A my vám nebudeme robiť problémy, že si na naše/vaše autá polepíme nálepky so sloganom hnutia MeToo.


Autor: Amy Zaťková
Advertisement