Sandman 2V ako...Sedem SandmanKia XCeed 1,6 T-GDIRozhodnutieSandokanElektrický rytierCeed GTNáčelníkFocus STToto nečítajte!ElektroMechanikSky-G vs. Sky-DMs. MercedesOsem
Úvod / RLU / Parkujem ako debil

Parkujem ako debil

Parkovanie je taká obšírna téma, zahŕňajúca toľko spoločenských skupín, že je dosť možné že na niekoho v tomto texte zabudnem (#sorryjako). Zároveň sa hneď na začiatok ospravedlňujem tým, ktorí sú telesne a pohybovo postihnutí a predsa majú veľmi drahé a športové auto (pozdravujem všetkých 0,000000001%). Viem, že ste, a fandím vám. Vás sa samozrejme niektoré odseky tohto textu netýkajú. No ale teraz poďme pekne k veci. Parkovacích idiotov poznáme niekoľko druhov, takže si ich rozoberme pekne na drobné.

1.) Príde frajer do nákupného centra. Väčšinou má prémiové nemecké auto, ale už som videl všeličo. Sedí v aute sám, bez autosedačiek a v tom mu v jeho malom vychytralom mozočku skrsne myšlienka: zaparkujem na mieste vyhradenom pre rodiny. Miesto je širšie, preukaz mať netreba, nikto mi nič nedokáže a keby dačo, vyzdvihujem tu decká (true story). To, že potom nejaká mamička nemá kde zaparkovať a na bežnom mieste nevie ani poriadne otvoriť zadné dvere, aby z autosedačky vybrala svoje revúce decká, má u riti. Je to ignorantský čurák.

2.) Príde frajer do Fresh Marketu na svojom veľkom športovom SUV, ideálne s nejakými nevkusnými kolesami prestrelenými minimálne o dve čísla. Je tam celkom slušné parkovisko, aj parkovacích státí je dosť voľných. Lenže frajerovi to nestačí. Keby tam zaparkoval, ako by čajočky vedeli, že ten testament o vlastníctve malého pipíka je práve jeho? Radšej si teda dá tú námahu a vyštveria sa cez obrubník na chodník, kde auto odstaví rovno pred kaviareň, kde si plánuje potiť svoje miniguľky. Kámo, ten chodník je tam síce veľký a reálne asi nikomu nezavadziaš, ale je to mega smiešne, FYI. Navyše to pôsobí arogantne a ako by to vyzeralo, keby to tak všetci robili? Je to ignorantský čurák.

3.) Príde frajer do nákupného centra a jebne to krížom cez dve voľné parkovacie státia. Lebo on má drahé auto a takto sa nikto nepostaví vedľa neho a nikto mu ho nedoškriabe. Nuž, keby frajer z prvého príkladu nezabral miesto mamičke s deťmi, nemusela by parkovať medzi ostatnými autami. Ona si pri otváraní dverí môže dať pozor, ale vysvetlite to štvorročnému chlapcovi, ktorý sa ponáhľa do Dráčika. Takéhoto človeka je možné označiť iba jediným spôsobom. Je to ignorantský čurák.

4.) Príde frajer - neinvalid kamkoľvek a trvalo zaparkuje na mieste pre invalidov. Hádajte, čo... ;)Potom tu máme tzv. šedú zónu: ľudí, čo si kúpili získali preukaz ZŤP a veselo parkujú na miestach vyhradených pre invalidov, ale v skutočnosti netrpia žiadnym telesným postihnutím a ani neprevážajú telesne postihnutú osobu. Majú nanajvýš ľahkú cukrovku alebo dosť pravdepodobne nedovyvinutý mozoček. Títo parkovači sa v drvivej väčšine prípadov vyznačujú vlastníctvom veľkého, dlhého SUV a krátkeho krku. Sorry, ja viem, že zákon vám povoľuje stáť na miestach pre invalidov, ale neprikazuje vám sa za každú cenu správať ako hádajte, čo. Práve pred domom mám často využívané vyhradené miesto. Parkuje na ňom chlapík, čo je ochrnutý od pása dolu. Napriek tomu sa mu zázrakom podarí posadiť sa do auta a dokonca za seba natrepať aj vozík. Občas mám pocit, že mu je to miesto, chudákovi, malé. Keď tam potom vidím zaparkovať Escalade s opáleným oretiazkovaným zavalitým dépéháčkarom, ktorý maximálne tak kríva, aj to len preto, lebo mal ráno nezhodu s čivavou svojej frajerky, najradšej by som mu doprial tie čivavy dve.

Ale aby som nekydal na iba na ľudí s veľkými drahými autami, ešte viac ma nasierajú tí, ktorí majú skrátka v paži. Zaparkuje, otvorí dvere, prásk nimi do auta vedľa a on si ide spokojne ďalej. Extrém sú tí, ktorí cudzie auto pri parkovaní vedome oškrú a odídu preč, pritom zanechanie kontaktu by ich reálne nič nestálo. Sú predsa poistení. Ale aby si takéto niečo uvedomili, nemohli by mať v hlave najprv kvalitne nasrané. 

Na záver tohto výlevu spomeniem ešte jeden typ parkovania. Dotyčný parkuje na správnom mieste. Neprekračuje žiadnu čiaru. Ale stojí tam kurva dlhšie, než majú životnosť pneumatiky a kovové časti karosérie jeho auta. Hovädá, ktoré svoje auto zaparkujú na každodenne prepchatom sídlisku a potom ich tam nechajú s troma vyfučanými gumami hrdzavieť a obrastať burinou niekoľko rokov, pričom si okolo nich každý deň spokojne chodia do Tesca po žreby Mega prasa v žite - Olympijská edícia, mi extrémne lezú na nervy. A verím, že každému, kto večer nemôže nájsť to posledné parkovacie miesto, tiež.
 
Celý tento text je o parkovaní, ale v skutočnosti sa točí okolo ľudskej ignorancie a lenivosti. Mnohé s mnohým súvisí a keby neexistovali pablbi, ktorí sú schopní svojimi dverami rozmlátiť všetko čo stojí v ich dosahu, možno by bolo menej tých zámožnejších, čo vyhľadávajú kreatívne spôsoby parkovania. Samozrejme, že to nie je ospravedlnenie. Človek s novou Fabiou nemá o nič väčšie právo nebyť oškretý ako majiteľ Ferrari 458. Nakoniec je dosť možné, že pre majiteľa Ferrari je aj horibilne drahá oprava dverí na jeho pomery lacnejšia, než pre majiteľa Fabie. 

Takže - nebuďme ignorantskí čuráci.


Autor: RoLand
Advertisement