EQA - Prvá jazdaKráľovná KIA SorentoMercedes-Benz Triedy E Octavia RSRally KucherenkoHore bezEvolúciaRocknRollaCUPRA PortfolioMercedes-Benz GLE CoupéShooting Brake 2Avantissimo!Shooting BrakeSEAT Tarraco FRPiaty elementAudi A6 PHEVRaptor AirlinesE-lienBMW X7 Mustang a Marilyn
Úvod / Auto/Moto / Auto testy / BMW X5 xDrive 40i - Súbor svetov

BMW X5 xDrive 40i - Súbor svetov

„Pokús sa tak, aby bolo zjavné, že auto je užívateľsky variabilné. Súčasné, moderné a imidžové, mechanicky zdatné a k tomu použiteľné v dennej rutine. A prosím, nerob z toho X6“ . Zadanie pre fotografa bolo možno komplikované, ale myslím, že si s tým poradil veľmi dobre. Porozumel totiž výskytu nového BMW X5 a podarilo sa mu zachytiť a vytvoriť súbor všetkých jeho svetov. 

 

Svet č. 1 – moderne a štýlovo


Arctic Grey Brilliant Effect je jednoznačne odtieňom šedej, ktorá dnes letí. Na veľké prémiové auto sa hodí a vytvára silne protokolárny dojem. Dať autu týchto proporcií a grácie, nejaký obyčajný lak, je ako chcieť, aby si jeho ctihodnosť sudca vzal na pojednávanie kimono. Aj keď vo svetle slovenských reálií, by si niektorí mali vziať radšej vlastnú funkciu. Schopnosti novej X5 z pohľadu technologicko-digitálnych inovácii nezaostávajú za nastaveným trendom a už v základe alebo voliteľnom výbere nájdete presne tie položky, o ktorých by ste si mohli myslieť, že nie sú potrebné, ale potom ako ich vyskúšate, náhle chápete, že sú nevyhnutné. 

 

Vo vnútri sa bavorákom podarilo dosiahnuť akési novodobé spojenie, ktoré by som rád pomenoval ako modernú letargiu, v ktorej cítim silný prúd súčasnej architektúry s dotykom minulosti. Táto kombinácie je príjemná a vytvára istý druh dlhotrvajúcej hodnoty – inými slovami, mám pocit, že tento interiér nezostarne tak rýchlo, ako sa to autám od BMW donedávna stávalo. A páči sa mi aj pomenovanie BMW Individual čalúnenie Merino s rozšíreným obsahom Black – ono na čiernej koži a čiernej palubovke ešte rozšíriť obsah čiernej, to už je iný kumšt. V každom prípade, interiér vyzerá doslova ušľachtilo a sedí sa tam nádherne. 

Osobne vyzdvihujem funkciu a formu fungovania adaptívneho tempomatu v dopravnej zápche. S funkciou autonómneho zastavenia a opätovného rozbehu bez časového obmedzenia státia, som sa prvý krát stretol práve pri tomto BMW. Doprajte si funkciu, ktorú oceníte zakaždým, keď sa s autom dostanete do kolóny alebo dopravnej zápchy – naozaj, výrazne šetrí nervy, zvyšuje bezpečnosť a tlmí rast nepatričnej agresie. Okrem toho existuje mnoho ďalších užitočných balíkov funkcií od Travel & Comfort cez xOffroad až po balík Ambient Air, či balík Business Class. Výber je bohatý, zvážte, čo je pre vás vhodné, výhodné, alebo dokonca zdraviu prospešné (masážna funkcia sedadiel zatlačí výborne) a jednoducho, zaškrtávajte. 

Svet č. 2 – jazdecká spoľahlivosť


Testovať schopnosti auta v prostredí, kam sa počas svojho štandardného života pravdepodobne nikdy nedostane, sa môže javiť ako nezmysel. Ale potreba zistiť kam až siahajú schopnosti auta je pre mňa ako testera nutkavá a pre vás ako užívateľov a budúcich majiteľov doplňuje poznanie, že ste si vybrali správne. A pokiaľ raz budete chcieť, tak jednoducho môžete. BMW X5 bola aj je pre mňa, v rámci svojej kategórie, mechanicky správnym autom. A pokiaľ by ma pri kúpe nevyrušili iné faktory, volil by som práve testovanú motorizáciu 40i, čo znamená 3 litrový radový 6 valec s turbom, pijúci benzín s výkonom 250kW (340 k).  

Ten univerzálny pokoj, tá dokonalá uhladenosť chodu motora a akustického, ... ticha, počas jazdy bola naozaj fantastická, porovnateľná s úrovňou komfortu cestovania vo veľkých limuzínach. A nie len motor, ale auto ako celok pracovalo absolútne nenútene a vyvolávalo dojem, že má, vo všetkých smeroch našich očakávaní, obrovské rezervy. Kultúru cestovania znásobuje jednak dokonalo vychované stádo 340 koní a jednak príplatkové Akustické sklá (579 e – oplatí sa). Takto ukážkovú vyváženosť jazdy a zvuku zažívam naozaj iba v prémiovom segmente. Do toho všetkého dobrá hudba cez sústavu Harman/Kardon Surround Sound, parfémovanie interiéru, masáž celého tela a diaľničný jazdný zážitok je zaručený. 

Medzisvet č. 2.1. - odsek na „M“


M špecifický výfukový systém. M brzdy. M Šport diferenciál. Športová automatická prevodovka. Integrálne aktívne riadenie. Športový kožený volant M a to všetko v optickom-mechanickom podtóne športovosti BMW. Potvrdzujem!! Toto nie sú len marketingové kecy, tieto veci naozaj fungujú a napomáhajú gradácii pocitu, že aj za volantom veľkého a ťažkého SUV si vodič môže dopriať trochu toho športového naplnenia.  

Svet č. 3 – nadštandardný úžitok


BMW X5 2019 je jedno dospelé SUV, ktoré si zaslúži označenie úžitkové, v tom najkrajšom slova zmysle užívateľského automobilového nadštandardu, pretože je dokonalo  rodinné, pracovné, víkendové, cestovné, pohodlné a interne rozľahlé. X5 je, pre mňa osobne auto, ktoré potvrdzuje zbytočnosť výskyty modelu X6, ale napriek tomu mu veľkoryso ponecháva životný priestor. Je veľké, je agilné, ovládateľné, dokonca žensky pochopiteľné aj uchopiteľné, pekné, bezpečné a návykové. Nové BMW X5 je, v prípade dostatočne statočného príjmu (testovaná konfigurácia stála 105.828 EUR s DPH), jedno výborné, univerzálne auto dneška a to vravím pri plnom vedomí a bez zjavného nátlaku, napriek tomu,  že výskyt a účel SUV nepovažujem za životnú nutnosť.

 

 

Autor: Marek Varga, Foto: Andrej Šuhaj – spayza.sk