INEOS GrenadierFL5Alfa samicas Dominikou
Úvod / Auto/Moto / Auto testy / BMW X6 40d – Ego wellness

BMW X6 40d – Ego wellness

Fantastické auto. Úžasné. Neuveriteľné a závideniahodné. Všetko je pravda. Z pohľadu úspechu, ktorý priniesla poctivá práca a skutočné snaženie, roky odriekania a prebdených nocí, súhlasím, aby si ktokoľvek, kto si to zaslúži, kúpil veľké a drahé auto, pokiaľ mu po ňom srdce piští. Nemám s tým absolútne žiaden problém. Mám problém s tým, ako národ zaradil niektoré modely značky práve kvôli teatrálnosti, hlúposti a namyslenosti z falošného úspechu niektorých ich vodičov. Samozrejme, že pokiaľ vidíte blbca, čo sa s X6 kou agresívne tlačí niekde do križovatky, stojí na parkovacom mieste invalida a nemá označenie alebo nedá smerovku, preradí sa a obmedzí vás, vytrubuje ako zmyslom zbavený na autá pred sebou, ktoré stoja v zápche a nemajú kam uhnúť atď., ihneď ho zaradíte. Treba si však uvedomiť jedno, to auto za to nemôže!

Potom sa stane, že si 60 ročný pán dopraje svoje vysnívané BMW, a keďže v ňom drieme stále kus chlapca, ktorý miluje športové autá, vyberie X6, pretože už predsalen chlapcom nie je a do Z4 sa nenaskladá, ale stále chce mať istý pocit výnimočnosti. Gratulujem a teším sa! Lenže tento pán vyjde so svojím novým autom na križovatku a prvé, čo si o ňom ľudia pomyslia pramení z predsudku, že opäť ďalší politický zlodej alebo vagabund! A toto považujem za zvrátené. Ak spoločenská situácia vychováva ľudí tak, že si myslia už len to najhoršie, nikomu neveria a každého sa boja, tak nadobúdam nepríjemný pocit, že v tejto krajine nechcem ďalej žiť! Ja si chcem kúpiť akékoľvek auto bez toho, aby ma automaticky zaradili do jeho pseudo kategórie, ktorú vykonštruovala táto doba!
 
K veci. BMW X6 bolo pri svojom vzniku v roku 2007 (predstavenie vo Frankfurte nad Mohanom) kolená podlamujúcim dizajnovým nápadom. Terénne auto so športovým dizajnom. Wau! Za terénne sa všeobecne považovalo každé auto s vyššou svetlou výškou a keď sa k tomu pridala podoba športového „kupé“, ľudia spaníkárili a začali húfne skladať zálohy. Platí to doteraz s výnimkou tej paniky. BMW X6 je na Slovensku a ďalej smerom na východ veľmi žiadaným modelom. A tu sa dostávame k základnej otázke tohto testu, ktorý nepriamo vyznieva aj zo samotného titulku. Prečo?Pravdepodobne preto, že národy na východ od Berlínskeho múru stále nedospeli (napriek toľkým rokom) k poznaniu alebo presvedčeniu o podstate efektivity využívania automobilu. Stále je v nás pevne zakorenená predstava, že auto je symbol spoločenského postavenia. Áno, je vidieť a je veľké a každý hneď vie, že stálo veľa peňazí. Ale potrebujeme práve toto auto? Prípadne naozaj sme si za tie peniaze nemohli dovoliť niečo rovnako luxusné a praktickejšie? Samozrejme že mohli. BMW však presne zasiahlo potreby zákazníka tohto typu. Ukázať sa. Ukázať, že mám. Dokázať si, zmiernim to, potvrdiť si alebo ujistiť sa, že som žiadaný, že som úspešný a nechať si pomasírovať ego, keď sa za mnou obzrú pôvabné dievčatá, ale pokojne aj hlavami uznanlivo kývajúci chlapi.

Na druhú stranu. BMW ako výrobno-obchodná spoločnosť vymyslelo produkt, ktorý okrem toho, že masíruje ego, dobre vyzerá aj výborne funguje. Je žiadaný a zákazník je po kúpe spokojný a bude sa vracať. Môžete si v obchode priať niečo viac? Nová X6 oproti tej starej zjemnela v dizajne, viac detailov si môžete prečítať v našom prvom teste a konkrétny testovaný kus pribral ešte viac komfortu a luxusu na palube. Koža Merino z programu Individual s označením Cryollobraun hnedá vyzerá fantasticky. Prešívanie, spoje a celkové prevedenie je bezchybné. Auto bolo nabité elektronickými systémami a malo dnes vcelku populárnu šedú metalízu Spacegrau Metallic.Spomeniem hlavne BMW Night Vision s funkciou Dynamic Light Spot, geniálne LED diódové stretávacie svetlá, ktoré vám vykresľujú nebezpečenstvo kolízie. Skenujú pohybujúce sa objekty a ukazujú vám ich na obrazovke. A okrem toho geniálne svietia. Bang & Olufsen High-end Surround ozvučenie vám prinesie naozaj hodnotný hudobný zážitok. Mobilná kompatibilita s rozšírenými funkciami pre smartphone telefóny, a toto si verím, prečítajú všetcí tí, čo majú za jazdy mobil na uchu, je balík možností, ktorý dokáže spojiť váš drahý telefón s vašim drahým autom a vytvorí priestor na bezpečné, nekonečné telefonovanie, milé dámy a vážení páni podnikatelia v teplákoch!

Nastupovanie do vysokého, širokého a bočnými imidžovými prahmi vybaveného BMW X6 je vlastne dosť náročné a v zimnom období je tu veľký potenciál sa zašpiniť. Posed za volantom je delikátny a doslova športový. Oproti testovanému BMW X5 ste oveľa viac zasadení za volantom a všetko v interiéri vás príjemne obklopuje. Pre chlapov: atmosféra na palube je tak dynamická, že napriek dostatočnému intelektu a rokov skúseností sa v prvom momente v X6 chováte ako pojašené decko. Chcete prudko pridávať, brzdiť, ostro zatáčať – akoby vás auto k tomu nútilo. Neviem, čo je toto za psychický stav, ale faktom je, že X6 funguje dobre aj v exponovaných situáciach. Štandardom je jeho nedotáčavý charakter pri prejazde zákrutou, ale v prípade, že viete ako, jazdíte s X6 v ľahkých powerslideoch. Zatáča na tak mohutné auto výborne a celkové ovládanie pôsobí ľahko a agilne.Jazdný prejav 3 litrového, 6 valcového, diesel motora s výkonom 230kW (313k) a krútiacim momentom 630Nm je krásne utlmený. Auto je veľké, mohutné a preto neexistuje dôvod, prečo by vás malo otravovať nejakou spätnou väzbou. Vy ste jednoducho rýchli, zadok si veziete v ťažkom nadštandarde a na to všetko máte dobrý  pocit, že riadite nekonvenčné auto. Na 100km/h zrýchli za 5,8 sekundy! Maximálna rýchlosť 240km/h! Je potrebné viac? Isteže nie. Dynamika tohto kolosu je výborná, spotreba na hmotnosť a veľkosť netypická. Bez problémov sa viete pohybovať okolo číslice 7 a pokiaľ sa posnažíte, pokojne klesne na 6 litrov nafty na 100km.

Vlastníctvo a jazda s BMW X6 40d je ako pobyt vo wellness centre so špeciálnym, individuálnym programom. Kde sa všetci starajú o to, aby vám bolo príjemne a aby ste vyzerali dobre. Neviem odhadnúť aký je pomer bohapustej ego masáže a skutočne zaslúženého relaxu, ale viem, že BMW X6 vám budú závidieť viac ako X5, v ktorej je viac miesta, viac pohodlia v rámci denného užívania, ktorá je jednoducho praktickejšia, rodinne vhodnejšia a poskytne vám rovnakú porciu luxusu. A preto na konci, či chceme alebo nie, stále vzniká otázka. Prečo to všetko? 


Autor: Marek Varga, Foto: Pavol Gemeiner
Za spoluprácu ďakujeme PRI MLYNE HOTEL A RESTAURANT s.r.o.