INEOS GrenadierFL5Alfa samicas Dominikou
Úvod / Auto/Moto / Auto testy / BMW XM - Emirates

BMW XM - Emirates

Dubaj a Versace. To boli prvé slová, ktoré mozog poslal na čelo okamžite potom ako som zbadal nové XM. A k tomu veľmi obtiažne pochopenie pre silné pnutie invečnej dekorácie - všade a všetkého. Už táto veta sa chápe ťažko. Nové BMW XM absolútne zotrelo všetky domnienky a predsudky o strohej kozervatívnosti a chladnej kreatíve tejto značky. XM je riadne cez, všetky modré i červené linky vlastného loga.


Pôsobí obrovsky. Vo farbe Cape York Green so zlatými dekoráciami šíri okolo seba atmosféru ako keď arcibiskup Marek a patriarcha Kiril vysväcovali kostol Petra a Pavla v Karlových Varoch. Solídne, s vierou a v zlate! Váži ešte viac ako vyzerá. 2785 kg je hodnota, ktorá vzbudí úctu aj vo svete malých nákladiakov. A pochopiteľne, má motor, ktorý s tým všetkým vie pohnúť tak, … že sa spolujazdkyni vyhrnie tričko.


Interiér tejto spaceship “z Emirátov”, rovnako ako exteriér, neposkytuje žiadne konzervatívne spojenie s pôvodným myslením BMW. Koža Merino vo farbe Deep Petrol za 2584+, čalúnenie palubovky, semišové stĺpiky, tvary, architektonické zákutia, mriežky a ďalšie, ťa vtiahnu do atmosféry ozajstného luxusu. K tomuto auto snáď existuje protokol o nosení vhodných doplnkov - okázalé hodiny, prstene, náramky, či imidžová palička so zaliatym hadím zubom v rukoväti sú nutnosťou.


4,4 litrový 8 valec v hybridnej spolupráci s elektro vecami má pohyblivú škálu výkonu až do 748 koní. Ten môj erdžal systémovou silou 653 koní, 800 Nm a posielal to na všetky 4 kolesá s príjemnou preferenciou zadnej nápravy. Zrýchlenie na stovku za 4,3 sekundy je dobrý údaj, ale má zlé prevedenie, masa okolo teba nedá pocítiť, že by sa za oknami dialo niečo dramatické. Maximálka klasicky obmedzená na 250 km/h a pocit, že v pružnom zrýchlení na diaľnici zahanbíš 911 Turbo, je nesprávny. 
Plug-in hybrid. V mojom svete je to nadávka, vo svete XM je to schopnosť nájsť nabíjačku s pozlátenými konektormi - poväčšine ju máš vo vlastnej garáži a ručne pleteným káblom z najsvätejšej časti Indie. Elektrický dojazd som neriešil, test na pár hodín dovoľuje maximálne držať pedál plynu prilepený na podlahe alebo len tak stáť na červenej a s otvorenými ústami sa kochať autom, sebou i pohľadmi okoloidúcich.


Cena 187.697€, 12 farebných kombinácii so zlatými doplnkami a schopnosť precítiť, že naozaj chcem XM, je kombinácia pre ikonický typ mentálneho nastavenia. Pociťuješ absolútnu finančnú slobodu a popri tom trpíš kompulzívnou potrebou to oznámiť širokému okoliu v hmotnej realite. A preto predpokladám, že do 527 l kufra nikdy nič nenaložíš, svetlú výšku 220 mm v teréne nikdy nevyužiješ a 69 litrovú nádrž budeš plniť dvakrát denne. Good Luck!


Autor: Marek Varga