Caddykoľvek 5EQA - Prvá jazdaKráľovná KIA SorentoOctavia RSRally KucherenkoHore bezEvolúciaRocknRollaCUPRA PortfolioMercedes-Benz GLE CoupéShooting Brake 2Avantissimo!Shooting BrakePiaty elementAudi A6 PHEVRaptor AirlinesE-lien
Úvod / Auto/Moto / Auto testy / Ford Mustang a slovenská Marylin

Ford Mustang a slovenská Marylin

Pokiaľ by mi v mojom vysnívanom aute niekto a je naozaj jedno kto a ako nežné by to stvorenie bolo, vyložil svoje nohy na palubovku, nebodaj na volant, zrejme by sa o pár sekúnd stal mentálnym invalidom. Takú sprchu expresívnych výrazov v takej kadencii a rozsahu, by jednoducho nemohol zvládnuť a zároveň zostať duševne zdravý. 

 

Človek však starne, stáva sa skúsenejším, má viac porozumenia a dokonca, pokiaľ sa mu podarí, je uvedomelejší a dokáže zahliadnuť aj samotnú podstatu veci. A jedným z vizuálnych vyjadrení pochopenia výskytu auta akým je súčasný Ford Mustang, môže byť spojenie stroja a bytosti, ktorá k nemu výhradne patrí. A pokiaľ táto bytosť existuje, oželiete volanty aj palubovky a budete sa len kochať tým, akú symbiotickú krásu ste si to zaslúžili. A preto si myslím, že pokiaľ milujete svoj Mustang, jednoznačne k nemu máte aj svoju Marylin. 

 

Chlapi sú len veľké deti, ktoré sa chcú neustále hrať. Všeobecne, deti sa vyslovene potrebujú hrať, pretože to nabudzuje ich kreatívu, samostatné uvažovanie a pôsobí na duševný rozvoj. Keďže aj my chlapi sme deti, nutnosť hrať sa je očividná! Niektorí sa vymkli štandardom a hrajú sa varením, iní šijú alebo kŕmia pavúky no a my ostatní, navrávajúc si, že sme normálni, inklinujeme k autám. Ideálne k takým, ktoré nevyzerajú ako 26 ďalších na ulici, ktoré neznejú ako starkin dosluhujúci kohút a nestoja ako vrecko cibule Clever. Rafinovanosť tých veľkých, chlpatých (rozumej chlapských) detí spočíva v tom, že oni za tie hračky míňajú hromadu peňazí, mnohokrát na úkor všadeprítomného rodinného (rozumej manželkinho) rácia alebo nedeľnej žemľovky. Celé je to však absolútne úžasné a správne, pretože toto je jeden z mála momentov v živote dospelých mužov – keď si plnia sen a na chvíľu sú čistí, nevinní a absolútne slobodní ... ako malé deti! 

Mustang je americká záležitosť. Amerika je krajina slobody a neobmedzených možností, vravia oni a majú na to aj samostatne stojacu sochu. Ako presne to myslia, respektíve ako presne to je, nech si každý zodpovie sám a ja sa budem s radosťou venovať tomu, ako tieto zvolania a frázy zapadli do skeletu posledného z Mustangov. 

 

Keď mi raz počas fotenia prvého Mustangu náš fotograf a kamarát Paľo povedal, že sa mi hodí, cítil som nesmiernu vďačnosť a pochvalu za to, že niekto vidí ako veľmi mám toto auto rád. Poctivé železo, poriadny motor, chlapský prejav, zvuk, charizma a svojská kultúra pouličného bitkára, to všetko Mustang má a nič z toho nemusí predstierať. A presne takto opísaní chlapi zaujímajú snáď všetky ženy sveta, bez výnimky. Ono je to totiž dané poslaním ľudstva samotného. V tej najhrubšej podstate chcú ženy silného jedinca, ktorí ochráni. Chcú istoty a duševnú vyrovnanosť autoritatívneho samca. A muži, tiež v hrubej podstate, potrebujú jedine, ... vyprázdniť nádrž a ... nádrž. A pokiaľ je okolo toho hluk, smrad spálenej gumy, prchavé pohľady kaderníkov a vábivé pózy a výkriky žien, sme spokojní. Ok, môže sa doplniť chladené pivo a playstation, v onej hrubej podstate sme schopní to zladiť. 

Všetko s povahou dátového opisu bolo zosumarizované v prvom článku tohto amerického ponykáru. Tak mu vravia majitelia vraj skutočných muscle-cars, ktoré síce majú viac svalov, hrán, lacných plastov a menej intelektu, ale sú extrémne dôležití preto, aby sme pochopili, že Ford Mustang nie je výhradne tupé americké auto. Súčasný Chevrolet Camaro sa mne osobne páči, veľmi. Ale nekúpil by som si ho, pretože pôsobí ako telocvikár v najnovších handrách Adidas, ... z výpredaja. Dodge Challenger, rovnako pecka. Ten je ešte ďalej, pretože toto je čistý baseball plný fľusancov,, hlasného grgania, žuvacieho tabaku a gatí mastných od tučných hotdogov. A brucháči s ryšavými fúziskami z Kentucky s plechovými šerbľami na hlavách, tomu vravia „poriadna amerika“. Popri týchto obroch vyzerá Ford Mustang ako atleticky nadaný, najkrajší muž Ameriky s upozornením, že na ňom nie je teplá ani jediná cverna zo šatky Gucci. Čo by malo v preklad znamenať, že Mustang je dostatočne mužné auto s autoritou a zároveň zmyslom pre vizuálne umenie. Aj keď pozriem do minulosti, bol vždy jeden z tých pekných amerických športiakov, pokým konkurenční svalnáči vyzerali ako fotky v nízkom rozlíšení.  

Ešte aj dnes sa stretáva s otrepanou frázou, že vie jazdiť iba rovno. Že nevie zatáčať, pretože je to len tupé americké auto bez schopností. Všetci tí, ktorí to tvrdia, by si mali sadnúť do príplatkového Recara a nechať sa odviezť, niekým, kto tomu rozumie. Nech vám ten atmosférický 8 valec cez zadnú nápravu ukáže ako sa dnes jazdí ... po americky. Ale ono nejde len o to, že si Mustang zapáli zadné pneumatiky na počkanie, že vie zatočiť, že reakcie motora sú skvelé a že má aj manuál, ktorý je naozaj výborný. Mustang ma chytil práve na poctivosti svojho bytia. Vôbec som neriešil adekvátnosť fyzickej hodnoty, ktorú za svoje prachy dostanem. Najviac ma totiž zaujala skutočnosť, že v tomto aute je potrebné si veci odrobiť, zaslúžiť, odmakať a to na konci dňa spôsobí, že ste na svoje „jazdenie“ oveľa viac hrdí ako v premotivovanom supermodernom elektricko-plasticko-kozmickom, recyklovateľnom hyperšporte.  

Mustang je poctivec a vyzerá perfektne. Akoby posledný mohykán s odkazom z minulosti. Odkazom na jazdenie, cítenie, vzrušenie a pokojne aj romantickú lásku. Ford Mustang je silný, rýchly, pekný a budí rešpekt. Jednoducho je to americký mačo. A reagujú naň naozaj dobré baby. Takže chlapi, vy ktorí ešte len hľadáte svoju Marilyn, ...

 

 

Autor: Marek Varga, Foto: Pavol Gemeiner, Model: slovenská Marylin