BMW XM rozhovorEnyaq iV finalista 2022Opel Astra Sports TourerPrvá dámaEQVRally KucherenkoRaptor Airlines
Úvod / Auto/Moto / Auto testy / Hyundai i20 N Performance – Zábava na každý deň

Hyundai i20 N Performance – Zábava na každý deň

Hyundai i20 N nás pri prvých jazdách na okruhu presvedčil skvelou priľnavosťou prednej nápravy, výbornou trakciou a spoľahlivosťou, dva dni ostrých jázd zniesol bez akýchkoľvek technických problémov. Aký je však v reálnom svete slovenských ciest, mimo hladký a gumou pokrytý asfalt? 

Po prvých desiatkach kilometrov som na otázku „Aké je?“ odpovedal, že charakterom má baby N celkom blízko ku GR Yarisu a trvám na tom aj po skončení testu. Hyundai postavil malý, veľmi ostrý hatchback a z dostupnej techniky vyťažil maximum zábavy pre vodiča, v niektorých momentoch možno až na hranu každodennej použiteľnosti. 

Základnou ingredienciou receptu na zábavu je nízka hmotnosť 1.190 kg. V spojení s výkonom 204 koní dostupným v rozsahu od 5.500 do 6.000 ot/min. a maximom krútiaceho momentu 304 Nm (pri funkcii overboost v rozsahu 2.000 až 4.000 otáčok za minútu, štandardne 275 Nm v rozsahu 1.750 až 4.500 otáčok za minútu) poskytuje aj malé eNko výbornú dynamiku, ktorú vďaka výraznej zvukovej kulise a hmotnosti ušetrenej na zvukovej izolácii vníma vodič veľmi intenzívne. Nárast výkonu je príjemne gradujúci, to najlepšie z motora dostanete nad hranicou štyritisíc otáčok.Zrýchlenie z nuly na 100 km/h trvá len 6,2 sekundy (pre porovnanie i30 N s manuálom 5,9 sekundy) a maximálna rýchlosť je 230 km/h. Manuálna šesťstupňová prevodovka ponúka aj funkciu kontrolovaného rozjazdu (Launch Control), ktorá funguje obdobne ako pri automatickej prevodovke. Po jej aktivácii v menu a nastavení otáčok motora (štandardne 4.000, môžete ísť nadol až k 3.000) zošliapnete spojku, zaradíte za jedna a akcelerátor ide na podlahu. Nečakajte ale, že po náhlom uvoľnení spojky sa vám podarí ukážkový štart, treba sa s tým trochu pohrať. A keďže auto vtedy dostáva poriadne zabrať, radšej som si užíval zrýchlenie v pozdĺžnom smere na vyšších prevodových stupňoch a po každom ubratí plynu som sa tešil zo streľby do výfuku.  

Hyundai i20 N však nie je len o zábave v priamke, práve naopak. Svoj talent naplno ukázal na našom obľúbenom kopci a priľahlých cestách záhorského Nürburgringu. Predná náprava na mokrom povrchu verejného asfaltu síce márne bojuje o trakciu, ale na osychajúcej ceste mechanický samosvor účinne pomáha s prenosom výkonu. Na suchom povrchu je priľnavosť prednej nápravy ukážková, naopak zadok si dokážete rozhodiť kedykoľvek, stačí prudšie zalomenie do zákruty. Riadenie je podobne ako odozva motora, medziplynu, stabilizácie a zvuku motora nastaviteľná v troch úrovniach, ja pre riadenie odporúčam základné Normal, ostatné dva stupne sú zbytočne tuhé bez toho, aby prinášali viac kontaktu s vozovkou. K dispozícii máte štyri základné jazdné režimy (N Grin Control System), od Eco, cez Normal a Sport až po režim N. Dvojica belasých tlačidiel pod volantom zároveň umožňuje nastavenie individuálnej konfigurácie do režimu Custom 1 a Custom 2, ja som napríklad v jednotke mal riadenie Normal a vypnutú funkciu medziplynu (rozmiestnenie pedálov je ideálne pre vlastnú tvorbu), v dvojke bolo všetko v najdrsnejšom nastavení.  

Na rozdiel od väčšieho brata má i20 N len pasívne tlmiče a podvozok je v spojení so spevnenou karosériou naladený nekompromisne. Na rozbitých okresných cestách, ale aj v meste, by mu svedčalo viac poddajnosti, v kombinácii s pneumatikami s rozmerom 215/40 R18 je na môj vek až príliš tvrdý. Verím však, že mladšej cieľovej skupine to nebude zásadným spôsobom prekážať ani pri dennom používaní. 

Brzdy. Fungovali bez výhrad, na kopci však bolo miestami cítiť jemnú únavu, hoci brzdová sústava je veľkosťou na váhu auta pomerne veľkorysá. Vpredu majú vetrané kotúče priemer 320 milimetrov (x 28), vzadu je to pevných 262 milimetrov (x10). Rozmiestnenie pedálov a predovšetkým nastavenie elektroniky umožňuje aj brzdenie ľavou nohou.   Interiér poteší výbornými športovými sedadlami s integrovanými opierkami hlavy a príjemne nízkym posedom, perfektným volantom a mladá generácia sa bude tešiť aj z digitálneho prístrojového štítu a širokej možnosti individuálnej konfigurácie jazdných režimov. 


Ako zástanca klasických analógových budíkov však musím aj ja priznať, že zobrazenie prístrojovky v režime N (a Custom 1 a 2) je fantasticky prehľadné.Aj ostrý Hyundai i20 N disponuje množstvom asistenčných systémov, ale špecificky pre model N je zaujímavosťou rozpoznanie dopravnej značky „dvojitá zákruta“. Po jej zistení ponúkne palubný systém voľbu režimu N, ktorý je ale potrebné potvrdiť stlačením tlačidla „ok“. Na zadných sedadlách je dostatok priestoru pre dvoch dospelých (s mojou výškou 176 cm som si za seba pohodlne sadol), pomerne vysoko umiestnené sedáky poskytujú dobrú oporu pre stehná a ešte sú aj vyhrievané v dvoch stupňoch. Len pre úplnosť, batožinový priestor s dvojitým vyberateľným dnom má základný objem 352 litrov, po sklopení operadiel zadných sedadiel a naložení po strop je to až 1.165 litrov.   

K vyhodnoteniu každodennej použiteľnosti patrí aj informácia o spotrebe. Motor 1,6 T-GDi disponuje technológiou kontinuálneho variabilne nastaviteľného otvorenia ventilov (CVVD), ktoré má znižovať spotrebu o 3% oproti systému bez variabilného nastavovania. Výsledok? Celková priemerná spotreba počas testu predstavovala podľa palubného počítača 8,3 litra na 100 km, minimum na mojej „ceste domov“ bolo 4,4 litra a pri snahe o úspornú jazdu nebol problém jazdiť za 5,0 – 5,2 litra na 100 km.  Hyundai i20 N je veľmi vydarenou vstupnou bránou do sveta ostrých kompaktov. Na jednej strane ponúka takmer politicky nekorektnú ostrosť a veľkú porciu radosti za volantom, na druhej strane môže bez zásadných obmedzení slúžiť ako auto na každý deň. Na slovenskom trhu sa baby N predáva len ako Perfromance verzia, teda už s mechanickým samosvorným diferenciálom a cena začína po zohľadnení aktuálneho bonusu na sume 23.390,- EUR.

Autor: Miro Vilím, Foto: Autor a Juraj Hrivnák (interiér)