FL5Alfa samicaVW ID.4 GTX videoVIDEOOpel Astra Sports Tourers Dominikou
Úvod / Auto/Moto / Auto testy / Hyundai i30 N DCT – Radosť z jazdy

Hyundai i30 N DCT – Radosť z jazdy

Automobilka Hyundai predstavila svoj prvý ostrý hatchback v roku 2017 a hneď na prvý pokus sa jej podarilo postaviť jedno z najlepších áut vo svojej triede. Do uvedenia faceliftu sa len v Európe predalo viac ako 25 tisíc kusov modelu i30 N a eNku sa už tradične darí aj na slovenskom trhu.   

Modelové omladenie i30 N prinieslo okrem sviežeho vzhľadu a symbolického zvýšenia výkonu niekoľko malých, ale zásadných vylepšení a popri stále dostupnej šesťstupňovej manuálnej prevodovke aj dlho očakávanú automatickú prevodovku. V našom prípade ide o osemstupňovú dvojspojkovú prevodovku so spojkami v olejovom kúpeli, príplatok oproti vynikajúcej manuálnej prevodovke je rozumných 2.000,- EUR. Popri očakávanému užívateľskému komfortu a lepšiemu zrýchleniu z nuly na 100 km/h (automat je rýchlejší o 0,5 sekundy) mnohí, napriek oficiálnym tabuľkovým údajom, očakávali aj lepšiu spotrebu. Ako je to nielen so spotrebou sme zisťovali v našom týždennom teste.

Motor 2,0 T-GDi má výkon 280 koní (+ 5 koní oproti predchodcovi) pri 5 200 ot./min., maximálny krútiaci moment 392 Nm (+ 39 Nm oproti predchodcovi) je dostupný v rozpätí medzi 1 950 až 4 600 ot./min. Maximálna rýchlosť je 250 km/h a zrýchlenie z nuly na 100 km/h je vďaka osemstupňovej dvojspojkovej prevodovke famózne. Nové i30 N je najlepšie zrýchľujúcim ostrým kompaktom s pohonom predných kolies vo svojej triede. Hodnotou 5,4 sekundy pri použití funkcie Launch Control poráža Hyundai všetkých ostatných konkurentov s pohonom prednej nápravy, vrátane výkonnejšieho Golfu GTI Clubsport. Aktivácia funkcie maximálneho zrýchlenia prebieha cez menu na dotykovej obrazovke multimediálneho systému a to pre každý štart opakovane. Okrem pádiel pod volantom je k dispozícii aj klasický volič prevodovky s bezchybnou logikou radenia (podraďovanie smerom dopredu, preraďovanie na vyšší prevodový stupeň smerom dozadu). Prevodovka poslúcha na povely pádlami bezchybne, pri dlhšom podržaní ľavého pádla bleskovo podradí na najnižší možný prevodový stupeň, pri radení nahor však aj v manuálnom režime preradí vyššie. Skutočný manuálny režim, teda bez odradenia vyššie, ponúkne prevodovka aj prostredníctvom pádiel pod volantom až v prípade, ak je volič prevodovky v manuálnej kulise. Pri radení pomáha aj svetelná signalizácia, otáčky pre radenie je možné nastaviť podľa osobných preferencií vodiča.  

Prevodovka N DCT prináša aj tri nové funkcie N Performance: N Grin Shift (NGS), N Power Shift (NPS) a N Track Sense Shift (NTS). N Grin Shift sa aktivuje tlačidlom na volante a na 20 sekúnd maximalizuje silu motora podradením prevodovky na optimálny prevodový stupeň. V podstate ide o obdobu riešenia, ktoré používa Porsche (Sport Response Button) a je to užitočné napríklad pri bežnej jazde na okresnej ceste. Bez ohľadu na zvolený jazdný režim stlačením tlačidla NGS získa vodič maximálny výkon napríklad pre bezpečné predbiehanie. N Power Shift sa aktivuje pri zrýchľovaní s viac ako 90-percentným využitím výkonu, pri radení smerom nahor nepríde k žiadnej strate pri prenose výkonu na kolesá a vodič má pocit lineárneho zrýchľovania. N Track Sense Shift rozpozná podmienky ideálne pre dynamickú jazdu, napríklad na pretekárskom okruhu, a aktivuje sa automaticky. Pri voľbe správneho prevodového stupňa a času preradenia využíva pásmo optimálneho výkonu. 

Okrem samotného zrýchlenia prináša nová dvojspojková prevodovka aj komfort automatického režimu pre každodenné jazdenie a pre mňa osobne to znamená výrazný benefit a posun auta k dospelosti. Podobne ako iné dvojspojkové skrine, aj DCT od Hyundaiu je pri podraďovaní do zastavenia relatívne hlučná, ale nie je to nič zásadne obťažujúce.  Pri facelifte bolo prepracované aj riadenie, ktoré funguje výborne a v každom z jazdných režimov má príjemnú váhu, v žiadnom z nich nie je preposilované. K skvelému pocitu z riadenia prispieva aj optimálna hrúbka volantu a výborne spracované, fyzické multifunkčné tlačidlá.

Hyundai i30 N má podvozok s adaptívnymi tlmičmi nastaviteľnými v troch úrovniach. Ani to najpoddajnejšie však nie je možné v kombinácii s deväťnásťpalcovými diskami označiť prívlastkom komfortné, nakoniec základný jazdný režim je označený ako Normal, slovo Comfort v jazdných režimoch nenájdete. Najostrejší režim N je pre použitie na slovenských komunikáciách príliš nepoddajný, preto odporúčam v režime N Custom zvoliť najmäkšie nastavenie a samozrejme, úplne vypnutú stabilizáciu. 

Podobne ako u predchodcu je k dispozícii možnosť voľby piatich jazdných režimov (Eco, Normal, Sport, N a N Custom). Počas testu som však prevažne používal len dva, Normal pre bežnú jazdu a N Custom pre zábavu na okresných cestách. V rámci zisťovania minimálnej spotreby sa k slovu dostal aj režim Eco. Minimálna spotreba na mojej skúšobnej trase pritom predstavovala pekných 5,7 litra na 100 km, bežná spotreba sa pohybovala od 7,4 do 8,3 litra na 100 km. Celková priemerná spotreba počas testu s vysokým podielom dynamickej jazdy predstavovala 10,6 litra/100 km. 
Na prednej náprave pracuje elektronicky riadený samosvorný diferenciál N Corner Carving Differential, ktorý v spojení so špeciálne pre Hyundai vyvinutými pneumatikami Pirelli P Zero HN zabezpečuje optimálnu trakciu pri výjazdoch zo zákrut.

Jazdný prejav eNka je príjemne chuligánsky, zadok si viete na brzdách alebo pri ubratí plynu odsadiť v podstate v akejkoľvek jazdnej situácii, či je to kruháč cestou do práce (hoci aj v režime Eco!) alebo obľúbený kopec. Výrazný zvukový prejav bol jedným z najcharakteristickejších prejavov modelu i30 N a dobrou správou je, že napriek faceliftu a filtru pevných častíc si eNko tento prvok svojej osobnosti ponechalo. Koncovky výfukov s vonkajším priemerom 13 centimetrov produkujú také hromobitie, že zahanbia akéhokoľvek konkurenta.  

Drobnými zmenami, ktoré po facelifte prispeli k lepšej jazde sú väčšie brzdy, predné kotúče majú priemer 360 mm (namiesto 345 mm), vzadu zostali pôvodné s priemerom 314 mm a kované devätnásťpalcové disky, ktoré ušetrili 14,4 kg neodpruženej hmotnosti.Interiér si zaslúži pozornosť v dvoch aspektoch dôležitých pre jazdu. Prvým zásadným prvkom sú výborné škrupinové sedadlá N Light Seats, ktoré odstránili jedinú zásadnú slabinu eNka v mojich očiach a za symbolický príplatok 500,- EUR ich rozhodne odporúčam. Druhou sú dostatočne veľké pádla pod volantom, škoda ich plastového prevedenia. Veľkú pochvalu si Huyndai zaslúži za ponechanie krásnych analógových prístrojov a svižný multimediálny systém s osobitným eNkovým menu.Záverom sa dostávame k cenám. Na slovenskom trhu je k dispozícii výlučne verzia N Performance, ktorá s automatickou prevodovkou DCT aktuálne začína na sume 34.390,- EUR a so všetkými príplatkami (nepotrebná panoramatická strecha za 1.200,- EUR, lak za 500,- EUR a športové sedadlá za 500,- EUR) sa dostanete najviac na sumu 36.590,- EUR. Fanúšikovia manuálnej prevodovky ušetria rovných 2.000,- EUR. Za mňa však novú automatickú prevodovku v eNku odporúčam a ak by som vyberal ja, rozhodol by som sa pre DCT.

Autor: Miro Vilím, Foto: Andrej Šuhaj – spayza.sk