EQA - Prvá jazdaKráľovná KIA SorentoMercedes-Benz Triedy E Octavia RSRally KucherenkoHore bezEvolúciaRocknRollaCUPRA PortfolioMercedes-Benz GLE CoupéShooting Brake 2Avantissimo!Shooting BrakeSEAT Tarraco FRPiaty elementAudi A6 PHEVRaptor AirlinesE-lienBMW X7 Mustang a Marilyn
Úvod / Auto/Moto / Auto testy / MINI John Cooper Works ALL4 Countryman – CAPS LOCK

MINI John Cooper Works ALL4 Countryman – CAPS LOCK

Ako vyplýva z názvu samotnej značky, MINI má byť malé. Vravia puristi. Táto skupina sa delí na očistec a hejt. Prvá časť si skutočne praje, aby MINI vyzeralo ako kedysi, malý, bacuľatý batôžtek s typickými očami a vlastnosťami pretekárskej motokáry, ale neprikladá význam evolúcii, pokroku, modernizovaní ani strategickému plánovaniu a invencii. Jednoducho nechajte nám prastaré dobré, britské MINI a je nám jedno, ako to spravíte! No cesta nie je vždy len dobre ubalený joint. No a hejteri? Snáď ani nie je dôvod to rozoberať. Sú tu, priniesla ich doba, ľudia stratení, nešťastní a mnohokrát presvedčení o svojom vyčnievajúcom intelekte, čítajúc život z wikipédie a od susedovho psa. A preto mi dovoľte oznámiť, že dnes je MINI aj MAXI a vôbec sa nehanbí za permanentný CAPS LOCK.

 

COUNTRYMAN JE KLASICKÝM PRODUKTOM TRHU, V KTOROM NASTAL DOPYT PO TOMTO DRUHU ÁUT. SUV ALEBO SKÔR CROSSOVER JE DNES VEĽMI ŽIADANÝM ARTIKLOM PRE APLIKÁCIU DENNEJ MOBILITY ĽUDÍ MESTSKÝCH AJ PRÍMESTSKÝCH. NO A ZNAČKA MINI LEN REAGOVALA NA DOPYT. COUNTRYMAN BY SOM DNES NEVNÍMAL AKO ZLO FIXNUTÉ NA ĽUDSKÚ MÁRNIVOSŤ, ALE SPÔSOB AKO VYJADRIŤ POVAHU A CHARAKTER ZNAČKY A ZÁROVEŇ OBCHODNE NEZAOSTAŤ A VYPLNIŤ PORTFÓLIO POŽADOVANÝM PRODUKTOM. JEDNODUCHÉ!

 

MINI JOHN COOPER WORKS COUNTRYMAN ALL4 JE COOL. JEHO ZJAV NEPOPIERATEĽNE EVOKUJE KLASICKÉ MINI, JEHO JAZDNÝ PREJAV POTVRDZUJE CHARAKTER MINI A JEHO FYZICKÁ EXISTENCIA V UŽ NIEKOĽKEJ PREMENE POTVRDZUJE, ŽE VYVOLÁVA ZÁUJEM (195 Countrymanov predaných na Slovensku za rok 2019). VPREDU NÁJDEME KLASICKÝ MINI KUKUČ S LED ORÁMOVANÍM VEĽKÝCH SVETIEL, KTORÉ VÝROBCA POPISUJE AKO LED SVETLOMETY S ROZŠÍRENÝM OBSAHOM. VERZIA JCW JE ZÁROVEŇ VÝRAZNÁ PREDNÝM NÁRAZNÍKOM S VEĽKÝMI NOZDRAMI A EMBLÉMOM JCW NA MASKE CHLADIČA. PROFIL VYVOLÁ ZREJME NAJVÄČŠIU KONTROVERZIU, PRETOŽE Z TOHTO POHĽADU JE TO NAOZAJ VEĽKÉ MINI, KTORÉ NIJAK NEUTAJÍ, ŽE BEZ PROBLÉMOV ODVEZIE 5 ĽUDÍ, DOSPELÁCKY BICYKEL ALEBO KUS NÁBYTKU. K ŽIVOČÍSNEJ RADOSTI MINI DNES PRIBUDLA AJ VÝRAZNÁ MIERA PRAGMATICKÉHO ÚŽITKU. A TAK TO CHCEME, NIE? 

ZADNÉ PARTIE PATRIA OPÄŤ K VÝRAZOVÝM PROSTRIEDKOM MINI. VEĽKÉ ČERVENÉ SVETLÁ SÚ SUPER A ICH VÝRAZNÝ PODPIS JE ROZOZNATEĽNÝ NA DIAĽKU. V SPODNEJ ČASTI NÁRAZNÍKA DISKUTUJÚ DVE OZAJSTNÉ KONCOVKY VÝFUKU A VĎAKA SRATKE JCW, BÝVA ICH DIALÓG VEĽMI PRESVEDČIVÝ. 

 

MI CASA ES TU CASA TI POVIE AKÉKOĽVEK MINI, IHNEĎ AKO SADNEŠ ZA VOLANT. COUNTRYMAN NIE JE VÝNIMKOU A JEHO ORGANIZOVANÝ CHAOS V INTERIÉRI JE DELIKÁTNY. PREPÍNAČE AKO Z VRTUĽNÍKA, VŠADEPRÍTOMNÁ FAREBNÁ HUDBA, INFANTILNÝ BUDÍK RÝCHLOMERA, OKNO Z PONORKY NAMIESTO DISPLEJA INFOTAINMENTU A OPÄŤ VĎAKA VERZII JCW, FUNKČNÉ ŠPORTOVÉ SEDAČKY, DOBRE UCHOPITEĽNÝ MULTIFUNKČNÝ VOLANT A NAOZAJ PERFEKTNÁ POLOHA ZA VOLANTOM. 

RÔZNORODOSŤ MINI JE ÚŽASNÁ AJ V TOM, ŽE MIERA JEHO PERSONALIZÁCIE JE VEĽMI VYSOKÁ. VYBERTE SI FARBU LAKU (TESTOVANÝ LIGHT WHITE VYZERÁ SUPER), FARBU STRECHY, FAREBNÉ PRUHY NA KAPOTE, NAKONFIGURUJTE SI VÝBAVU, ČI FARBU INTERIÉRU (V TESTE DINAMICA/KOŽA KOMBINÁCIA CARBON BLACK), JEDNODUCHO, SPRAVTE SI SVOJE VLASTNÉ MINI, MOŽNOSTÍ JE NEÚREKOM. POKIAĽ VŠAK CHCETE BYŤ NAOZAJ ŠPECIÁLNI, JOHN COOPER WORKS PRESNE VIE, ČO VODIČOM VYŤAHUJE KÚTIKY ÚST, ČO SA DEJE SO SRDCOM PETROLHEADA V PRESNE VYKRÚŽENEJ ZÁKRUTE A AKO POSKOČÍ NÁLADA, KEĎ SI MOTOR ODPĽUJE DO VÝFUKU. ÁNO COUNTRYMAN JE VÄČŠÍ, OVEĽA VÄČŠÍ AKO KLASICKÉ MINI, ALE NAPRIEK TOMU MÁ V SEBE KUSISKO MINI POVAHY. 306 KONÍ Z PREPLŇOVANÉHO, BENZÍNOVÉHO 2 LITRA NIE JE VÔBEC MÁLO A SO ŠPORTOVOU AUTOMATICKOU PREVODOVKOU, KTORÁ V REŽIME SPORT REGULÉRNE KOPE, JE JAZDA S COUNTRYMANOM, BEZ PREHÁŇANIA – VEĽMI ZÁBAVNÁ. 

TOTO AUTO BEZ DEBATY POTREBUJE DOBRÉ PNEUMATIKY A JEHO GRIP BUDE OHROMNE OHROMUJÚCI. POKIAĽ JE UŽ FYZIKA PRÍSNA A GUMY POVOLIA, AUTO SA V ZÁKRUTE DOKÁŽE ŠMÝKAŤ VŠETKÝMI 4 KOLESAMI NARAZ A POHON OBOCH NÁPRAV ALL4 POMÔŽE (JEDINE POČAS VYPNUTEJ STABILIZÁCIE) PREJSŤ ZÁKRUTU NA SOLBERGA. A KEĎ UŽ SOM PRI RALLY, JAZDA NA NESPEVNENOM POVRCHU JE MOMENTOM, KEDY KLASICKÉ MINI NESTAČÍ A POKIAĽ MU NECHCETE UDRIEŤ BRADIČKU, POTREBUJETE VÄČŠÍ „ZDVIH“. COUNTRYMAN JCW JE TUHÝ CELÝ, ALE V MOMENTE KEDY SA ŽENIETE KRAJINOU PO NESPEVNENOM POVRCHU A ZA VAMI SA VÍRI TORNÁDO PRACHU, UVEDOMÍTE SI HUTNOSŤ TLMENIA A POCÍTITE DÔVERU V JEHO VÝDRŽ.  

JAZDIŤ V COUNTRYMANE JCW DENNE JE ISTÝM SPÔSOBOM VÝZVA. AKO SOM SPOMENUL, NASTAVENIE JE TUHÉ UŽ AJ V JAZDNOM REŽIME NORMAL. SPORT EŠTE PRITVRDÍ, POSTARÁ SA O TO ADAPTÍVNY PODVOZOK, RIADENIE ZTUHNE A PREVODOVKA ... TÁ SI STRHNE PODPRSENKU A NAKOPE VÁS DO ZADKU – DOSLOVA. RADENIE V REŽIME PREVODOVKY SPORT (PÁKU AUTOMATU PRITIAHNITE K SEBE DOĽAVA) JE VYNIKAJÚCE, PREVODY SA NENECHAJÚ PONÚKAŤ, S KAŽDÝM ODRADENÍM VYŠŠIE AUTOM TRHNE A OKAMŽITÝ ŤAH JE VEĽMI IMPULZÍVNY. V KAŽDOM PRÍPADE NECHAJTE MIŇASA RADIŤ SAMÉHO, KAŠLITE NA PÁDLA POD VOLANTOM, VIAC ZÁBAVY REÁLNE PONÚKA PEVNÉ DRŽANIE VOLANTU A KONTAKT S PODVOZKOM. POZOR, DÔVERA V PRIĽNAVOSŤ RASTIE S RÝCHLOSŤOU, ALE ANI JOHN COOPER WORKS NEDOKÁŽE NA LIMITE OKABÁTIŤ FYZIKU. BRZDITE TVRDO, ALE VČAS, COUNTRYMAN JCW TO MÁ RÁD. 

Myslím si, že MINI JOHN COOPER WORKS COUNTRYMAN ALL4  je v každom prípade riadnym zástancom značky MINI a nijak nevybočuje z jej línií. Naopak, dopĺňa zoznam modelov o variant, ktorý nebude iba ortodoxným štýlom, ale aj praktickým spoločníkom a v prípade JCW aj zábavným partnerom so zapnutým ... CAPS LOCK!

 

 

Autor: Marek Varga, Foto: Pavol Gemeiner